
Naujausios
Tragedija apnuogino kaimo žaizdas
Tragedija Mekių kaime (Joniškio rajonas), kur šeštadienio rytą savo namuose rasta nužudyta 44-erių metų moteris, apnuogino senas žaizdas: žmonės įbauginti netramdomų jaunuolių, vengiama kreiptis į policiją, o ją iškvietus – rašyti pareiškimą. Vidury dienos užpultas žmogus gali niekur nesikreipti pagalbos, kad po to netektų dar stipriau nukentėti nuo kai kurių landynėse girtaujančių ir tokioje aplinkoje augančių naujos kartos atstovų, kurie vyresniais, jau kalėjime sėdėjusiais asmenimis, žavisi, laiko juos savo autoritetais ir idealais. Taip sako vietos bendruomenės pirmininkas Gediminas Jančauskas. Vyras atviras: „Vaikštome skustuvo ašmenimis. Tokios nelaimės jau kelerius metus buvo galima tikėtis“.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Žmogžudystė – tik ledkalnio viršūnė
Šeštadienį 6 valandą 24 minutės policija Mekių kaime rado savo namuose nužudytą 44-erių metų moterį. Tą pačią dieną sulaikyti du įtariamieji – gimę 1996 ir 1998 metais, abu jau sėdėję įkalinimo įstaigose. Vienas jų, teigiama, buvęs to paties kaimo gyventojas.
„Nužudytoji buvo darbšti, aktyvi kaimo bendruomenės narė. Už pašalpas visuomenei naudingus darbus atlikdavo atsakingai, visas priklausančias valandas. Neseniai mirė jos 48-erių metų vyras. Kurį laiką dukros buvo išsivežusios mamą į miestą. Dabar, kiek žinau, ji grįžo tvarkytis paveldėjimo dokumentų. Kas ten atsitiko, kodėl įvyko tragedija, negaliu atsakyti. Vietiniai gyventojai kalba, neva nusikaltėlis pats grįžęs į namus „pasigyrė“, ką padaręs“, – „Šiaulių kraštui“ praėjus parai po tragedijos pasakojo Mekių kaimo bendruomenės pirmininkas Gediminas Jančauskas.
Bendruomenės vadovas įsitikinęs, kad šis nusikaltimas, kaip ir prieš penkerius metus, kada ūkiniame pastate netoliese esančiame Barysių kaime buvo rastas žaizdotas negyvas žmogus – tik didelio ledkalnio viršūnė, matoma pasekmė, o priežastys glūdi kur kas giliau.
Kaimą kausto baimė, įsigalėjusi per daugelį metų, kai augantys išgėrinėjantys, kitus užkabinėjantys jaunuoliai pasijuto netramdomi ir viršesni už kitus. Mat nepilnamečių nubausti beveik neįmanoma, o vyresni netgi didžiuojasi savo „pasiekimais“, kad buvo uždaryti į areštinę arba – jeigu pavyko išsisukti. Ir tai neretas atvejis.
Žmonės vengia rašyti pareiškimus
„Žmonės nerašo pareiškimų. Užpuolė vaikėzai moteriškę, apstumdė. Nuvažiavau jos palaikyti. Prie manęs pažadėjo, kad tikrai rašys (pareiškimą – aut. past.), o paskui, pasirodo, ją atkalbėjo. Tik sukilus nukentėjusiosios vaikams iš naujo kreiptasi į policiją ir tada įteiktas pareiškimas, – neseną atvejį prisimena G. Jančauskas. – Kitą kartą pardavėja informavo policiją, kad suaugusieji girdo nepilnamečius. Tai ką jūs galvojate? Po to įvykio pradėjo visokie tikrintojai į parduotuvę važiuoti, vos ne ji kalta.“
Bendruomenės pirmininkas sako nesuprantantis, kokių įrodymų trūksta policijai, kad pagaliau sutvarkytų kaimo „pūlinius“ – landynes, kuriose girtuokliaujama. Ten daugybę kartų važiavo greitosios medicinos pagalbos darbuotojai, pareigūnai, bet vis tiek duomenų neužtenka. Tiesa, greta gyvenantys žmonės apie negeroves, vykstančias prieš pat jų akis, liudyti nenori, kad patys nenukentėtų, geriau apsimes nieko negirdėję, nieko nežinantys.
Nebaudžiamiems jaunuoliams auga sparnai. Paskui juos, kurie didžiuojasi savo biografijoje įrašais policijoje, anot G. Jančausko, seka jaunesnioji 12–14 metų karta, kuri nusikaltimus padariusius vyresnius vyrukus netgi idealizuoja, romantizuoja, tarsi kažką siektina ir sektina. O kai kurie tėvai vietoje auklėjimo pasirenka gynybinę poziciją.
Pavyzdys: paaugliai vidury dienos užsipuolė pagyvenusį žmogų, ne pinigų prašydami, bet tiesiog šiaip – dėl smagumo. O jų motina vaikus teisina ir pyksta, kad įvykis paviešinamas.
Primuštas žmogus papuolė į ligoninę, bet pareiškimo nerašo – gal buvo prigrasintas, o gal iš senesnės patirties nusvėrė baimė. Taip susidaro uždaras ratas: vieni puldinėja, kiti nesiskundžia, tada tie jaučiasi nebaudžiami ir dar daugiau sau leidžia.
Visos institucijos turi dirbti ranka rankon
„Kaime esančiose landynėse prisigėrę jaunuoliai po to draskosi kaime. Žmonės jau kelerius metus kalbėjo, kad kažkas turi įvykti. Su nužudytosios artimaisiais taip pat neseniai buvo kilęs konfliktas. Per keturnedėlį po vyro mirties kažkas iš kaimo jaunuolių ar „turistaujančiųjų“, kurie atvažiuoja pasisklaidyti, ėmė kabinėtis prie jos dukros. Tada atskubėjo moters žentai, prisidėjo keli kaimo gyventojai ir besikabinėjusius apramino. Į policiją nenorėjo kreiptis, gal todėl, kad tarp artimųjų irgi buvo išgėrusių“, – svarsto G. Jančauskas.
Mekių kaimo bendruomenės vadovas įžvelgia ir socialinių darbuotojų broko. Jo nuomone, su socialinės rizikos šeimomis reikia ne draugauti, ne juos „užglostyti“, bet rimtai dirbti. Nes esą negražių dalykų: jis pamena, kaip vienos tokios šeimos vaikas turėjo problemų mokykloje, ten norėta jas spręsti, tačiau vietoje to, kad socialinė darbuotoja prisijungtų prie pagalbos komandos, tėvams geriau pasiūlė vaiką perkelti į kitą ugdymo įstaigą. Kitais žodžiais tariant: užsimerkei ir tarsi nieko blogo nėra.
Ar įmanoma iš tokių problemų išbristi?
G. Jančauskas įsitikinęs, kad taip, jeigu visi dirbtų kartu: policija, socialiniai darbuotojai, pedagogai, bendruomenė. Mekių bendruomenė jau yra padariusi nemenką darbą – kaime įsteigė Vaikų dienos centrą, kuris veikia antrus metus. Centras skirtas 6–18 metų vaikams, jį vidutiniškai per dieną aplanko dešimt vaikų, kai kuriomis dienomis būna ir iki penkiolikos.
Veiklų daug: piešimas, vėlimas iš vilnos, lipdymas, kitokie rankų darbeliai. Vaikai gali sportuoti, norintiems namų darbus padeda ruošti mokytoja. Centras turi ir psichologą, bet...vaikai nenori eiti.
Kodėl? Ar kaime dar pagal seną tradiciją badoma pirštais, kad einantieji pas psichologus turi psichikos problemų? Ne, bendruomenės vadovas įžvelgia kitą priežastį.
„Iš pradžių buvo organizuojama grupinė terapija. Ir pastebėjome, kad tomis dienomis, kai ji vyksta, vaikų labai sumažėja. Mano nuomone, kai kurie tėvai nebeleidžia, nes bijo, kad ko nors nereikalingo prie kitų neprasitartų“, – savo įžvalgą pateikia bendruomenės pirmininkas.
Autorės nuotr.
Mekių kaimo bendruomenės pirmininkas Gediminas Jančauskas sako, kad nužudymas – tik didelio ledkalnio viršūnė, matoma pasekmė, o priežastys glūdi kur kas giliau: kaimą kausto baimė, įsigalėjusi per daugelį metų, kai augantys išgėrinėjantys, kitus užkabinėjantys jaunuoliai pasijuto netramdomi ir viršesni už kitus.
Linos RUDNICKIENĖS nuotr.
Šeštadienio rytą šiame nuosavame name Mekių kaime (Joniškio rajonas) rasta nužudyta 44-erių metų moteris.