Teismas pradeda Sausio 13-osios įvykių bylos nagrinėjimą: atvyko tik du kaltinamieji

Alfredo GIRDZIUŠO nuotr.
Lietuvai paskelbus nepriklausomybę, sovietų kariuomenė karine jėga bandė užgniaužti šalies valstybingumą.
Lietuvos apeliacinis teismas antradienį grįžta prie 1991-ųjų sausio 13-osios ir kitų įvykių bylos nagrinėjimo, kurį šių metų pavasarį nutraukė dėl paskelbto karantino. Teismo posėdyje iš daugiau nei 60 kaltinamųjų dalyvauja tik du – buvęs sovietų karininkas Genadijus Ivanovas ir Rusijos pilietis Jurijus Melis.

Vilniaus apygardos teismas anksčiau J. Meliui skyrė septynerių metų, o G. Ivanovui – ketverių metų laisvės atėmimo bausmes.

„Salėje dalyvauja keli proceso dalyviai. Kai kurie dalyviai nesupranta proceso kalbos, todėl yra Apeliacinio teismo vertėja“, – pranešė teisėjų kolegijos pirmininkas Ernestas Rimšelis.

Prieš teismo posėdį jokių nušalinimų nepateikta.

Teisėjų kolegijos pirmininkas teigė, kad yra pateikti 59 nuteistųjų ir jų ginamųjų apeliaciniai skundai. Taip pat pateikti prokurorų bei Sausio 13-osios aukos Apolinaro Juozo Povilaičio artimųjų apeliaciniai skundai.

E. Rimšelis teigė, kad prokurorai prašo nuteistiesiems griežtinti laisvės atėmimo bausmes bei priteisti daugiau nei 11 mln. eurų neturtinės žalos valstybei.

„Pripažinti, kad nuteistųjų veika yra padaryta, jiems veikiant ne bendrininkų grupe, o organizuota grupe ir laikyti tai sunkinama aplinkybe. Priteisti iš visų nuteistųjų solidariai 11 365 460 eurų ir 7 centų dydžio neturtinę žalą ir žalos atlyginimą Lietuvos valstybei ir 343 eurus 79 centus proceso išlaidoms (...) Taip pat pakeisti bausmes daliai nuteistųjų“, – sakė E. Rimšelis.

Sausio 13-osios aukos Apolinaro Juozo Povilaičio artimieji taip pat pateikė apeliacinį skundą ir prašo 270 tūkstančių eurų neturtinei žalai atlyginti.

„Onai Povilaitienei 150 tūkstančių eurų, o Robertui Povilaičiui 120 tūkstančių eurų neturtinę žalai atlyginti. Nukentėjusieji ir jų atstovas pastebi, kad, nors įvykių metu galiojančiuose teisės aktuose nebuvo numatyta prievolė atlyginti neturtinę žalą dėl gyvybės atėmimo ją patyrusiems asmenims, bet pagal Aukščiausiojo Teismo praktiką teismai turi vykdyti teisingumą ir užpildyti spragas. Civiliniai ieškovai teigia, kad jų pateikta neturtinė žala dėl šeimos nario Povilaičio nužudymo turėjo būti priteista, vadovaujantis teismo analogija ir praktika“, – Sausio 13-osios įvykių naktį žuvusio Apolinaro Juozo Povilaičio artimųjų skundą perskaitė teisėjas E. Rimšelis.

Teismui buvo pateikti ir 59 nuteistųjų ir gynėjų skundai. Absoliuti dauguma gynėjų šioje byloje apeliaciniais skundais prašo jų ginamuosius išteisinti bei pripažinti nekaltais.

Baudžiamojoje byloje dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų Vilniaus apygardos teismo 2019 m. kovo 27 d. nuosprendžiu 67 kaltinamieji pripažinti kaltais ir nubausti laisvės atėmimo bausmėmis nuo 4 iki 14 metų. Byloje gautas 61 apeliacinis skundas. Pirmosios instancijos teismo nuosprendį ginčija nukentėjusieji ir civiliniai ieškovai, nuteistieji ir jų gynėjai, prokurorai.

Byla savo apimtimi, nukentėjusiųjų ir kaltinamųjų skaičiumi yra viena didžiausių baudžiamųjų bylų, nagrinėtų šalies teismuose. Šioje byloje nukentėjusiaisiais pripažinta daugiau kaip 700 asmenų.

Sausio 13-osios byloje baudžiamojon atsakomybėn patraukti asmenys yra kaltinami dėl tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis, tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymo, tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žalojimo, kankinimo ar kitokio nežmoniško elgesio su jais ar jų turto apsaugos pažeidimo, draudžiamos karo atakos, uždraustų karo priemonių naudojimo.

Bylą nagrinės teisėjų kolegija, susidedanti iš Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų Ernesto Rimšelio (kolegijos pirmininko ir pranešėjo), Ernestos Montvidienės ir Justo Namavičiaus. Atsižvelgiant į bylos apimtį, proceso dalyvių skaičių, prognozuojamą bylos nagrinėjimo trukmę ir siekiant užtikrinti sklandų teisėjų kolegijos darbą, šią bylą nagrinėti atsargine teisėja paskirta Egidija Tamošiūnienė.

Teismas, įvertinęs Lietuvoje susiklosčiusią situaciją dėl koronaviruso infekcijos (COVID-19 ligos) plitimo ir atsižvelgęs į sveikatos specialistų rekomendacijas, didelės apimties bylą, kurioje labai daug proceso dalyvių, nagrinėja Mykolo Romerio universitete, kurio didžiojoje auditorijoje telpa iki 400 asmenų.