Tikslas — apdoroti ir atliekas, ir gyventojus

Tikslas —  apdoroti ir atliekas, ir gyventojus

Tikslas — apdoroti ir atliekas, ir gyventojus

Šiaulių miesto politikams vakar pirmą kartą pristatyta Šiaulių regiono komunalinių atliekų tvarkymo galimybių studija, kuriai Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) valdyba jau pritarė. Po „Šiaulių krašto“ publikacijų praregėję politikai vakar studiją sukritikavo. Joje — rinkliavos šuoliai nuo 56 iki 82 litų per metus.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Ar imame pinigus?

ŠRATC yra pateikęs paraišką gauti europinę paramą atliekoms tvarkyti. Paramos Aplinkos ministerija pažadėjusi 30 milijonų litų. Būtina sąlyga jai gauti — galimybių studija. O sutartį dėl paramos gavimo reikia pasirašyti jau gruodžio 15 dieną.

Todėl dabar ir laužomos rankos ŠRATC dalininkėms — regiono savivaldybėms, siūlant rinktis vienintelį atliekų tvarkymo būdą — mechaninį biologinį apdorojimą. Mat jį renkantis parama gali sudaryti 85 procentus reikalingų lėšų.

Studija tylomis buvo palaiminta ŠRATC valdybos. Po šio fakto pavišinimo „Šiaulių krašte“ sukruto ŠRATC-o veiksmais domėtis ir politkai. Merai balsuos dalininkų susirinkime, ar pritarti studijai pagal savivaldybių tarybų įgaliojimus.

Šiaulių miesto tarybos Miesto ūkio ir plėtros išplėstiniame komitete vakar po studijos pristatymo politikai taip ir nesuprato, už ką jie turi balsuoti? Juoba, kad studiją vienas iš konsultantų iš dalies sukritikavo.

Jis atkreipė politikų dėmesį, kad maisto atliekų tvarkymas nėra išspręstas. Jis siūlė ne pirkti už beveik 6 milijonus litų kone 40 tūkstančių konteinerių, į kuriuos būtų verčiamos ne vien maisto atliekos, o per pusę mažinti rinkliavą individualių valdų savininkams, kurie „patys susikals komposto dėžes“.

Anot Miesto ūkio ir plėtros komiteto pirmininko Zenono Buivydo, tempiama tik vieno būdo link. Jis pasigedo gilesnės analizės, studiją pavadino siaura ir nekokybiška.

Konsultantai gynėsi, kad buvo įsprausti į rėmus, studiją turėjo parengti per pusantro mėnesio. Turėjo orientuotis Aplinkos ministerijos nustatytas žaidimo taisykles ir pažadėtos paramos dydį. Anot konsultantų klausimas dabar yra vienas: „Imame pinigus ar ne?“.

Nepalaiminus galimybių studijos, ŠRATC-ui nebus patvirtinta ES parama projektui įgyvendintinti. Nieko nedarant — išaugs sąvartyno vartų mokestis, gresia ES baudos.

Ką siūlo?

UAB „Nacionalinių projektų rengimas“ konsultantai, kuriuos samdė ŠRATC-as teigė, jog projekto vertė būtų daugiau nei 50 milijonų litų. Tad parama nedengs žadėtos 85 procentų dalies.

20 milijonų litų turėtų rasti arba regiono savivaldybės, arba ŠRATC-as turėtų imti paskolą, dėl kurios didėtų rinkliava, arba reikėtų pritraukti investuotoją. Tai yra operatorių, kuris galėtų investuoti į įrangą, o vėliau investicijas atgauti — taip pat iš rinkliavos per ŠRATC-o jam mokamą operavimo mokestį.

Operatorius — taip pat viena iš paramos gavimo sąlygų. žaidimo taisyklės tokios, kad ŠRATC-as sukurtos infrastruktūros valdytoju negali tapti.

Rinkliava nuo 56 litų per metus vienam gyventojui didėtų iki 82 litų per metus 2013 metais, o 2020 metais sudarytų 87 litus. Konsultantų tvirtinimu, projekto neįgyvendinus 2013 metais rinkliavos tektų mokėti 93 litus, o 2020 metais — 134 litus.

Šiaulių miesto taryba galutinį sprendimą dėl šios studijos turi priimti per artimiausią posėdį. ŠRATC-o dalininkų susirinkimas numatytas lapkričio 4 dieną.

 

KONSULTANTAI: Romaldas Šemeta (kairėje), Aplinkos skyriaus vedėjas, aiškinasi su galimybių studijos rengėjais UAB „Nacionalinių projektų rengimas“ atstovais.

 

Jono TAMULIO nuotr.