Tarybos nariui per karantiną pritrūko politikos

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių rajono Tarybos nariui Jonui Novogreckiui saugus Tarybos darbas nuotoliniu karantino sąlygomis būdu pasirodė „tupėjimu krūmuose“.
Šiaulių rajono Tarybos narį Joną Norvogreckį papiktino Savivaldybės ketinimas šią ir kitą savaitę Tarybos bei komiteto posėdžius organizuoti nuotoliniu būdu. „Ar tikrai visi manome, kad Savivaldybės tarybos nariai, kaip rinkti Šiaulių rajono ir Kuršėnų krašto žmonių, turime vengti (bijoti) susirinkti į Šiaulių rajono savivaldybės tarybos posėdį?“– kėlė klausimą politikas. Jam nepritarė net bendražygiai.

Tarybą kaltina „tupėjimu krūmuose„

J. Novogreckis priminė, kad Hipokrato priesaiką davę medikai, maisto prekių pardavėjos dirba savo darbą. Jis įsitikinęs, kad Tarybos nariai sugeba nueiti į parduotuvę, kur užsikrėsti koronavirusu rizika didesnė, nei 25 žmonėms susirinkti į Tarybos posėdį.

„Geriausi, žinomiausi, turintys žmonių pasitikėjimą Savivaldybės tarybos nariai ir pati Taryba, kaip aukščiausias Šiaulių rajono valdymo organas.... „krūmuose tupi“...“, – rašo J. Novogreckis.

Jis pareiškė, kad kovo 31 dieną Tarybos nariai privalo rinktis į posėdį. Bijantys tai padaryti gali atsisakyti savo mandato.

Paprašytas paaiškinti savo poziciją J. Novogreckis jau tikino, kad jam tinka visos darbo formos, jis tik esą nerimaująs dėl to, jog Taryba gali nuotoliniu būdu patvirtinti švietimo įstaigų tinklo pertvarkos planą, o bendruomenės neturės galimybės pasakyti savo nuomonės, tad galimas tėvų ir mokytojų nepasitenkinimas. Savivaldybė dėl to gali patirti finansinių nuostolių ir pridaryti nepatogumų gyventojams.

Taryba posėdžiaus nuotoliniu būdu

Sergantį Šiaulių rajono merą pavaduojantis vicemeras Česlovas Greičius pranešė, kad dar antradienį visi Tarybos nariai išbandė nuotolinio darbo technines galimybes, o trečiadienį vyko jungtinis komitetų posėdis. Kovo 31 dieną tokiu būdu sprendimus priims ir Taryba.

„Negalime suburti žmonių į vieną vietą, rizikuoti jų sveikata. Darbotvarkė bus sutrumpinta, atsiranda naujų klausimų, susijusių su karantinu ir ekstremalia situacija – dėl saviizoliacijoje esančių žmonių maitinimo, lėšų perskirstymo ir kiti“, – aiškino vicemeras.

Seimui priėmus Vietos savivaldos įstatymo pataisas, numatyta galimybė nuotoliniu būdu priimti tik tuos sprendimus,kurie susiję su ekstremalia situacija.

Č. Greičius neneigė, kad Tarybai bus teikiama svarstyti ir mokyklų tinklo pertvarkos, klasių komplektų patvirtinimo klausimus, nes tai riboja terminai. Kai kurios savivaldybės jau tokius klausimus patvirtino nuotoliniu būdu. Anot vicemero, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija yra pasirengusi pratęsti terminus, jei tai padarys iki Tarybos posėdžio, tai minėtų klausimų svarstymas bus nukeltas.

Ne karo metas

Tokia kategoriška J. Novogreckio pozicija nustebino ne tik oponentus, bet ir opozicijoje esančios Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos, kuriai priklauso ir jis pats, narius. Frakcijos seniūnas Alfredas Januška akcentavo, kad tai tik asmeninė J. Novogreckio nuomonė.

Frakcijai priimtina bet kokia saugi darbo forma – kad ir nuotoliniu būdu priiminėti sprendimus, kurie yra svarbūs. O ko negali priimti, atidėti po karantino. Frakcija siūlo atidėti švietimo tinklo pertvarkos klausimą, kadangi šiuo metu nėra galimybių susitikti su suinteresuotomis šalimis – su mokyklomis, bendruomenėmis, o jei spaudžia terminai, juos galima prasitęsti.

„Jei mes rodysime pavyzdį, kad renkamės į būrius, tai kaip atrodysim prieš kitus žmones. Jei būtų karo stovis, žiūrėtume, kas neria į krūmus ir neina ginti Tėvynės. Čia visuotinė gyventojų problema, kurios sprendimą ir reikia rodyti asmeniniu pavyzdžiu“, – sakė A. Januška.

„Nereikia plėšytis marškinių„

Neatsakingu kolegos požiūriu pavadino ir kitas Tarybos narys Martynas Rusteika.

„Jei patys nesilaikome įstatymo, o kviečiame kitus pasilikti namuose, tai yra nesąžininga“, – sakė jis.

Jis pastebėjo, kad šiuo metu visi keliauja labiau į inovacijas, o tai turi papildomą naudą. Mažiau konfliktinių situacijų, visi stengiasi kaip gali pagelbėti, išnaudoti technologijas.

M. Rusteika svarsto, kad šis išbandymas galėtų duoti naudos ateičiai. Pastaruoju metu žmonės daug keliauja. Galbūt pasibaigus karantinui naujų technologijų įvaldymas leis numatyti galimybę iš Lietuvos išvykusiam Tarybos nariui dalyvauti posėdyje nuotoliniu būdu.

„Nereikia plėšytis marškinių, o reikia teisingų racionalių sprendimų apsaugant vieniems kitus. Paskatinčiau mažiau politikuoti ir pasitikėti tais, kurie maksimaliai valdo informaciją. Nepanikuoti racionaliai galvoti ir laikytis rekomendacijų“, – kvietė M. Rusteika.