
Naujausios
Tautininkai "gaudo" žvirblį
Rugpjūčio 15-ąją sukanka lygiai trys mėnesiai, kai Lietuvių tautininkų sąjunga pribloškė Šiaulių rajono Savivaldybę pretenzija į istorinį pastatą Šiauliuose, Aušros alėjoje 21, kur ilgus metus veikė rajono savivaldybės Kultūros skyrius, biblioteka. Tautininkai jau oficialiai kreipėsi į rajono Tarybą, kad ši priimtų sprendimą grąžinti pastatą. Jeigu ne – kreipsis į teismą. O ką darys su istoriniu pastatu istorinėje Šiaulių vietoje tautininkai?
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Kreipėsi į Tarybą
Tautininkai oficialiai kreipėsi į Šiaulių rajono tarybą prašydami, kad jiems būtų sugrąžintas Tautininkų namais vadintas esą už tautininkų lėšas statytas ir jiems iki nacionalizacijos priklausęs pastatas istorinėje Šiaulių Aušros alėjoje. Tai „Šiaulių kraštui“ patvirtino Šiaulių tautininkų vadovas Reimundas Varapickas ir sąjungos narys Vladas Palubinskis.
„Kai gegužės 15 dieną kreipėmės į rajono Tarybą, ji paprašė mūsų pateikti dokumentus, kad galėtų priimti teisingą sprendimą. Tikiuosi, kad man nepamelavo, jog artimiausias Tarybos posėdis bus rugsėjo 5 dieną“, – sakė V. Palubinskis.
Jis teigė, kad yra oficialiai tautininkų įgaliotas asmuo „spręsti pastato klausimus su Šiaulių tautininkų namais“, dirba ir su teisininkais.
Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras „Šiaulių kraštui“ patvirtino, kad pirmiausia tautininkai kreipėsi į jį.
„Kai kalbėjomės, sakė, kad draugiškai, geranoriškai turim sutarti. Iš jų kalbų supratau, kad meras jiems vos ne padovanoti tą pastatą gali. Pasakiau, kad aš vienas tokiu svarbiu klausimu tikrai negaliu prisiimti sprendimo – grąžinti ar negrąžinti pastatą. Tautininkai užsiminė, kad kalbasi su advokatais“, – sakė meras A. Bezaras.
„Aš tik klausiau jo požiūrio“, – „Šiaulių kraštui“ patikslino V. Palubinskis.
Jis paaiškino, kad „tuo klausimu“ kalbėjęsis ir su Seimo vicepirmininke Rima Baškiene.
„Man įdomu buvo žinoti jų nuomonę, bet nelabai linkęs būčiau platinti ją. Supratau, kad per Tarybą vis dėlto...“, – „Šiaulių kraštui“ sakė V. Palubinskis.
Kurie tautininkai ir kam reikia namo?
V. Palubinskis citavo raštą Šiaulių rajono Tarybai: „Lietuvių tautininkų sąjunga pristato Šiaulių rajono tarybai dokumentus, iš kurių aiškiai ir neginčijamai matyti, kad pastatas Aušros alėjoje 21, Šiauliai, kol buvo nacionalizuotas, priklausė Lietuvių tautininkų sąjungai (...) Todėl pakartotinai prašome Lietuvių tautininkų sąjungai grąžinti jiems priklausantį pastatą“.
V. Palubinskis vardijo, kad pateiktos įvairių dokumentų kopijos: sutartys su rangovais, priėmimo aktai, sklypo pirkimo-pardavimo dokumentai.
„Dokumentai tikrai įrodo, kad tai yra Šiaulių krašto tautininkų lėšomis pastatytas pastatas“, – tvirtino V. Palubinskis.
Neseniai Teisingumo ministerija įregistravo naują politinę partiją – Lietuvių tautininkų ir respublikonų sąjungą. Ar tai reiškia, kad Lietuvių tautininkų sąjungos, kuri prašo grąžinti jai priklausiusį pastatą, nebėra?
„Yra. Organizacija išlieka ta pati, tik prisijungė respublikonai. Niekas nepasikeitė – išlikome ta pati partija. Ateity mes planuojame, tikimės, kad prisijungs dar daugiau, nes mes pasiruošę“, – tvirtino partijos narys V. Palubinskis.
Partijos Šiaulių skyriaus vadovas R. Varapickas „Šiaulių kraštui“ paaiškino, ką darys su pastatu, jei jį partijai pavyks atgauti: „Gerai būtų (susigrąžinti). Juk visi trokštam teisingumo. Ką darysime su tomis patalpomis? Nuomosim, parduosim – bus matyti. Pirma reikia turėti tą žvirblį rankoje“.
R. Varapickas priminė, kad partijos Šiaulių skyriaus narių yra apie 50: „Apie pusę – aktyvesni, apie pusę – pasyvesni“.
Prisiminė prieš rengiantis parduoti
„Šiaulių kraštas“ rašė ("Aukciono plaktuką sustabdė tautininkai“, 2017 05 18), kad Šiaulių rajono savivaldybės Tarybai besirengiant balsuoti, ar įtraukti į viešajame aukcione parduodamų savivaldybės objektų sąrašą 1928 metų statybos modernistinės architektūros pastatą Aušros alėjoje 21, Šiauliuose, posėdį pertraukė iš Vilniaus į posėdį atvykęs Nepriklausomybės akto signataras, ekonomikos mokslų daktaras, Tautininkų sąjungos narys, o 2015–2017 metais buvęs ir jos pirmininku Audrius Rudys. Jis Tarybos narių klausė, ar buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad „šis pastatas prieškario metais buvo pastatytas už Lietuvių tautininką sąjungos lėšas?“.
A. Rudys citavo Tautininkų sąjungos turimus dokumentus, kad pastatas 1940 metų liepos 20 dienos „Neveikiančių draugijų turto paskirčiai nustatyti komisijos“ sprendimu buvo perduotas Lietuvos komunistų partijai su visomis teisėmis ir prievolėmis.
Signataras teigė, kad 1991 metų pradžioje atkurta Lietuvių tautininkų sąjunga buvo kreipusis į Šiaulių miesto valdybą „prašydama grąžinti pastatą Tautininkų sąjungai, kaip teisėtai savininkei“.
„Tačiau dėl tuo metu veikusių nekilnojamojo turto grąžinimo nuostatų, jeigu norimi grąžinti nacionalizuoti objektai yra naudojami kultūros, švietimo reikalams, jie tiesiog natūra nebuvo grąžinami. Šiaulių miesto valdyba tautininkams atsiuntė raštą, kad pastatas yra Šiaulių rajono balanse, o patalpomis naudojasi įvairios Šiaulių rajono organizacijos ir restitucija neįvyko“, – dėstė 26-erių metų senumo įvykius A. Rudys.
Jis teigė, kad pagal tuo metu galiojusius įstatymus tai buvęs teisėtas ir teisingas atsakymas Tautininkų sąjungai. Bet dabar tautininkus pasiekusi informacija, kad „kultūros ir švietimo įstaigos iškraustomos ir pastatas parduodamas“.
Ką spręs teismas?
Savivaldybės Teisės ir personalo administravimo skyriaus vedėja Jurgita Mickūnė posėdyje viešai tvirtino, kad Tautininkų sąjunga „iš karto negalės pateikti prašymo grąžinti“, kadangi yra praleistas nuosavybės grąžinimo terminas. Savivaldybės teisininkė paaiškino, kad tautininkai turės kreiptis į teismą „dėl termino atnaujinimo prašymui pateikti“.
„Jeigu teismo sprendimas bus teigiamas ir bus atnaujintas terminas prašymui pateikti, tada bus svarstoma, ar yra reikiami dokumentai. Tai labai ilgas procesas“, – tada komentavo J. Mickūnė.
Taryba nusprendė atidėti tris mėnesius balsavimą dėl to, ar įtraukti šį pastatą į parduodamųjų aukcione sąrašą, kad tautininkai galėtų pateikti reikiamus dokumentus.
„Ar teisingai supratau, kad Taryba po trijų mėnesių grįš prie pastato pardavimo klausimo, jeigu nebus pradėti kiti restitucijos procesai?“, – gegužės 15-ąją viešai pasitikslino A. Rudys.
Vakar V. Palubinskis „Šiaulių kraštui“ tvirtino, kad iš tiesų „dirba su teisininkais“, o į teismą kreipsis tik tada, jeigu rajono Taryba pasakys „ne“.
„Be kalbų tada eisim į teismą. Teismas sprendžia ginčus“, – situaciją iš tautininkų pozicijų aiškino V. Palubinskis.
Redakcijos archyvo nuotr.
Šiame pastate ilgą laiką veikė Šiaulių rajono kultūros skyrius, rajono Viešoji biblioteka. Tačiau šį pastatą nuspręsta iškraustyti, nes jam reikia remonto, ir parduoti aukcione. Pastatas yra vienas iš nedaugelio išlikusių Šiauliuose prieškario modernizmo architektūros pavyzdys.
Šiaulių tautininkų vadovas Reimundas Varapickas:
„Gerai būtų (susigrąžinti). Juk visi trokštam teisingumo. Ką darysime su tomis patalpomis? Nuomosim, parduosim – bus matyti. Pirma reikia turėti tą žvirblį rankoje.“
Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras:
„Iš jų kalbų supratau, kad meras jiems vos ne padovanoti tą pastatą gali.“