„Toksikoje“ apsilankiusi ministrė Aušrinė Armonaitė pasidžiaugė efektyvia įmonės veikla

Artūro STAPONKAUS nuotr.
„Toksikoje“ Šiaulių rajone pirmąkart apsilankiusi Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė apžiūrėjo pavojingų atliekų tvarkymo gamyklą, stebėjo procesą.
Penktadienį pavojingų atliekų tvarkymo įmonėje UAB „Toksika“, įsikūrusioje Šiaulių rajone, Jurgeliškių kaime, pirmąkart apsilankė Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. Vizito metu politikė susipažino su pavojingų atliekų deginimo procesu, apžiūrėjo jėgainę, apsilankė atliekų tyrimų laboratorijoje.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija yra pagrindinė valstybės valdomos įmonės „Toksika“ akcininkė, turinti beveik 93 procentus akcijų.

Ministrė A. Armonaitė stebėjo visą pavojingų atliekų sutvarkymo kelią – nuo paėmimo iš kaupo iki sudeginimo jėgainėje, domėjosi į aplinką išmetamų teršalų monitoringu, įmonės inovacijomis, atliekų užterštumo tyrimais, trumpame pasitarime su „Toksikos“ vadovais aptarė 2022 metų rezultatus.

Po pasitarimo A. Armonaitė žurnalistams sakė esanti patenkinta iš arčiau susipažinusi su „Toksikos“ veikla ir maloniai nustebinta, kokį dėmesį ji skiria aplinkosaugai, turinčiai įtakos klimato kaitos proceso suvaldymui.

„Matome, kaip reikšmingai įmonė yra investavusi į naujausias technologijas, kad tos pavojingos atliekos, kurios čia tvarkomos, mažiau terštų aplinką, mažiau įtakotų klimato kaitą. Matome dideles pastangas tvariai vystyti veiklą ir efektyviai valdyti įmonę. Praėjusiais metais „Toksika“ sumokėjo 700 tūkstančių eurų dividendų. Tai yra visiškai netipinė veikla. Ir matome, jog dedamos didelės pastangos, kad ta netipinė veikla nebūtų stabdanti, neefektyvi, o priešingai – tvari, efektyvi ir einanti į priekį. Buvo labai įdomu susipažinti ir su vadovybe, ir su procesu“, – sakė „Toksikos“ viešnia.

Anot ministrės, smagu, kad įmonė praėjusiais metais investavo į techninius pajėgumus, kurie padeda efektyviau valyti ir mažiau teršti teritoriją ir aplinką.

„Dėl to mums yra visiškai ramu laukiant kito etapo – visiškos energetinės nepriklausomybės, investicijų į saulės parkus, transporto perėjimo į varomą elektra. Tai svarbus etapas ne tik privačioms įmonėms, bet ir netipines užduotis atliekančioms. Apie tai kalbėjome su įmonės „Toksika“ vadovybe“, – sakė A. Armonaitė.

Ji pasidžiaugė, kad Jurgeliškių kaime, Šiaulių rajone, įsikūrusi bendrovė draugauja su kaimynais: organizuoja atvirų durų dienas, bendrauja su bendruomenėmis.

„Natūralu, kad žmonėms gali kilti klausimų dėl atliekų deginimo saugumo. Aš, kaip ministrė, labai džiaugiuosi tokiu bendradarbiavimu ir tikiuosi, kad jis tęsis ir su Šiaulių rajonu, ir su Šiaulių miestu“, – teigė Ekonomikos ir inovacijų ministrė.

Po susitikimo su ministre A. Armonaite „Toksikos“ valdybos pirmininkas Dangirutis Janušas žurnalistams akcentavo įmonės investicijas į atsinaujinančios energijos parką, mokslinius tyrimus ir norą mažinti išmetamų CO2 dujų kiekius, kuriuos „Toksika“ iki 2030 metų įsipareigojusi sumažinti per pusę.

„Prieš gerus metus pavojingų atliekų tvarkymo įmonė įsidiegė naują pavojingų atliekų tvarkymo technologiją – flokuliaciją, padedančią atliekas mažiau deginti, o jas apdoroti surišant teršalus kitose atliekose, dėl to yra mažesnis deginimo poreikis ir mažesnis išmetamųjų teršalų kiekis“, – pristatydamas inovacijas kalbėjo D. Janušas.

UAB „Toksika“ generalinio direktoriaus Arūno Dirvinsko teigimu, 2022-ieji metai pavojingų atliekų tvarkymo įmonei buvo sėkmingi. „Toksika“ turėjo apie 8 milijonus eurų pajamų, surinko 18 500 tonų pavojingų atliekų ir sutvarkė 20 600 tonų – apie 2 000 tonų iš praėjusių metų.

„Sekame ekonominę situaciją ir tikimės, kad recesijos nebus ir gamybinės įmonės funkcionuos pilnu pajėgumu ir metai nebus blogesni negu praėję“, – sakė A. Dirvinskas.

Kitais metais „Toksika“ planuoja įsirengti keturių megavatų saulės parką. Jį ketinama įrengti įmonės teritorijoje uždarytame ir jokiai veiklai daugiau netinkančiame odų sąvartyne.

Po viešnagės „Toksikoje“ Ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė lankėsi Šiaulių bendrovėje „Kalvis“, kurios darbuotojai iš senų automobilių ratlankių neatlygintinai gamina krosneles karo siaubus išgyvenantiems ukrainiečiams, taip pat bendrovėje „Doloop“, kuri beveik 30 metų gėrimų ir maisto gamintojams teikia inovatyvius PET pakuočių sprendimus.

Vyko susitikimas ir su Šiaulių verslo atstovais, diskutuota apie regionų verslų perspektyvas bei galimybes.

Užs. Nr. 524522