Teismų darbuotojai liks be atlyginimų

Teismų darbuotojai liks be atlyginimų

Teis­mų dar­buo­to­jai liks be at­ly­gi­ni­mų

Šiau­lių ap­skri­ty­je ko­ne vi­si teis­mai ne­tu­rės iš ko mo­kė­ti gruo­džio mė­ne­sio at­ly­gi­ni­mų. Šiau­lių apy­lin­kės teis­mas – ir už da­lį lapk­ri­čio mė­ne­sio. Si­tua­ci­ja, kai teis­mų dar­buo­to­jai Ka­lė­doms lie­ka be pi­ni­gų, kar­to­ja­si ne vie­ne­rius me­tus. „Kri­zė mums ne­si­bai­gė“, – sa­ko teis­mų pir­mi­nin­kai.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NE

ruta@skrastas.lt

Užp­rog­ra­muo­ta „duo­bė“

Šiau­lių apy­lin­kės teis­mo dar­buo­to­jams avan­sai už lapk­ri­čio mė­ne­sį mo­kė­ti, o at­ly­gi­ni­mams mo­kė­ti pi­ni­gų nė­ra.

„At­ly­gi­ni­mams trūks­ta 150 tūks­tan­čių eu­rų – tai yra 40 dar­bo die­nų ap­mo­kė­ti, – ko­men­ta­vo si­tua­ci­ją „Šiau­lių kraš­tui“ Ge­ma Ja­nu­šie­nė, Šiau­lių apy­lin­kės teis­mo pir­mi­nin­kė. – Jei­gu kas sirgs, gal pa­vyks už ke­le­tą lapk­ri­čio die­nų at­ly­gi­ni­mus mo­kė­ti, bet gruo­džio mė­ne­siui vi­siš­kai ne­tu­ri­me pi­ni­gų.“

Ji pa­brė­žė, jog teis­mas nuo 2013 me­tų gau­na ne­pa­kan­ka­mą fi­nan­sa­vi­mą, kas­met bu­vo ski­ria­ma tik 80–85 pro­cen­tai rei­ka­lin­gų lė­šų. Per­nai gruo­dį lė­šų taip pat sti­go.

„Šiais me­tais 15 kar­tų krei­pė­mės į Fi­nan­sų mi­nis­te­ri­ją, Tei­sė­jų ta­ry­bos Biu­dže­to ir in­ves­ti­ci­jų ko­mi­te­tą bei Na­cio­na­li­nę teis­mų ad­mi­nist­ra­ci­ją, bet vis at­sa­ky­da­vo, kad pa­pil­do­mi asig­na­vi­mai ne­nu­ma­ty­ti, – sa­kė Apy­lin­kės teis­mo va­do­vė. – At­sa­ky­muo­se kons­ta­tuo­ja­ma, kad yra pro­ble­ma, bet ji ne­spren­džia­ma. Nuo me­tų pra­džios duo­bė už­prog­ra­muo­ja­ma, jau ne­kal­bant apie tai, kad nė­ra nor­ma­li si­tua­ci­ja, kai žmo­gus už sa­vo dar­bą ne­gau­na at­ly­gi­ni­mo.“

Šiau­liuo­se si­tua­ci­ja nė­ra iš­skir­ti­nė. G. Ja­nu­šie­nės tei­gi­mu, Teis­mų ta­ry­bos duo­me­ni­mis, per vi­sus Lie­tu­vos teis­mus me­tų pa­bai­go­je stigs apie 2 mi­li­jo­nų eu­rų at­ly­gi­ni­mams mo­kė­ti.

Apie at­ly­gi­ni­mus

„Si­tua­ci­ja yra kri­ti­nė, nes tu­ri­me daug jau­nų dar­buo­to­jų, ku­rie au­gi­na vai­kus ir su­tau­py­ti ne­tu­ri iš ko", – ti­ki­na G. Ja­nu­šie­nė.

Pir­mi­nin­kė nei­gia, jog teis­me mo­ka­mi di­džiu­liai at­ly­gi­ni­mai.

„Pra­de­dan­tys tei­sė­jų pa­dė­jė­jai, ku­riems ke­lia­mi aukš­ti rei­ka­la­vi­mai, pri­va­lo­ma tu­rė­ti tei­sės ma­gist­ro laips­nį, į ran­kas gau­na 585 eu­rus, de­vy­ne­rius me­tus iš­dir­bę – 630 eu­rų, – tei­kia pa­vyz­dį. – Dėl to­kių at­ly­gi­ni­mų tei­sė­jų pa­dė­jė­jų trūks­ta, kon­kur­sus vis skel­bia­me, bet nie­kas nea­tei­na.“

Raš­ti­nės dar­buo­to­jas į ran­kas gau­na 402 eu­rus. Teis­mo po­sė­džių sek­re­to­rės, ku­rios taip pat tu­ri tu­rė­ti ati­tin­ka­mą tei­si­nį iš­si­la­vi­ni­mą, gau­na 415 eu­rų į ran­kas, o su 12 me­tų dar­bo sta­žu – 455 eu­rus į ran­kas.

„Šie dar­buo­to­jai taip pat dir­ba at­sa­kin­gą dar­bą, o gau­na at­ly­gi­ni­mus, kaip už dar­bą, ku­riam ne­rei­kia jo­kios kva­li­fi­ka­ci­jos“, – pa­ly­gi­na G. Ja­nu­šie­nė.

Pra­de­dan­tis tei­sė­jas gau­na 1 493 eu­rus į ran­kas, o su še­še­rių me­tų dar­bo sta­žu – 1 658 eu­rus.

Apy­lin­kės teis­me yra 120 dar­buo­to­jų, iš jų tei­sė­jų – 26.

„Per­nai, kai tu­rė­jo­me to­kią pa­čią si­tua­ci­ją, tei­sė­jai so­li­da­ri­za­vo­si ir neė­mė at­ly­gi­ni­mo, kad ga­lė­tu­me iš­mo­kė­ti at­ly­gi­ni­mus ki­tiems dar­buo­to­jams, – pri­si­mi­nė pir­mi­nin­kė. – Bet šie­met si­tua­ci­ja ypa­tin­ga – lė­šų gruo­dį nie­kaip neuž­teks.“

Plo­ni­na biu­dže­tus ir reor­ga­ni­za­ci­ja

„Šiau­lių kraš­to“ kal­bin­tos Kel­mės apy­lin­kės teis­mo lai­ki­no­ji va­do­vė Dai­va Val­čiu­kie­nė, Jo­niš­kio ra­jo­no apy­lin­kės teis­mo lai­ki­no­ji va­do­vė Vi­jo­le­ta Kurt­kie­nė pa­tvir­ti­no, jog ir šie teis­mai ne­tu­rės gruo­dį pi­ni­gų al­goms. Ne tik dėl per ma­žo dar­bo už­mo­kes­čio fon­do, bet ir dėl reor­ga­ni­za­ci­jos. Nuo 2018 me­tų sau­sio 1 die­nos ap­skri­ties ra­jo­nų apy­lin­kių teis­mai jun­gia­mi prie Šiau­lių apy­lin­kės teis­mo.

„Nu­ro­dy­tas prio­ri­te­tas su išei­nan­čiais dar­buo­to­jais at­si­skai­ty­ti, to­dėl ki­tiems grei­čiau­siai ne­bus nei avan­so, nei at­ly­gi­ni­mų, – sa­kė D. Val­čiu­kie­nė. – Bet ir anks­čiau už praei­tus me­tus iš­mo­kė­da­vo­me at­ly­gi­ni­mus sau­sio mė­ne­sį.“

„Ket­ve­rius me­tus ei­nu Jo­niš­kio apy­lin­kės teis­mo lai­ki­no­jo pir­mi­nin­ko pa­rei­gas, ir vis gruo­džio at­ly­gi­ni­mus iš­si­mo­ka­me tik sau­sį, – pri­si­me­na ir V. Kurt­kie­nė. – Ir ta sko­la vis tę­sia­si.“

Apy­gar­dos teis­me – ta pa­ti si­tua­ci­ja

Šiau­lių apy­gar­dos teis­mo pir­mi­nin­kas Vy­tau­tas Kur­se­vi­čius „Šiau­lių kraš­tui“ taip pat tei­gė, jog dar me­tų pra­džio­je bu­vo aiš­ku, kad dar­bo už­mo­kes­čiui neuž­teks lė­šų.

Šiais me­tais apy­gar­dos teis­me dar­bo už­mo­kes­čio rea­lus po­rei­kis pa­gal esa­mus dar­buo­to­jus bu­vo per 1,4 mi­li­jo­no eu­rų, o skir­ta tik 1,3 mi­li­jo­no eu­rų.

„Vi­soms vals­ty­bės įstai­goms, mi­nis­te­ri­joms bu­vo skir­ta maž­daug 80–90 pro­cen­tų rei­ka­lin­go fi­nan­sa­vi­mo, ma­nant, jog ga­li­ma su­tau­py­ti iš vi­di­nių re­zer­vų, – sa­ko teis­mo pir­mi­nin­kas. – Bet teis­mų sis­te­mos su mi­nis­te­ri­jo­mis ne­ga­li­ma ly­gin­ti. Kiek­vie­nas mū­sų dar­buo­to­jas yra auk­so ver­tės. Mes ne­ga­li­me ei­ti į teis­mo po­sė­dį be tei­sė­jo, be po­sė­džio sek­re­to­rės. Jos, kad ga­lė­tų ei­ti pa­rei­gas, tu­ri iš­lai­ky­ti du eg­za­mi­nus, praei­ti at­ran­ką. Mes – ne mi­nis­te­ri­ja, kur sek­re­to­rės pils­to ka­vą.

Ne­ga­li­me at­si­sa­ky­ti ir ki­tų dar­buo­to­jų, ku­rie tu­ri di­džiu­lius krū­vius.“

Apy­gar­dos teis­mo dar­bo už­mo­kes­čio fon­de stin­ga 114 tūks­tan­čių eu­rų.

„Tai reiš­kia, kad ne­bus iš ko mo­kė­ti at­ly­gi­ni­mų už ke­lias lapk­ri­čio die­nas ir nė cen­to – už vi­są gruo­dį", – sa­ko V. Kur­se­vi­čius.

Pir­mi­nin­kas pri­si­me­na, jog to­kia si­tua­ci­ja tę­sia­si nuo And­riaus Ku­bi­liaus Vy­riau­sy­bės me­tų, kai dėl kri­zės bu­vo nu­rėž­tas fi­nan­sa­vi­mas.

„Man liūd­na sa­ky­ti, bet ir to­liau pro­gra­muo­ja­ma ta pa­ti si­tua­ci­ja, – tei­gė te­is­mo va­do­vas. – Ki­tų me­tų biu­dže­tas mums pla­nuo­ja­mas tik 10 mė­ne­sių, jei­gu Sei­mas pa­tvir­tins to­kį ki­tų me­tų vals­ty­bės biu­dže­to pro­jek­tą, ko­kį Vy­riau­sy­bė pa­tei­kė. Tuo­met Apy­gar­dos teis­me at­ly­gi­ni­mams trūk­tų 220 tūks­tan­čių eu­rų – ly­giai dviem mė­ne­siams“.

Pir­mi­nin­ko ži­nio­mis, Sei­mo Tei­sės ir tei­sėt­var­kos ko­mi­te­tas si­tua­ci­ją ži­no ir pa­ts ban­do aiš­kin­tis, „kur čia šuo pa­kas­tas“.

„Ma­no nuo­mo­ne, le­mia Vy­riau­sy­bės po­žiū­ris – ko­dėl nie­ka­da ne­trūks­ta lė­šų Vy­riau­sy­bei ir Sei­mui iš­si­mo­kė­ti at­ly­gi­ni­mus? – klau­sia V. Kur­se­vi­čius. – Ky­la klau­si­mas, ar mes ne vals­ty­bei dir­ba­me? Jei­gu bū­tų pri­va­ti įmo­nė, ku­ri ne­mo­ka at­ly­gi­ni­mų, tai dar­buo­to­jai iš­kel­tų jai bank­ro­to by­lą. Mes vals­ty­bei bank­ro­to by­los ne­ga­li­me iš­kel­ti, o rei­kė­tų. Es­tai, mū­sų ko­le­gos, nie­kaip ne­sup­ran­ta, kaip vals­ty­bė ga­li at­ly­gi­ni­mų ne­mo­kė­ti?“

Iš apy­gar­dos ad­mi­nist­ruo­ja­mų teis­mų, vie­nin­te­lis Ak­me­nės ra­jo­no apy­lin­kės teis­mas už­teks lė­šų at­ly­gi­ni­mams iki pat me­tų pa­bai­gos.

„Ten pu­sę me­tų ne­bu­vo tai vie­no, tai dvie­jų tei­sė­jų, lais­vi eta­tai tei­sė­jo pa­dė­jė­jo, fi­nan­si­nin­ko, – tai tau­po­si pi­ni­gai, – ko­men­ta­vo Apy­gar­dos teis­mo pir­mi­nin­kas. – Dar Pak­ruo­jo apy­lin­kės teis­me tau­pė­si tei­sė­jo al­ga, nes jo ne­bu­vo pu­sę me­tų.“

Kiek trūks­ta lė­šų at­ly­gi­ni­mams mo­kė­ti?

Jo­niš­kio apy­lin­kės teis­mui – 33 tūks­tan­čių eu­rų,

Kel­mės apy­lin­kės teis­mui – 17 tūks­tan­čių eu­rų,

Ma­žei­kių apy­lin­kės teis­mui – 33 tūks­tan­čių eu­rų,

Pak­ruo­jo apy­lin­kės teis­mui – 3,4 tūks­tan­čio eu­rų,

Rad­vi­liš­kio apy­lin­kės teis­mui – 13 tūks­tan­čių eu­rų,

Ra­sei­nių apy­lin­kės teis­mui – 28,9 tūks­tan­čio eu­rų,

Tel­šių apy­lin­kės teis­mui – 27,7 tūks­tan­čio eu­rų,

Šiau­lių apy­lin­kės teis­mui – 150,3 tūks­tan­čio eu­rų,

Šiau­lių apy­gar­dos teis­mui – 114 tūks­tan­čių eu­rų.

Šiau­lių apy­gar­dos teis­mo duo­me­nys

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Ge­ma Ja­nu­šie­nė, Šiau­lių apy­lin­kės teis­mo pir­mi­nin­kė, Fi­nan­sų mi­nis­te­ri­jai ir ki­toms ins­ti­tu­ci­joms klau­si­mą dėl ne­pa­kan­ka­mo fi­nan­sa­vi­mo ke­lia nuo pat me­tų pra­džios: „Prob­le­mą kons­ta­tuo­ja, bet spren­di­mo nė­ra.“

Tei­sė­jai ne­ga­li strei­kuo­ti – įsta­ty­mas ne­lei­džia, o ki­ti teis­mo dar­buo­to­jai jau ima apie tai gal­vo­ti.

Vy­tau­tas Kur­se­vi­čius, Šiau­lių apy­gar­dos teis­mo tei­sė­jas, jau at­si­pra­šė sa­vo dar­buo­to­jų, kad gruo­dį ne­ga­lės iš­mo­kė­ti at­ly­gi­ni­mų: „Liūd­na sa­ky­ti, bet ir ki­tais me­tais biu­dže­tas mums pla­nuo­ja­mas tik 10 mė­ne­sių.“