Temidė: auka skolinga nuteistajam

Temidė: auka skolinga nuteistajam

Temidė: auka skolinga nuteistajam

Šiaulių apygardos teismas nusprendė, kad nusikaltėlių sunkiai sužalotam aukštelkiškiui Vilmantui Povilaičiui moralinę žalą privalo kompensuoti tik vienas iš penkių nuteistųjų. Maža to, kulkų suluošintas vyras, teismo nutartimi, iš vieno nuteistojo net tik nepagrįstai reikalauja nusikaltimu padarytos žalos atlyginimo, bet jam dar ir privalo kompensuoti bylos nagrinėjimo metu patirtas išlaidas.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Žalos — tik penktadalis

Verslininkui V. Povilaičiui Šiaulių apygardos teismo balandžio 2 dienos sprendimu už sunkų kūno sužalojimą vietoje jo prašytų 250-ies tūkstančių litų už patirtus skausmus, ilgą gydymą, prarastą darbingumą priteista 50 tūkstančių litų. Pinigus sumokėti turės tik vienas iš penkių šioje baudžiamojoje byloje figūravusių nuteistųjų — Šiaulių rajono Meškuičių gyventojas, 25-erių Donatas Drąsutis.

Civilinę bylą dėl žalos atlyginimo nagrinėjęs teismas taip pat nusprendė „priteisti iš ieškovo (nukentėjusiojo) atsakovui (nuteistajam) Edvinui Šimkui 600 litų atstovavimo išlaidų ir beveik 37 litų pašto išlaidų“.

Auka įsiskolinusi nusikaltėliui?

Šiaulių apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas Petras Povilaitis, sunkiai sužalotam ir dėl to 45 procento darbingumo praradusiam vyrui, skirdamas penkissyk menkesnę moralinės žalos kompensaciją, nutartyje akcentavo atsižvelgiantis „į pasekmes, žalą padariusio asmens kaltę, jo turtinę padėtį, taip pat į sąžiningumo, teisingumo, protingumo kriterijus“.

Vadovaudamasis šiais kriterijais teisėjas greičiausiai atsižvelgė į nuteistojo D. Drąsučio tvirtinimą, jog neturtinės žalos atlyginti jis negalėsiantis — neturintis jokio turto ir lėšų.

Tačiau teisėjo sprendimas priteisti iš nukentėjusiojo 600 litų kompensaciją už advokato paslaugas nuteistajam, pasiturinčių tėvų sūnui E. Šimkui, verčia abejoti, ar Temidė iš tiesų palankesnė aukai.

„Prašydamas bent dalinai kompensuoti patirtą moralinę žalą, turėsiu nusikaltėliui dar ir susimokėti?“, — retoriškai klausė teismo nutarties akivaizdžiai sutrikdytas kalbėjo 33-ejų V. Povilaitis.

Toks teismo sprendimas šokiravo ne tik iki šiolei darbingumo neatgavusį ir varginančių skausmų vis dar kamuojamą V. Povilaitį, bet ir jo advokatą. Teisininkas sakė, jog nutartis, kai sunkiai sužalotas asmuo turi atsilyginti nuteistajam, jo praktikoje — pirmoji.

Šiuo metu V. Povilaitis rengia dokumentus aukštesnės instancijos teismui. Jis viliasi, kad civilinę bylą iš naujo nagrinėsiąs teismas atsižvelgs į įvykdyto nusikaltimo detales ir moralinę žalos kompensaciją priteis iš visų nuteistųjų solidariai bei panaikins kuriozišką nutartį, pagal kurią nukentėjusysis privalo susimokėti nusikaltusiajam.

Skriaudikai pripažinti kaltais

Baudžiamąją bylą, kurioje penki teisiamieji — tuomet 22 metų Meškuičių gyventojas D. Drąsutis, 21-erių to paties kaimo gyventojas Gintautas Žiogas, 19-metis šiaulietis Edvinas Šimkus, 19-metis Juras Mikalauskas ir 57 metų meškuitiškis Valentinas Stanulevičius — buvo teisiami dėl sunkaus aukštelkiškio V. Povilaičio sveikatos sutrikdymo ir plėšimo, išnagrinėjo Šiaulių rajono apylinkės teismas. Keturi iš penkių teisiamųjų, 2006 metų rugsėjo 8 dienos nuosprendžiu, pripažinti kaltais.

Dviem nelegaliai laikomo pistoleto šūviais aukštelkiškį sunkiai sužalojusį D. Drąsutį Šiaulių rajono apylinkės teismas nuteisė kalėti šešerius metus ir aštuonis mėnesius.

Už plėšimą iš to paties buto, kuriame buvo sušaudytas V. Povilaitis, teisiamas E. Šimkus realios laisvės atėmimo bausmės išvengė. Jam skirta trejų metų kalėjimo bausmė tokiam pat laikui atidėta.

G. Žiogui, perdavusiam nelegalų ginklą su šaudmenimis, kaip ir už plėšimą teisiamam J. Mikalauskui, laisvės atėmimo bausmės atidėtos trejiems metams. Neteisėtai šaunamuoju ginklu ir šaudmenimis disponavusio V. Stanulevičiaus byla, suėjus senaties terminui, nutraukta.

Pradžių pradžia

2003 metų sausio 25 dieną po kaukėmis paslėpę veidus D. Drąsutis, G. Žiogas, E. Šimkus ir J. Mikalauskas įsibrovė į Šiauliuose, Vilniaus gatvėje esantį butą. D. Drąsutis konflikto metu dviem pistoleto šūviais sunkiai sužalojo čia tuo metu buvusį V. Povilaitį. Vyrui kulkos pataikė į kairiąją krūtinės pusę ir dubens sritį.

Įsiveržėliai butą apiplėšė — pagrobė kompiuterį, mobilųjį telefoną, pinigus.

V. Povilaitis patyrė ir kitų užpuolikų smurtą — nuo smūgių vyrui lūžo žandikaulis, sužalota galva.

Šių išpuolių metu nukentėjęs V. Povilaitis įsitikinęs, kad abu pastarieji užpuolimai — susidūrimo su vanaginiais tąsa. Vyras neabejoja, kad peršautas ir sumuštas jis buvo siekiant įbauginti.

Pirmąkart į policijai žinomos vanaginių grupuotės nemalonę V. Povilaitis papuolė 2002-ųjų spalį. Nuo smūgių ir spyrių į įvairias kūno vietas aukštelkiškis prarado sąmonę. Į atsipeikėjusios aukos galva buvo įremtas pistoletas, vanaginiai reikalavę tūkstančio „žalio“. Nespėjęs atsakyti V. Povilaitis vėl pajuto smūgių krušą.

Nesyk teistiems vanaginiams tuomet skirtos netgi teisėsaugininkus nustebinusios bausmės — po trejus metus nelaisvės, bausmės vykdymo laiką atidedant trejiems metams. Nukentėjusiajam priteista turtinės ir neturtinės žalos kompensacija. Neturtinė žala nekompensuota iki šiolei.

ABEJONĖ: Teismo nutartis, kai nusikaltimo metu sveikatą praradęs žmogus turi nuteistajam kompensuoti nuteistajam, verčia abejoti, ar Temidė tikrai teisinga.

ABEJONĖ: Aukštelkiškis Vilmantas Povilaitis „Šiaulių kraštui“ sakė nesitikėjęs, kad išsireikalauti moralinės žalos atlyginimą iš nuteistųjų, bus paprasta. Tačiau teismo sprendimas, kad nusikaltusiam privalo dar ir sumokėti, vyrą sukrėtė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.