Tarybos narių veiklos apmokėjimą ims viešinti

Redakcijos archyvo nuotr.
Vitalijus Gailius, Joniškio rajono meras: „Man gėda už tokius merus, kurie prisiekė sąžiningai dirbti, o į kišenes prisikišo degalinių kvitų už kurą, kad gautų kompensacijas.“
Šalyje aistras kelia diskusija dėl savivaldybių tarybų narių veiklos apmokėjimo skaidrumo ir išmokamų politikams sumų dydžių bei išlaidų pagrįstumo. Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius teigė: „Pats nė euro nesu paėmęs, o tarp rajono Tarybos narių nėra tokių, kurie pateiktų atsiskaityti dokumentus iš šiukšlyno.“
Tik Joniškio rajono savivaldybė politikų išleidžiamų sumų iki šiol neviešino. Bet po mero komentaro atsiuntė paviešinti ataskaitas apie Tarybos narių veiklos apmokėjimą.

 

Nepriklauso turtingųjų klubui

Savivaldybių tarybos pačios savo veiklos reglamentuose nustato išmokų dydžius už išlaidas (kanceliarijos, pašto, telefono, transporto), susijusias su tarybos nario veikla. Taip pat ir darbo užmokesčio dydį už darbą posėdžiuose, komisijose, jeigu už tą laiką politikas negauna atlyginimo tiesioginiame darbe.

Meras Vitalijus Gailius teigia, jog rajono Savivaldybė „nepriklauso „roleks“ klubui“, t.y. toms, kurie politikų išmokoms dosniai seikėtų lėšas.

„Visų pirma Tarybos nario veikla apmokama įstatymo nustatyta tvarka, – komentavo meras. – Ir ankstesniame Vietos savivaldos įstatyme, ir naujajame yra numatytas apmokėjimas už darbą savivaldybės taryboje, Įstatymas taip pat numato galimybę tarybos nariams (kokiu praeitą kadenciją buvo ir meras) gauti kompensavimą už patirtas išlaidas, atliekant tarybos nario pareigas.“

„Bet ta kompensacija yra iki tam tikros ribos, – akcentavo meras. – Joniškio rajono tarybos nariams ta suma buvo tikrai nedidelė – iki 100 eurų per mėnesį. Po naujo įstatymo įsigaliojimo ta suma yra didesnė – 0,35 MMA (arba 255,50 euro – red. pats.). Bet pagal Tarybos reglamentą Tarybos nariai turi atsakingai pateikti išlaidas patvirtinančius dokumentus ir savo parašu patvirtinti jų teisingumą. Savivaldybės buhalterinės apskaitos darbuotojai patikrina, ar sutampa išlaidos su pateiktais dokumentais.“

„Kad Tarybos narys pateiktų iš šiukšlyno dokumentus apie pirktą kurą, taip nėra, – tikino V. Gailius. – Nes ant kiekvieno dokumento turėjo būti pateikti duomenys, kas buvo pirkėjas, kad šias išlaidas patyrė Tarybos narys. Mūsų specialistai atsakingi ir tikiuosi, jog visi Tarybos nariai yra padorūs.“

Pagal naują rajono Tarybos reglamentą ataskaitos apie politikų darbo apmokėjimą turės būti pateiktos internete kasmet iki vasario 15 dienos.

Kodėl iki šiol rajono politikų išlaidų ataskaitos neteiktos?

„Tarybos nariai atsiskaito rinkėjams ir rinkėjus turėjo patys apie tai informuoti“, – atsakė meras.

Pavyzdžiui, Šiaulių miesto savivaldybė ataskaitas apie tarybos nariams išmokėtas sumas daug metų teikia kas ketvirtį savo interneto puslapyje. Pakruojo rajono savivaldybė internete viešina metų suvestines ataskaitas. Ir viena, ir kita savivaldybė konkrečiai įvardija, koks tarybos narys kokiam tikslui kokias sumas išleido. Tik tarp šių savivaldybių išlaidų sumos skiriasi kone keturis kartus. Šiauliečiai per ketvirtį išleidžia maždaug tiek, kiek pakruojiečiai per visus metus (palyginimui: Šiaulių miesto 28 tarybos nariai 2022 m. IV ketvirtį išleido iš viso 30,5 tūkst. eurų, Pakruojo rajono 19 tarybos narių – 39 tūkst. eurų per visus metus).

„Dėmė krenta ant visos savivaldos“

Kai kuriose šalies savivaldybėse išmokas praeitą kadenciją ėmė ir savivaldybių merai, daugiausia – už degalų išlaidas.

„Pats, kaip meras, dar prieš dvejus metus kėliau klausimą, ar taip gali būti, kad merai, kuriuos savivaldybių administracijos aprūpina tarnybiniais automobiliais, kompiuteriu ir kitais reikalingais darbui kanceliariniais įrankiais, dar imtų kompensacijas už telefoninius pokalbius, kurą?! – piktinasi V. Gailius. – Man gėda už tokius merus, kurie davė priesaiką sąžiningai dirbti, o į kišenes prisikišo iš degalinės gautų atsiskaitymo už kurą dokumentų. Jeigu iki šiol nė neišdrįso atsiprašyti žmonių, daro milžinišką gėdą savivaldai. Dėmė krenta ant visos Lietuvos savivaldos. Prieš žmones man būtų gėda imti tokias kompensacijas, pasinaudoti tokia Tarybos nario privilegija. Sakyčiau, kad prokuratūra turėtų važiuoti į tokias savivaldybes ir gaudyti vagis. Gėda žmonėms į akis žiūrėti.“

O kaip meras V. Gailius į darbą ar savaitgaliais į renginius važinėja – savu ar tarnybiniu automobiliu?

„Man pradėjus dirbti meru, Savivaldybės automobiliuose įdiegta stebėjimo sistema. Ji įdiegta ir tuose automobiliuose, kuriais naudojasi meras. Ir meras randa kelis eurus nuvažiuoti savaitgaliais savo automobiliu į renginius. O jeigu tenka ilgesnė kelionė, važiuoju tarnybiniu automobiliu, – atsako meras. – Toks merų pasiteisinimas, kad savaitgalį važiuoju automobiliu į renginius ir dėl to imu kompensaciją už kurą, apgailėtinas.“

Kas kiek išleido

Savivaldybė  pateikė oficialias suvestines tarybos nario darbo užmokesčio ir su tarybos nario veikla susijusių išlaidų už visus 2022 m., ir šių metų pirmus du mėnesius.

Taip pat informavo: „2022 m. pradžioje tarybos nariui su jo, kaip tarybos nario, veikla susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto, biuro patalpų nuomos išlaidoms apmokėti, kiek jų nesuteikia ar tiesiogiai neapmoka savivaldybės administracija, kas mėnesį buvo skiriama iki 100 Eur išmoka atsiskaitytinai. Pasikeitus Joniškio rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentui, nuo 2022 m. liepos 1 d. – išmoka siejama su minimalia mėnesine alga – iki 0,35 minimalios mėnesinės algos dydžio išmoka, t.y. iki 255,50 Eur.“

Galima suskaičiuoti, jog maksimali suma, kurią galima buvo išleisti kanceliarijos, ryšių ir transporto išlaidoms, per visus 2022 metus sudarė iš viso 2133 eurus. Tokią maksimalią sumą išleido trys rajono Tarybos nariai – Kęstutis Mačiulis, Rimantė Misiūnienė ir Dalia Žilevičienė. Mažiausią sumą per metus išleido Ernestas Vasiliauskas (582 eurus).

Išmokas už išlaidas, susijusias su Tarybos nario veikla, ėmė iš viso 22 Tarybos nariai, tarp jų vicemere dirbusi Vaida Aleknavičienė. Ji per metus tam tikslui išleido 1297 eurus. V. Aleknavičienė  komentavo, kad išmokas išleido degalams pirkti, nes neturėjo jai priskirto tarnybinio automobilio ir į renginius, susitikimus važinėjo savo automobiliu. Neėmė jokių išmokų tik meras Vitalijus Gailius ir Tarybos nariai Narsutis Boruta ir Sarah Louise Mitrike.

Iš viso pernai rajono Tarybos narių išmokoms buvo atseikėta 39,5 tūkst. eurų, o šiemet per pirmus du mėnesius – 10,2 tūkst. eurų.

Pernai darbo užmokestį už darbo laiką, atliekant tarybos nario pareigas, ėmė 14 tarybos narių, 9 dirbo neatlygintinai, merui ir vicemerei nemokėta. Per 2022 metus tarybos nariams darbo užmokesčio atseikėta iš viso 4921 euras ( su mokesčiais). Mažiausia suma per mėnesį buvo 3,63 euro (tiek mokėta Rimantei Misiūnienei liepos mėnesį), didžiausia – 100, 62 euro ( tiek balandį mokėta Sarah Louise Mitrike, Romui Sperskiui, Nijolei Valuckienei ir Ernestui Vasiliauskui).

Po šalto dušo

Balandžio 27 dieną Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) valdyba priėmė nutarimą, kuriame siūloma tobulinti su savivaldybių tarybų narių veikla susijusių išlaidų reglamentavimą ir griežtinti atsiskaitymo už jas tvarką.

„Akivaizdu, kad ilgametė ydinga praktika egzistuoja iš inercijos. Priimame tai kaip šaltą dušą. Todėl dabar svarbiausia – kuo greičiau imtis konkrečių veiksmų taisyti šias sistemos spragas ir užtikrinti, kad nebebūtų sąlygų joms atsirasti ateityje,“ – cituojamas LSA prezidentas Mindaugas Sinkevičius išplatintame pranešime spaudai.

Pasak jo, dabartinė situacija dar kartą parodė, kad svarbiausias saugiklis, galintis užtikrinti skaidrų visuomenės lėšų naudojimą, yra viešumas, todėl LSA siūlo keisti Vietos savivaldos įstatymą ir jame įtvirtinti įpareigojimą savivaldybių interneto svetainėse skelbti informaciją apie su savivaldybės tarybos nario veikla susijusių išlaidų panaudojimą.

Taip pat siūloma įstatyme įteisinti su savivaldybių tarybų narių veikla susijusių išlaidų maksimalius dydžius.

Rajono tarybos narių kanceliarijos, pašto, telefono ir transporto išlaidos 2022 m. (eurais)

1. Vaida Aleknavičienė 1297,81

2. Mindaugas Balčiūnas 1854,56

3. Vilija Bartašienė 2128,53

4. Edmundas Bernotas 2085,84

5. Narsutis Boruta 0,00

6. Lina Budrienė 1383,28

7. Gediminas Čepulis 1829,81

8. Gintaras Damalakas 2101,16

9. Vitalijus Gailius 0,00

10. Petras Giržadas 1322,00

11. Romas Karūžna 1850,97

12. Kęstutis Mačiulis 2133,00

13. Lina Miknevičienė 2131,14

14. Rimantė Misiūnienė 2133,00

15. Sarah Louise Mitrike 0,00

16. Vidutė Petraitienė 1737,70

17. Edita Rudienė 1988,22

18. Romas Sperskis 2123,57

19. Kęstutis Tautvaišas 637,80

20. Marcijonas Urmonas 2083,16

21. Edmundas Vaičiulis 2106,19

22. Nijolė Valuckienė 2129,37

23. Ernestas Vasiliauskas 582,20

24. Jurita Zubauskienė 1742,75

25. Dalia Žilevičienė 2133,00

Iš viso: 39 515,06