Tik 54 pirmokai tarp 10 tūkstančių gyventojų

Tik 54 pirmokai tarp 10 tūkstančių gyventojų

Tik 54 pirmokai tarp 10 tūkstančių gyventojų

Naujojoje Akmenėje, kurioje gyvena apie 10 tūkstančių žmonių, rugsėjo 1-ąją laukiama 54 pirmokų. Prieš penkiolika metų suplanuota, kad šiuo metu Akmenės rajone moksleivių skaičius išaugs iki 8 tūkstančių, bet realybė kitokia – likę apie tris tūkstančius.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Tuštėjančios klasės nėra naujiena

Akmenės rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Vytauto Juozapavičiaus tvirtinimu, iš anksto žinoma apie tuštėsiančias klases, mažėsiantį mokytojų būrį – skaičiuojami gimę vaikai.

2006 metais Akmenės rajono civilinės metrikacijos skyrius įregistravo 217 naujagimių, kurie buvo laikomi potencialiais pirmokais. Tačiau po savaitės klasėse jų turėtų būti tik apie 160. Iš to skaičiaus Naujojoje Akmenėje laukiami 54 iš 83 įregistruotų gimusiais prieš septynetą metų.

Kai kuriuos mažamečius išsivežė tėvai – dažniausiai emigravę į užsienį. Be to, dalis vaikų ten ir gimė 2006-aisiais, liko gyventi, o tik įregistruoti Akmenės rajone.

„Dėl šių priežasčių ne pirmą rudenį mokyklas pradeda lankyti tik maždaug 75 procentai iš šiame krašte gimusiais įregistruotų vaikų“, – sakė V. Juozapavičius.

Panaši tendencija išsilaikys mažiausiai porą metų – nes 2007-aisiais ir 2008-aisiais naujagimių skaičius Naujojoje Akmenėje neviršijo 100, o perkopė tik vėliau. Ir neilgam. Šiemet prognozuojamas vėl mažėsiantis skaičius – pirmą kartą Akmenės rajone jis gali nebesiekti 200.

Mažėja ir visų pradinių klasių

Šį rudenį Naujojoje Akmenėje nebebus priimami pirmokai į vaikų darželį-mokyklą „Buratinas“, o tik „Saulėtekio“ progimnazijoje. Čia pasiruošta suformuoti tris klases.

2000-aisiais Naujosios Akmenės trijose ugdymo įstaigose veikė 10 pirmųjų klasių, o gimė apie 200 būsimųjų pirmokų.

Tuo metu atitinkamai po 10 buvo ir kitų pradinių klasių. Tačiau tas 40 pradinių klasių skaičius kasmet vis mažėjo vidutiniškai po 2, tad pernai beliko 16 pradinių klasių. Dar viena sumažėja nuo šio rudens, o po trejų metų planuojama palikti tik 12.

Mokytojai lieka be darbo

Be darbo palieka ir pradinių klasių mokytojai – iš viso du trečdaliai per pastaruosius trylika metų. Nuo šio rudens vėl viena pedagogė bus atleista iš pareigų. Per artimiausius trejus metus atleistos bus dar dvi, viena išlydėta į pensiją.

„Konfliktų su mokytojais dėl atleidimo nebuvo, – tvirtino Akmenės rajono švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas V. Juozapavičius. – Aišku, galėjo kuris jų kovoti, kad išlaikytų savo darbo vietą, tačiau visi suvokia moksleivių mažėjimo tendenciją ir iš anksto kiekvienas galvoja apie savo posūkius“.

Daug kas persikvalifikavo, kai kam atėjo pensinis amžius, yra ir kitur išsikrausčiusių.

Vedėjo teigimu, Darbo biržoje registruotis ir dirbti ten siūlomus viešuosius darbus neteko nė vienai buvusiai pradinių klasių mokytojai iš Naujosios Akmenės. Bet kitose rajono mokyklose pasitaikė konfliktų.

Pastaruoju metu vis sudėtingiau sudaryti sąlygas pradinių klasių pedagogui persikvalifikuoti. Pavyzdžiui, – į matematikus ar lituanistus, nes tokių specialistų pakanka, kaip ir visų kitų.

Progimnazijai nebereikės viso korpuso

Pradinių klasių mažėjimo banga ims tuštinti ir „Saulėtekio“ progimnazijos korpusą, kuriame yra kabinetai penktųjų – aštuntųjų klasių moksleiviams. Prieš keliolika metų vietoj buvusių šešių ar daugiau penktokų klasių netrukus liks vos pora.

„Kol mažėjimas įsibėgėja, dalykų mokytojams galima ištrupinti mažėjančių pamokų skaičių, bet ateis toks laikas – kai jų nebebus“, – sakė V. Juozapavičius.

Jo manymu, patys pedagogai turi planuoti savo ateitį ir rengtis pokyčiams, priimti sprendimus.

Skyriaus vedėjo manymu, dabar moksleiviai ir pedagogai gali džiaugtis, kad didėja erdvės ugdymui, tačiau po poros trejų metų teks apsispręsti, ką daryti su patalpomis.

„Tuščių pastatų nepajėgsime išlaikyti, o kur juos dėti – spręs Savivaldybė, – sakė V. Juozapavičius. – Juk iki šiol problemų nebuvo, kai uždarėme trylika mokyklų“.

Vedėjo nuomone, realiausia būtų įkurti Naujosios Akmenės pradinę mokyklą, kuri išliktų „Saulėtekio“ progimnazijai priklausančiame atskirame korpuse. Tada „Saulėtekio“ progimnazijoje liktų penktosios – aštuntosios klasės, esančios pagrindiniame korpuse, kurias derėtų perkraustyti į Ramučių gimnaziją. Joje irgi mažės mokinių, tad po vienu stogu galėtų išsitekti gimnazija ir progimnazija.

Autoriaus nuotr.

PASAS: Pirmoko pasą Naujojoje Akmenėje gaus vos pusšimtis vaikų.

PLANAI: Akmenės rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vytautas Juozapavičius: „Dabar nėra forsuojama Naujosios Akmenės mokyklų pertvarka, bet ji suplanuota: įkurti pradinę mokyklą, o esamas progimnaziją ir gimnaziją sukelti po vienu stogu“.