Tęsiasi diskusijos dėl tryliktosios pensijos

Giedriaus BARANAUSKO asociatyvi nuotr.
Valdantieji ir ministrai neturi vieningos nuomonės dėl tryliktosios pensijos perspektyvos.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad jei vadinamoji 13-oji pensija galėtų atsirasti, siūlymas dėl jos turėtų būti sukonstruotas „daug išmintingiau“ nei dabar pateikta Seime. Premjeras Saulius Skvernelis šią poziciją laiko asmenine ministro nuomone ir yra įsitikinęs, jog siūlymas bus priimtas. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis nėra tuo užtikrintas.

Reikėtų daugiau išmintingumo

„Jei ir galėtų atsirasti Lietuvoje tokia pensija, ji turėtų būti daug išmintingiau sukonstruota, paremta tiek tvariais finansais, tiek socialiai teisinga. Nes jeigu mes galvojame, kad iš „Sodros“ rezervo galima paimti ir išdalyti visiems vienodą pensiją, tai nebūtų teisinga, nes į „Sodros“ biudžetą žmonės per savo mokesčius skirtingai sudeda pinigus ir dėl to iš jo turėtų būti skirstoma pagal tai, ką žmogus į „Sodrą“ įdėjo“, – LRT radijui sakė L. Kukuraitis.

Pasak jo, jeigu norima lygiavertės pensijos visiems, reikėtų mąstyti apie valstybės biudžetą.

„Tam turi būti numatyti šaltiniai arba (reikėtų – ELTA) remtis į biudžeto perteklių. Jeigu biudžetas yra surenkamas didesnis nei tais metais suplanuota, tada tą perteklių galima atiduoti 13-ajai pensijai, tačiau tai turėtų būti daug išmintingiau suformuluota negu dabar“, – sakė L. Kukuraitis.

Nėra rinkiminis triukas

Ministras Pirmininkas S. Skvernelis sako, kad 13-oji pensija nėra rinkiminis triukas, o socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio teiginį, kad 13-oji pensija turėtų būti sukonstruota išmintingiau, vertina kaip ministro asmeninę nuomonę.

„Matyt, (vertinčiau – ELTA) kaip asmeninę nuomonę. Tai nėra rinkiminis triukas, jei nuosekliai žiūrėtume, tas idėjas jie kėlė pakankamai seniai, nuo, matyt, pirmų kadencijos dienų (...). Seimas turi priimti sprendimą, nes dabar Vyriausybės teikiamame biudžeto projekte negali būti išlaidų, kurios nėra įtvirtintos įstatyme. Ir jeigu Seimas palaikys ir priims sprendimą, o manau, kad dėl jo balsuos, ir tikiuosi, kad tas sprendimas bus teigiamas, tuomet Vyriausybė turi numačiusi finansavimo šaltinius, jeigu reikėtų įgyvendinti vienokį ar kitokį įstatymą“, – spaudos konferencijoje sakė premjeras.

S. Skvernelis taip pat teigė, kad įstatymo projektas dėl 13-osios pensijos galėtų būti tobulinamas įvairiais aspektais.

„Pats įstatymas taip pat gali būti tobulinamas neatsisakant pačios idėjos. Vėlgi, mes galime diskutuoti, ar visiems ta 13-oji pensija turi būti vienoda, ar turėtų būti atsižvelgta į jų proporcijas, (į dirbančiųjų – ELTA) stažą ir sumokėtus mokesčius. Yra įvairių variantų, nes suma gali būti įvairi. Manau, kad ši idėja yra labai svarbi, tą mes turime padaryti. Senjorams reikia papildomų pajamų, tik klausimas, kaip apsispręs Seimas“, – teigė jis.

Visgi S. Skvernelis nebuvo linkęs įvardinti galimų 13-osios pensijos finansavimo šaltinių ir teigė, kad kai bus įstatymas, bus įvardintas ir finansavimo šaltinis.

Dar klausimas, ar bus

„Valstiečių“ lyderis R. Karbauskis sako, kad 13-osios pensijos siūlymas bus teikiamas Seimui.

„13-a pensija, tikrai tas pasiūlymas bus, ir tikimės, kad Seime užteks balsų jį priimti. Suprantu, kad ministro Kukuraičio pareiškimai neturi nieko bendro su teiginiu, kad jis prieš. Jis pasakė tik, kad jei Seimas tą sprendimą priims ir jis turės galią vadovauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ateityje, tai tokiu atveju jis tą įstatymą įgyvendins. Premjero žodžiai, kad tas įstatymas bus vykdomas, yra tiesa“, – žurnalistams Seime sakė R. Karbauskis.

Visgi jis nebuvo tikras, ar įstatymui priimti užteks balsų Seime.

„Ar mums užteks balsų priimti Seime šitą įstatymą, dabar negaliu atsakyti. Ar jis nebus panaikintas, net jei bus priimtas, irgi negaliu pasakyti, tai tautos valia“, – pripažino jis.