
Naujausios
Taip gimė draugystė
Apie darbą policijoje M. Mižutavičius sako svajojęs nuo vaikystės. Net ir pats negali paaiškinti, iš kur toks noras atsirado – šios profesijos atstovų artimiausių žmonių, galėjusių duoti pavyzdį, rate nebuvo.
Profesinę karjerą pradėjo Kelmės rajono policijos komisariate. 2010-aisiais įsiliejo į Šiaulių apskrities policijos Mobiliojo būrio patrulių gretas.
Marius sako, kad tada kinologija jo darbe net nekvepėjo, na, nebent tai, kad dresavimo prašėsi sutuoktinei padovanota kalytė Dora. Dėl to išdrįso kreiptis į tuometinį Šiaulių apskrities policijos Kinologų būrio vadą Arūną Petrošių keletos patarimų.
Iš patyrusio kinologo sužinojęs daug naudingo, netrukus M. Mižutavičius sulaukė kvietimo tapti policiją paliekančio kolegos Mariaus Sinicko pamaina ir tapti tada vieno darbingiausių policijos keturkojų belgų aviganio Barto šeimininku. Puikiais rezultatais garsėjusiam Bartui tada buvo šešeri.
Pradžia nebuvo lengva, kinologui teko daug ir atkakliai mokytis. Bartas, Mariaus žodžiais, tapo savotišku mokytoju, parodžiusiu, kaip reikia elgtis su šunimi, ko nereikėtų daryti ir, atvirkščiai, kas jam patinka.
"Abipusė simpatija atsirado greitai", – šypsosi kinologas, paglostydamas čia pat sėdintį dabar jau trylikametį Bartą.
Keturkojis pareigūnas, apie kurio nuopelnus – rastus ieškomus žmones, sulaikytus nusikaltėlius "Šiaulių kraštas" rašė ne kartą, policijoje nebedirba – nebeleidžia sveikata – sutrikęs širdelės darbas, nuo fiziškai didelio krūvio susidėvėję sąnariai. Bartas – nuo šių metų rugsėjo yra oficialus pensininkas ir dabar globojamas M. Mižutavičiaus šeimoje.
Apie aktyviausius Barto darbo metus kinologas galėtų pasakoti daug. Tai buvo itin aktyvus ir stiprus šuo, choleriško būdo, bet turintis išskirtinę nuojautą ir atsidavimą. Choleriškumas neretai jam pakišdavo koją atliekant sudėtingas užduotis per varžybas arba mokymus. Tačiau puiki Barto intuicija ir žaibiška reakcija išgelbėjo mažiausiai dešimties pasiklydusių ir surastų žmonių gyvybes. Keturkojis policininkas savo lojimu ne kartą yra pranešęs, jog rado, deja, mirusių žmonių kūnus.
Apie kiekvieną rastąjį guvus augintinis pareigūnui pranešdavo garsiu, mišką pusiau skleidžiančiu lojimu. Lojimo tembrą, kad Bartas rado kažką vertą dėmesio, kinologas žinojo.
Be to, Bartas – vienas iš nedaugelio šunų, apmokytų malšinti riaušes, jis netgi dirbo su smūginiu antsnukiu. Darbui Bartas buvo paruoštas ir Šiauliuose vykstant futbolo mačams su lenkų komandomis. Laimei, tada agresyviai nusiteikusių sirgaliai masinių riaušių nesukėlė, taigi specialių priemonių neprireikė.
Atliekant sudėtingas užduotis, šuniui ir per vandenį teko bristi ir ledu šliaužti ir pelkėse klimpti. Ko, anot kinologo, ir norėti iš sąnarių, kuriems teko tokie išbandymai?
Augintinis užgeso ant rankų
2017-ųjų liepos mėnesį, akivaizdžiai silpstant Barto jėgoms, M. Mižutavičiui darbe vis dažniau ėmė padėti naujas belgų aviganis, vardu Bondas. Pusketverių metų keturkojis puikiai vykdė patikėtas užduotis, rodė gerus rezultatus. Šis šuo – buvo didelė viltis policijai.
Tačiau nutiko kitaip, nutiko skaudžiai. Vieną dieną sugrįžęs po tarnybos kinologas rado Bondą voljere nepasikeliantį. Gyvūnas jautėsi akivaizdžiai blogai.
Ūmus gyvybiškai svarbių organų uždegimas dresuotą šunį pražudė per parą, jis užgeso ant Mariaus rankų.
Apie Bondą M. Mižutavičiui kalbėti vis dar skaudu. Keista būtų, jei neskaudėtų, juk jaunas šuo didesnę savo neilgo gyvenimo dalį praleido ne voljere, o šalia savo šeimininko.
Svarbiausias – kamuoliukas
Dabar M. Mižutavičiaus dešinėje naujas augintinis, netrukus trečią gimimo dieną švęsiantis belgų aviganis vardu Kingas (dokumentuose Baris Laukinė Orchidėja). Kodėl šuniui suteikė Kingo vardą? Kinologas vardija gyvūno charakterio savybes, kurios būdingos, sako, tik karaliams: gerbiantis save, orus, niekada neparodantis baimės ar išgąsčio.
Sveika energija trykštantis keturkojis, paleistas iš kinologo namų kieme Einoraičių kaime Šiaulių rajone įrengto erdvaus voljero, lyg pameta galvą: netramdomas noras lėkti, šokinėti, vykdyti komandas, ore gaudyti išmestą kamuoliuką.
Kingas M. Mižutavičiaus gyvenime atsirado sulaukęs vos septynių mėnesių. Nuo tos dienos prasidėjo ankstyvoji tarnybinio šuns socializacija. Kinologas šypsosi, su mažiuku nesiskirdavęs nė per žingsnį – į tarnybą, poilsiauti, pasivaikščioti, pasportuoti, į parduotuvę – visur kartu. O nesimatydavę abu tik tada, kai miega.
"Jis ilgokai net savo bliūdelio neturėjo – stiprindavosi iš mano rankų. Už įvykdytą užduotį – maistas, už parodytą meilę – maistas, maistas už draugystę su šeimos svečiais, su atsitiktinai sutiktais parduotuvėje, policijoje", – pasakoja M. Mižutavičius. Jis žino, kad pirmi gyvenimo mėnesiai itin svarbūs keturkojo socialinėje raidoje.
Dabar Kingui didžiausias apdovanojimas už darbą – jau nebe maistas, o šeimininko sviestas kamuoliukas. Marius įsitikinęs, jei greta padėtų sauso šunų maisto ir dresūros kamuolius, Kingas rinktųsi būtent jį. Kas gali būti maloniau už smagų žaidimą!
Anot kinologo, Kingas iš prigimties turi puikius instinktus. Ir neabejoja, jog savo darbingiausiais metais policijoje pasieks pačių aukščiausių rezultatų.
Juolab kad šio jauno šuns, beje, apmokyto ne tik žmonių paieškos ar įtariamųjų sulaikymo operacijoms, bet ir kvaišalų paieškoms, darbo rezultatai jau dabar kalba patys už save – vien šiemet gyvūnas surado keturis pasiklydusius grybautojus.
O štai pirmasis šio tada nė dvejų metų neturinčio keturkojo "radinys" buvo nelabai smagus.
Paieška, prisimena M. Mižutavičius, vyko vienos Akmenės rajono sodybos apylinkėse. Sodyboje tąkart surastas tik šeimininko automobilis, aplinkui – nė gyvos dvasios. Žmogaus paiešką pradėjo aplink netoliese tyvuliavusį ežerą. Energingas šuo smagiai bėgo priekyje, staiga nuščiuvo – gyventojo kūną jis surado irstantį.
Kingui tai buvo nauja, tačiau labai policiniame darbe vertinga patirtis – šuo sužinojo, kad radinių būna visokių.
Abipusis supratimas
"Be meilės gyvūnams nebūtų nieko. Neįsivaizduoju, kad galėčiau dirbti kur nors kitur. Nėra kitos tokios vietos, kuri ne tik darbas, bet kartu – ir hobis. Maža to, už tai dar ir algą moka!", – juokiasi policijos pareigūnas Marius. Jo darbo rezultatai – Šiaulių apskrities policijos pasididžiavimas.
Jam vis dar sunku nusakyti, kokie jausmai aplanko, kai išgirsti apie rastą žmogų garsiu lojimu pranešantį šunį.
"Bėgi ir galvoji, ką gi jis rado: tą, kurio ieškome ar kokį nieko apie paiešką nežinantį grybautoją", – pasakoja pareigūnas.
Jei aplotas grybautojas ar uogautojas, kinologas būtinai su juo pasikalba: gal ką pastebėjo, gal matė, girdėjo, jei pamatytų – gal paskambintų...
Kai šuo atlieka darbą, būtinai gauna dovaną – žaidimą kamuoliuku. Augintinis įsitikinęs, kad tas žaidimas malonus ne tik jam, bet ne mažiau – ir jo draugui kinologui.
Bet kartais, sako Marius, juk pasitaiko labai sunkių akimirkų, kai, kaip sakoma norisi verkti šunį apkabinus... Ir tokiomis akimirkomis jis apkabina būtent augintinį, kuris kaip niekas kitas jaučia savo draugo nuotaiką.
Be meilės gyvūnams nebūtų nieko. Neįsivaizduoju, kad galėčiau dirbti kur nors kitur.