
Naujausios
Švietimo laukia didelės permainos
Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narys, profesorius Arūnas Gumuliauskas susitikime su joniškiečiais išdėstė švietimo sistemos laukiančias permainas, kurios turėtų būti palankios mokiniams ir jų nerimaujantiems tėvams: žadama išsaugoti pradines mokyklas kaimuose, pakeisti psichologinę įtampą keliančius valstybinius brandos egzaminus, įvesti papildomą mokymo pakopą po vidurinės mokyklos, kuri tiktų siekiantiems labiau kvalifikuoto profesinio pasirengimo.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Mokytojas važiuos pas 4–5 mokinius
A. Gumuliauskas pastebėjęs, kad eksperimentuoti su mūsų ateitimi – ateinančia karta – negalima, sakė, kad bus toleruojamos visos mokyklų formos nuo pradinių iki gimnazijų, licėjų ir bus siekiama išlaikyti pradines kaimo mokyklas.
Net jeigu liks tik keturi ar penki vaikai, mokytojas turės važiuoti į kaimą, kad jie per anksti nebūtų išplėšti iš įprastos namų aplinkos. Tam žadama surasti lėšų valstybės biudžete.
Nemažai pasipiktinimo sulaukė švietimo reformos planas vaikus į pirmą klasę vesti nuo šešerių metų, tačiau Seimo narys teigė, kad nebus jokios prievartos: tėvai, kurie tam nepritaria, galės leisti savo atžalą mokytis nuo septynerių.
Vis dėlto, jo nuomone, gyvenimo tempai dabar tampa tokie greiti, kad baigti mokyklą 19–20 metų, kai jau galima būti įpusėjus bakalauro studijas – per didelė prabanga.
„Visas reformas mes priimame labai įsitempę, su vidiniu pasipriešinimu. Taip buvo, kai pirmą kartą privalomai turėjome drausti automobilius arba segtis saugos diržus. O naujoji karta dabar stebisi, kad galėjo būti kitaip“, – sakė Arūnas Gumuliauskas.
Išlaisvins nuo valstybinių egzaminų siaubo
Seimo narys pastebėjo, kad būtina pereiti nuo kiekybės prie kokybės ir išlaisvinti mokinius nuo valstybinių egzaminų siaubo. Žinoma, abitūros egzaminai, parengti pagal praeitą mokymo programą, išliks kaip kvalifikacijos pasiekimų įrodymas, tačiau jie nebūtų vienintelis svarbus dalykas, stojant į aukštąsias mokyklas.
Abiturientai jau rudenį turėtų rašyti motyvacinius laiškus, kodėl jie nori vienur ar kitur studijuoti. Pavyzdžiui, besirenkantis veterinarijos gydytojo specialybę nurodytų, kad, tarkim, savanoriauja benamių gyvūnų prieglaudoje, veterinarijos gydytojas parašytų rekomendaciją.
A. Gumuliauskas sakė pats rašęs ne vieną rekomendaciją užsienio aukštosioms mokykloms, į kurias rengėsi stoti lietuvaičiai, pasirinkę istorijos arba politikos mokslų studijas.
Šiuo metu asmens motyvacija nesvarbi, viską lemia egzaminų rezultatai ir tam, kuris galbūt tikrai labai nori ir pasiryžęs studijuoti tam tikrą specialybę, stojant pritrūksta pusės konkursinio balo.
„Kartais žmogus, 12 metų mokęsis puikiai, dėl išorinių psichologinių priežasčių per valstybinį egzaminą suklumpa. Viena mano mokinė, kuri gerai mokėsi istoriją, net neišlaikė valstybinio istorijos egzamino – jai tuo metu dėl patiriamo didelio streso tiesiog dingo atmintis. Paskui ji vis dėlto baigė istoriją, įgijo magistro laipsnį“, – realų pavyzdį pateikė profesorius.
Taip pat svarstoma, kad mokyklą būtų galima baigti rašant baigiamąjį darbą. Nors yra manančių, kad tuos darbus dalis mokinių bandys nupirkti, kaip daro kai kurie studentai, Seimo narys teigė, jog yra galimybių susekti plagiatus, nustatyti tikrąjį autorių ir sistema tik tobulės.
Bakalauro studijos nemokamos
Seimo narys švietimo sistemoje mato vieną spragą. Aštuonių pakopų mokymo sistemoje nuo pradinės mokyklos iki doktorantūros pradingsta penkta pakopa.
„Kur jūs matėte aštuonių aukštų namą, kuris neturėtų penkto aukšto?“ – retoriškai klausė prof. A. Gumuliauskas.
Pasak jo, planuojamas trumpųjų studijų ciklas. Įgijęs vidurinį išsilavinimą žmogus gali per metus įgyti profesiją profesinio rengimo centre, tačiau norėdamas aukštesnės kvalifikacijos, jis turėtų dar metus pasimokyti kolegijoje arba, jei apsisprendė iškart po mokyklos, mokytis dvejus metus kolegijoje.
Kolegijose turėtų nelikti socialinių-humanitarinių mokslų studijų, nes jų programos silpnos.
„Jūs suprantate, kad baigti kolegijoje teisę, reiškia, praktiškai nieko – tiesus kelias į gatvę“, – teigė Seimo narys.
Anot profesoriaus, planuojama, kad bakalauro studijos bus nemokamos, bet valstybė konkrečiai paskaičiavusi turėtų nustatyti, kiek kokių specialybių atstovų reikia.
Jau dabar aišku, kad po penkerių metų šalyje trūks pedagogų. Nors atrodo, kad dabar jų per daug, bet jau auga chemijos, anglų kalbos mokytojų poreikis.
Kai kurie direktoriai gerokai „užsisėdėję“
Seimo narys sakė, kad vyks direktorių rotacija, jie negalės dirbti ilgiau nei dvi kadencijas su tam tikromis išimtimis priešpensiniame amžiuje.
Mokyklų vadovų asociacija šiuos planus vadina direktorių genocidu, bet A. Gumuliausko teigimu, toks pasipiktinimas yra perdėtas.
„Aš žinau gydytojo, mokytojo specialybę, bet tikrai nežinau direktoriaus specialybės“, – sakė Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narys.
Pagal statistiką šiuo metu Lietuvoje yra net 338 direktoriai, kurie mokykloms vadovauja 20–29 metus, o dirbančių šiose pareigose per 30 metų yra 182. Kadangi vadovu po studijų baigimo paprastai iškart netampama, reiškia, dauguma jų jau beveik pasiekė arba yra pensinio amžiaus.
Seimo narys sakė, kad šis tas laukia ir mokytojų. Šiandien, jo teigimu, neretai ekspertais tampa tik vyresnio amžiaus mokytojai, o jaunas žmogus tarsi negali juo būti. Ateity tai pasikeis, vardą lems ne amžius, bet pasiekimai.
Minėti švietimo sistemos reformos planai dar nėra priimti, jie svarstomi. Tačiau susitikimas su prof. A. Gumuliausku Joniškio rajono pedagogų beveik nesudomino, į susitikimą atėjo vos keli mokytojai ir du mokyklų direktoriai.
Autorės nuotr.
Profesorius Arūnas Gumuliauskas (kairėje) apie švietimo reformą diskutavo su Joniškio „Aušros“ gimnazijos direktoriumi Vidmantu Sutniku.
Anot prof. A. Gumuliausko, planuojama, kad bakalauro studijos bus nemokamos, bet valstybė konkrečiai paskaičiavusi turėtų nustatyti, kiek kokių specialybių atstovų reikia paruošti.