Televizorių gamykloje mažės „baltų apykaklių“

Televizorių gamykloje mažės „baltų apykaklių“

Televizorių gamykloje mažės „baltų apykaklių“

Bendrovėje „Šiaulių tauro televizoriai“ gamyba sustabdyta dviem savaitėms, gamybininkai išleisti atostogų. Į redakciją kreipėsi grupė darbuotojų, įtardami, jog nuo jų slepiama tikroji įmonės padėtis: ką reiškia gandai apie bankrotą? Bendrovės generalinis direktorius Rimantas Žukauskas tokius gandus kategoriškai neigia, bet sako, jog įmonėje mažės “baltų apykaklių“.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Grėsmės ženklų įžvelgia

Buvo netikėta išgirsti, kad ant bankroto ribos gali būti atsidūrusi bendrovė, pelniusi „Metų gaminio“ laurus, sugebanti gaminti konkurencingą produkciją.

Šiaulių teritorinė darbo birža nėra sulaukusi jokių oficialių pranešimų apie galimus televizorių gamintojų atleidimus. Bendrovėje dabar dirba 318 darbuotojų.

Tačiau bendrovės darbuotojai tikina, jog situacija nėra gera jau nuo balandžio. Gamyba stringa, ne kartą tekę eiti nemokamų atostogų, atlyginimai dėl to mažėja, nors ir taip nėra dideli.

Baiminamasi, jog po vasaros atostogų darbo nebus ir gresia atleidimų vajus. Specialistai esą jau išsilaksto: tarp išėjusių — ir keli konstruktoriai, ir vienas iš gamybos vadovų. Ar nebus skelbiamas bankrotas?

Bendrovės darbuotojų profsąjungos pirmininkė Cicilija Plaščiauskienė „Šiaulių kraštui“ patvirtino, jog situacija nėra “blizganti“, darbuotojų nuotaikos nekokios. Žmonės prislėgti sklandančių gandų.

„Bet gandai apie bankrotą nėra pagrįsti, nebent ir nuo manęs tai būtų slepiama, — sakė profsąjungos lyderė. — Vasarą visada trūko darbo. Nuo liepos 4 dienos visi išleisti mokamų kasmetinių atostogų porą savaičių, vienas kitas — dar po kelias dienas nemokamų. Kalbėjausi su gamybos direktoriumi, o tuo žmogumi tikiu, jis tvirtino, jog liepos viduryje užsakymų bus.“

Sezoninė situacija

Rimantas Žukauskas, bendrovės „Šiaulių tauro televizoriai“ generalinis direktorius, “Šiaulių kraštui“ neigė bankroto galimybę.

„Televizorių verslas yra sezoninis, — aiškino generalinis direktorius. — Vasarą apyvartos būna mažesnės, bet šiemet jos nėra mažesnės, nei pernai — sezoninė situacija tikrai nėra prastesnė. Gegužę, birželį pardavimai buvo didesni, nei pernai.“

Anot bendrovės vadovo, sustabdyta tik gamyba, bet pardavimai nenutrūko. Įtemptai dirba komercijos, kitos tarnybos. Formuojamas rugpjūčio— gruodžio mėnesių pardavimų užsakymų paketas. Jis taip pat būtų didesnis, nei praėjusiais metais tais pačiais mėnesiais. Pagal pirmines prognozes gali būti įgyvendintas 80 procentų.

Televizorių rinkos situacija kinta, todėl keičiasi pardavimų struktūra.

„Mes pakeitėme rinkas, — sakė R. Žukauskas. — Didžiojoje Britanijoje rinka, kuri buvo viena iš pagrindinių, yra pakankamai sustingusi. Bet ten atsirado naujų pirkėjų, kurių anksčiau neturėjome. Aktyvėja rinka Vokietijoje, padidėjo pardavimai Rytų Europoje, į Rusiją, Baltarusiją pasisukome, atsinaujino užsakymai Prancūzijoje.“

Įmonės vadovas pripažino, jog dėl finansinių srautų subalansavimo nuolat tenka sukti galvą. Apyvartinių lėšų problema buvo ir yra aktuali. Didelės sumos reikalingos finansuoti pirkėjų ištęstus mokėjimus, už produkciją apmokama tik per 30— 60 dienų.

Mažės „baltų apykaklių“

Bendrovės vadovas „Šiaulių kraštą“ tikino: “Grįš žmonės po dviejų savaičių iš atostogų, pradės galvoti kitaip. Per 14 bendrovės darbo metų nuolat kartojasi tokia situacija, ir gandų apie bankrotą būta ne kartą.“

Tačiau jis nepaneigė, jog darbuotojų atleidimų bus — rugpjūtį.

„Mažinimas bus neženklus, nebus nė 10 procentų atleista, — sakė bendrovės vadovas. — Darbuotojų turi būti tiek, kiek reikia, o pas mus dar yra jų perteklius. Radikalus mažinimas buvo, kai nuo kineskopinių televizorių perėjome prie naujos kartos LCD televizorių. Vėliau mažėjo natūraliai, bet aptarnaujančio personalo mažėjo lėčiau, nei gamybininkų“.

R. Žukausko teigimu, dabar ir bus mažinamos „baltosios apykaklės“: “Jeigu pagrindinė gamybos linija mažėjo, turi mažėti ir aptarnaujančių tarnybų.“

SEZONAS: Rimantas Žukauskas, UAB „Šiaulių tauro televizoriai“ generalinis direktorius, tikina, jog įmonėje kartojasi tik įprasta sezoninė situacija: “Vasarą apyvartos visada būna mažesnės.“

SITUACIJA: Šiauliečiai televizorių gamintojai teigia, jog jų verslas yra sezoninis. Vasarą apyvarta būna mažesnė, bet šiemet ji nėra mažesnė, nei pernai.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.