Tragiškas gaisras paliko skaudžias pasekmes

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Automobilinės kopėčios, teigiama, butą būtų pasiekusios daugiausiai per minutę. Tragedija įvyko greičiau.
„Tragiško gaisro Aido gatvės dvylikaaukštyje, Šiauliuose, buvo galima išvengti“, – „Šiaulių kraštui“ sakė Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Kęstutis Bautronis. Jo spėjimas, kad nelaimė greičiausiai kilo dėl neatsargaus rūkymo, pasitvirtino. Negana to: gaisro, kuris kilo dėl rūkymo, greičiausiai iš viso nebūtų, jei bute esą nebūtų girtauta.
Trijų žmonių žūtis duria dar ir į kitą, pačių gyventojų rankomis sukurtą, problemą, dėl kurios ugnies ir dūmų įkaitais tik per plauką netapo visi šios laiptinės butų gyventojai.
Užvakar savanoriai suvienijo jėgas, tvarkydami supleškėjusias patalpas.

Aiškinsis sunkių nusikaltimų tyrėjai

Pirmadienio popietę Šiauliuose, Aido gatvės daugiabutyje kilęs gaisras pražudė net tris žmones, tarp jų – vos septyniolikos metų merginą.

Vieno žuvusio vyro tapatybė nustatyta, tai 44 metų buto, kuriame ir kilo gaisras, gyventojas Gediminas Č. Vakar jo urna palaidota mamos kape Ginkūnų kapinėse. Kitas žuvusysis vis dar nežinomas. Dėl visiško kūno sudegimo jo tapatybei išaiškinti greičiausiai prireiks DNR tyrimo. Abiejų žuvusiųjų kūnai rasti laiptinės aikštelėje.

Nepavyko išgyventi ir merginai. Ji liepos 7 dieną būtų šventusi 18-ąjį gimtadienį. Iš degančio vieno kambario buto devintame namo aukšte per jo balkoną mergina galimai bandė perlipti į žemiau esantį butą. Jėgos buvo nepamatuotos – perlipusi balkono rėmą, nepilnametė pakibo ant jo ir nebeišsilaikė. Nukritusi ant grindinio, ji patyrė sunkių su gyvybe nesuderinamų sužalojimų. Gaisro dienos, liepos 3-iosios, vakarą, 20 valandą 45 minutės, šiaulietės gyvybė užgeso ligoninės reanimacijoje.

Iš degančio buto, teigiama, pavyko išsprukti tik žuvusiojo šuneliui.

Tuojau po gaisro Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariate pradėtą ikiteisminį tyrimą trijų žmonių mirties priežasčiai nustatyti trečiadienį perėmė Sunkių nusikaltimų tyrimo valdyba.

O gaisrų tyrėjai savo darbą jau baigė. Šio gaisro priežastis – neatsargus rūkymas. Gaisravietę apžiūrėję pareigūnai aptiko du galimus ugnies židinius: ant pufo ir ant sofos. Vienareikšmio atsakymo, kur iš tiesų nukrito pražūtinga žiežirba arba nuorūka, nėra: butas sudegęs taip, kad neliko ne tik baldų, buities daiktų, bet ir nukrito sienų tinkas, suskilo betonas.

Dėl visiško sudegimo nėra nė mažiausio įrodymo, kad bute būtų buvęs priešgaisrinis daviklis. Kita vertus, jei jis būtų buvęs, būtų neabejotinai suveikęs ir padėjęs išvengti tokių skaudžių pasekmių.

Problemų buvo

Šiandien, po tragiškos nelaimės, galima tik spėlioti, kas tądien vyko Aido gatvės 37 namo 43-iajame bute. Vis dėlto neabejojama, kad ten, kaip ir dažną dieną, buvo išgertuvės. Esą vienas iš žuvusių vyrų ką tik buvo gavęs atlyginimą, todėl pirmadieninį darbadienį iškeitė į tragiškai pasibaigusias „pramogas“. Esą tokios „pramogos“ čia vykdavo nuolatos – kaimynų žodžiais, slinkdavo į šį butą girtuokliai, o gal ir narkomanai, ir laiptais, ir balkonais, ir liftu.

Į klausimą, ką bute su vyrais, kurių vienam net 44-eri, veikė nepilnametė E., taip pat greičiausiai niekas nebeatsakys. Tarp jaunimo išsitarta apie „savotišką“ šios merginos gyvenimo būdą.

„Aš net neabejoju, kad visi, neišskiriant ir nepilnametės, buvo neblaivūs. Pasirinkdama sprukti iš degančio buto per balkoną, kuris yra maždaug 27 metrų aukštyje, ji mąstė neadekvačiai. Plius šokas“, – sakė Šiaulių priešgaisrinės vadas K. Bautronis.

Jo tvirtinimu, net ir kentusi baisų iš degančių patalpų sklindantį karštį, mergina pagalbos būtų sulaukusi maždaug per vieną minutę. Kieme tuo laiku jau dirbo ugniagesių ekipažai, prie balkono atbuline eiga važiavo automobilis su bekylančiomis aukštuminėmis kopėčiomis ir lopšiu. Septyniolikmetė ant grindinio nukrito gelbėtojų akyse.

Tuo pačiu metu kitoje dvylikaaukščio namo pusėje gyventojus buvo pradėta evakuoti į 42 metrų aukštį galinčiu pakilti autokeltuvu.

Abiem aukštuminiais įrenginiais gelbėtojai iš uždūmintų patalpų išvadavo apie keturias dešimtys gyventojų, kurių nemažai senyvo amžiaus ir sunkiau vaikštantys. Keliems dėl apsinuodijimo dūmais prireikė greitosios medikų pagalbos.

Medikų prireikė ir keliems žmones gelbėjusiems ir gaisrą gesinusiems ugniagesiams. Spėta, kad jie patyrė karščio smūgius. Suteikus pagalbą, vyrai grįžo į darbo vietą.

Kas būtų, jeigu būtų

Po gaisro gyventojų akys vėl krypsta į ugniagesius: kada atvyko, kodėl žmones evakuoti neišskleidė oro pagalvės?

Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininką, praeityje patyrusį ugniagesį K. Bautronį, žmonių kalbos žeidžia. Pareigūnas, sužinojęs, koks pragaras vyksta Aido gatvės dvylikaaukštyje, tučtuojau atvyko į vietą, stebėjo gelbėtojų darbą ir teigia, vyrams galintis tik padėkoti.

„Gavę pranešimą apie gaisrą, pirmi ekipažai atvyko nepraėjus nė aštuonioms minutėms. Akimirksniu priimtas sprendimas kelti į 37 metrų aukštį kylančias autokopėčias. Žmonės evakuoti kaip galima greičiau“, – paaiškino K. Bautronis.

Oro pagalvės evakuacijai, anot vadovo, nesirinkta pagrįstai. Pirma – jai iškelti, pripūsti, parinkti vietą, kad žmogaus kritimas iš devinto aukšto būtų tikslus, reikėtų nuo trijų iki šešių minučių. Todėl šiuo atveju ir pasirinktas kur kas greitesnis automobilinių kopėčių su lopšiu variantas. Juolab kad privažiavimas prie degančio buto balkono dienos laiku, keliolika minučių po 13 valandos, nebuvo apsunkintas, kaip paprastai būna vakarais arba naktimis.

K. Bautronis kalba ir apie tragediją, kurios, įsitikinęs, galėjo nebūti, jeigu name būtų buvę atviri avariniai išėjimai laiptinių evakuacinėse aikštelėse. Šiuo atveju avariniai liukai buvo užkalti, lubos užkaltos, grindys uždengtos linoleumu, kai kuriuose aukštuose ant avarinių išėjimų užstatyti baldai, o kai kur į aikšteles net ir skardintos durys sudėtos, kurios buvo užrakintos.

„Dūmų šalinimo sistemos neegzistuoja – niekas į mūsų raginimus nekreipia dėmesio, lyg mes, gaisrininkai, priešai žmonėms būtume. Bet tai ne vien Šiaulių, tai visos Lietuvos problema, ir dabar, po tokios tragedijos, Lietuva turėtų priimti pamoką iš Šiaulių“, – sakė ugniagesių vadas.

Jo teigimu, namo, kuriame kilo gaisras, pirmininkas 2021 metais nubaustas už nepasirūpinimą daugiabučio priešgaisrinio saugumo priemonėmis.

Ir pagrindinė problema – besaikis girtavimas. Šiemet Šiaulių apskrityje – tai jau trečias tragiškas gaisras, kurio, K. Bautronio žodžiais, pagrindine priežastimi galima įvardyti alkoholį.

Šių metų balandžio mėnesį gaisre Šiauliuose žuvo vyras ir moteris, Radviliškyje – taip pat.

Panašiu laiku kaimyniniuose Telšiuose kilęs gaisras pražudė tris žmones – du vyrus ir moterį.

„Ir galiu pasakyti, kad nė vienas iš jų blaivus nesudegė“, – sakė viršininkas.

Skausmingas gaisro palikimas

Šiauliuose Aido gatvės 37-uoju numeriu pažymėto dvylikaaukščio devintame aukšte kilęs gaisras pražudė net tris žmones.

Pranešimas apie devintame minėtos gatvės daugiabučio aukšte kilusį gaisrą telefonu 112 gautas pirmadienį, kelios minutės po 13 valandos. Į gaisravietę išskubėjo gausios ugniagesių, medikų, policijos pareigūnų pajėgos.

Atvykus gelbėtojams, pro degančio buto langus virto kamuoliai juodų dūmų.

Šis gaisras nusinešė ne tik žmonių gyvybes, bet ir gerokai komplikavo kaimynų gyvenimą – žemiau esantys butai užlieti vandeniu, nuo karščio išdužo balkonų stiklai, suskilo sienos, viename bute per ventiliacijos angas apdegė vonios kambario lubos. Nudegė vandentiekio vamzdynai, elektros instaliacija. Išdegė laiptinė.

Name po gaisro buvo nutrūkęs elektros tiekimas. Be elektros neveikė liftai, todėl gyventojams teko lipti laiptais. Žmonės liko ir be galimybės pasigaminti maistą – daugiabutyje dujų nebuvo. Trečiadienį instaliacija pagaliau sutvarkyta, 1–8 aukšto gyventojams įjungta elektra.

Vis dėlto daliai gyventojų po nelaimės teko apsistoti svetur, nes į dūmų, ugnies ir smalkių suniokotus namus nebuvo įmanoma įeiti. Ketvirtadienį žmonės, šio namo gyventojai ir savanoriai, sutelkė jėgas, tvarkydami gaisro suniokotas patalpas.

Kviečiame visus geros valios žmones prisidėti likviduojant nelaimės padarinius ir padedant nukentėjusio namo gyventojams greičiau grįžti namo.

Lėšas reikėtų aukoti tiesiogiai nukentėjusio namo žmonėms:

Paramos gavėjo pavadinimas: Daugiabučio namo Aido g. 37 savininkų bendrija

Sąskaitos numeris: LT277180000000700042

Pervedimo paskirtis – PARAMA