Sveikatos ministras „nulaužė“ kodus

Sveikatos ministras „nulaužė“ kodus

Svei­ka­tos mi­nist­ras „nu­lau­žė“ ko­dus

Nuo praei­tų me­tų bir­že­lio svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro įsa­ky­mu Lie­tu­vo­je ne­be­tai­ko­mas „ko­da­vi­mas“ (gy­dy­mas „tor­pe­dų“ in­jek­ci­jo­mis) nuo al­ko­ho­liz­mo. „Ko­da­vi­mas“ esą ne­spręs­da­vo pro­ble­mos, o tik ati­to­lin­da­vo ją. Nuo šiol tai­ko­mi efek­ty­ves­ni gy­dy­mo bū­dai. Tik ar jie priei­na­mi vi­siems no­rin­tiems pa­sveik­ti?

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

„Vais­tai – tik pi­ni­gų švais­ty­mas“

Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro so­cia­li­nė dar­buo­to­ja Sil­vi­ja Mor­ke­vi­čie­nė pa­de­da dvy­li­kai Kur­šė­nų kai­miš­ko­jo­je se­niū­ni­jo­je gy­ve­nan­čių so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų. Nors iš jų dėl al­ko­ho­liz­mo įtrauk­tos tik dvi šei­mos, ta­čiau ši pro­ble­ma ne­sve­ti­ma ir ki­to­se šei­mo­se.

Pa­sak so­cia­li­nės dar­buo­to­jos, ne vie­nam jos lan­ko­mam as­me­niui bu­vo tai­ky­tas „ko­da­vi­mas“ (dar va­di­na­mas „tor­pe­da­vi­mu"), kai žmo­gui su­lei­džia­mi spe­cia­lūs vais­tai. Vie­niems „ko­das“ veik­da­vo ke­lis mė­ne­sius, ki­tiems pus­me­tį, me­tus, dar il­giau ar pa­dė­da­vo iš vi­so at­si­kra­tyt ža­lin­go įpro­čio.

„Žmo­gus bi­jo­da­vo rim­tų svei­ka­tos su­tri­ki­mų ar­ba net mir­ties, ku­ri ga­li iš­tik­ti pra­dė­jus var­to­ti al­ko­ho­lį. Gal po­trau­kis al­ko­ho­liui ir ne­ding­da­vo, ta­čiau nuo var­to­ji­mo pri­stab­dy­da­vo bai­mė. Šiuo bū­du la­biau pa­si­ti­kė­jo ir pa­tys li­go­niai, ir jų ar­ti­mie­ji“, – sa­ko S. Mor­ke­vi­čie­nė.

„Ko­da­vi­mą“ kom­pen­suo­da­vo ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bė. Da­bar kom­pen­suo­ja­mas me­di­ka­men­ti­nis gy­dy­mas, ku­ris, so­cia­li­nės dar­buo­to­jos įsi­ti­ki­ni­mu, tė­ra pi­ni­gų švais­ty­mas.

„Tie žmo­nės nė­ra la­bai mo­ty­vuo­ti, ir tam, kad lai­ku iš­ger­tų vais­tus, rei­ka­lin­ga ar­ti­mų­jų prie­žiū­ra. Ge­rai, jei­gu yra kas pa­si­rū­pi­na, o jei­gu ne? Tai nė­ra prieš­nuo­dis al­ko­ho­liui. Jie no­ri – ge­ria vais­tus, no­ri – ne, nė­ra bai­mės tuo pa­čiu var­to­ti ir al­ko­ho­lį“, – sa­ko S. Mor­ke­vi­čie­nė.

Šiuo me­tu vais­tais gy­do­si ke­li spe­cia­lis­tės lan­ko­mi žmo­nės. Vie­na mo­te­ris iš­vy­ku­si į už­sie­nį. Iš ar­ti­mų­jų pa­sie­kė ži­nia, kad ji ten ge­ria ne vais­tus, o al­ko­ho­lį. Vie­ną vy­riš­kį pri­žiū­ri ma­ma, tad ga­li­ma spė­ti, kad jis vais­tus var­to­ja, ki­tas vy­ras ti­ki­na, kad ge­ria vais­tus, ta­čiau jį ten­ka ma­ty­ti ap­svai­gu­sį, grei­čiau­siai – ne nuo vais­tų.

Kai ku­riuos nuo vais­tų var­to­ji­mo stab­do ir tai, kad tai – an­ti­dep­re­san­tai. „Aš juk ne­dep­re­suo­ju“, – daž­no at­sa­ky­mą ci­tuo­ja spe­cia­lis­tė.

Psi­cho­te­ra­pi­nė pa­gal­ba bū­tų efek­ty­viau

S. Mor­ke­vi­čie­nės įsi­ti­ki­ni­mu, daug efek­ty­ves­nė yra nuo­sek­li psi­cho­te­ra­pi­nė pa­gal­ba, jei­gu su­tei­kia­ma kva­li­fi­kuo­to, ge­ra­no­riš­ko spe­cia­lis­to.

„Ne kar­tą kė­liau klau­si­mą, kad psi­cho­lo­gai va­ži­nė­tų į pa­gal­bos rei­ka­lau­jan­čias šei­mas, kad įver­tin­tų, kur ir kaip jos gy­ve­na, ko­kios prie­žas­tys lė­mė, kad jie ge­ria, o ne šab­lo­niš­kai vi­siems vie­no­dą pa­gal­bą teik­tų. Ta­čiau, pa­na­šu, kad man vie­nai taip at­ro­do, ir mes to­kios pa­gal­bos ne­tu­ri­me“, – sa­ko so­cia­li­nė dar­buo­to­ja.

Spe­cia­lis­tės ma­ny­mu, la­bai gelbs­ti ano­ni­mi­nių al­ko­ho­li­kų su­siė­ji­mai, bet kai­miš­ko­je se­niū­ni­jo­je – vėl­gi pro­ble­ma.

„Te­ri­to­ri­ja pla­ti, su­si­sie­ki­mas ne­pa­to­gus, au­to­bu­sai nuim­ti, to­dėl žmo­gui kaž­kur nuei­ti, su­si­ras­ti pa­gal­bą yra di­de­lė pro­ble­ma. Ir kai­mo žmo­nės pro­ble­mas spren­džia taip: su­si­ran­da sau ar­ti­mą žmo­gų, pa­si­sta­to bu­te­liu­ką ir vis­kas bū­na ge­rai“, – ne­links­mai pa­sa­ko­ja pa­šne­ko­vė.

Iš­si­kal­bė­ti, iš­sa­ky­ti sa­vo pro­ble­mas, pa­si­kly­du­siems žmo­nėms, pa­sak S. Mor­ke­vi­čie­nės, la­bai svar­bu, to­dėl pa­gal ga­li­my­bes pa­ti sten­gia­si iš­klau­sy­ti. Mo­te­rys at­vi­res­nės. Ne vie­na yra pa­dė­ko­ju­si už lai­ku su­teik­tą pa­lai­ky­mą, ga­li­my­bę iš­si­pa­sa­ko­ti.

Pa­dė­da­vo grei­čiau iš­spręs­ti pro­ble­mą

Kel­mės ra­jo­no so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ras ke­le­tą me­tų vyk­dė pro­jek­tą „Pa­gal­ba so­cia­li­nės ri­zi­kos gru­pės šei­mos na­riams, tu­rin­tiems pri­klau­so­my­bę al­ko­ho­liui“ ir rin­ko sta­tis­ti­ką. Nuo 2009 iki 2016 me­tų bu­vo „už­ko­duo­ta“ be­veik 50 žmo­nių, 12 iš jų – po du ar tris kar­tus. 2016 me­tais bu­vo „už­ko­duo­ti“ 26 as­me­nys, 10 iš jų at­kri­to.

„Už­ko­duo­ti" as­me­nys bent trum­pą lai­ką, ke­lis mė­ne­sius ne­var­to­ja al­ko­ho­lio ir tuo me­tu spren­džia sa­vo šei­mos pro­ble­mas, tin­ka­mai rū­pi­na­si vai­kų po­rei­kiais, lan­ko efek­ty­vios tė­vys­tės kur­sus, įgy­ja pro­fe­si­ją, kar­tais – įsi­dar­bi­na. Pa­vyz­džiui, vie­na mo­te­ris tu­rė­jo pri­klau­so­my­bę al­ko­ho­liui, iš šei­mos du kar­tus bu­vo paim­ti vai­kai, ta­čiau ji sa­vo ini­cia­ty­va ir iš sa­vo su­tau­py­tų lė­šų už­si­ko­da­vo. Iki da­bar mo­te­ris al­ko­ho­lio ne­var­to­ja“, – pa­vyz­dį pa­tei­kia Ma­ry­tė Len­cie­nė, Kel­mės ra­jo­no so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro di­rek­to­rė.

Pa­sak di­rek­to­rės, nuo 2017 me­tų lapk­ri­čio 1 die­nos Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės biu­dže­to lė­šo­mis as­me­nims nuo pri­klau­so­my­bės al­ko­ho­liui tai­ko­mas pa­lai­ko­ma­sis gy­dy­mas vais­tais (di­sul­fi­ra­mu), sta­cio­na­ri­nė de­tok­si­ka­ci­ja, kai ku­riems as­me­nims tę­sia­ma am­bu­la­to­ri­nė gy­dy­to­jo psi­chiat­ro kon­sul­ta­ci­ja.

Li­na Bal­čiū­nie­nė, Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės vi­suo­me­nės svei­ka­tos biu­ro va­do­vė, sa­ko, kad „ko­da­vi­mas“ bu­vo grei­tes­nis pro­ble­mos spren­di­mo bū­das.

„Bu­vo toks pa­vyz­dys – už­gė­rė ma­ma, au­gi­nan­ti sep­ty­nis vai­kus. Po ko­da­vi­mo ji ne­ge­ria jau pen­ke­rius me­tus. Tai bu­vo grei­ta pa­gal­ba ne tik mo­te­riai, bet ir jos vai­kams. O gy­dy­mas ir rea­bi­li­ta­ci­ja yra il­gas pro­ce­sas, ma­ma tu­ri iš­vyk­ti il­gam lai­kui, rei­kia spręs­ti vai­kų prie­žiū­ros klau­si­mą“, – pa­sa­ko­ja L. Bal­čiū­nie­nė.

Vi­suo­me­nės svei­ka­tos biu­ro va­do­vė įvar­di­ja ir dar vie­ną pro­ble­mą: „Mes pri­kal­bi­na­me žmo­nes gy­dy­tis, bet sis­te­ma nė­ra pa­si­ruo­šu­si tiek priim­ti. Trūks­ta psi­cho­lo­gų, psi­chiat­rų, rei­kia lauk­ti ei­lė­se, o tu ne­ži­nai, kaip elg­sis, ką po mė­ne­sio gal­vos al­ko­ho­liz­mu ser­gan­tis žmo­gus.“

Per die­ną ne­pas­veiks­ta­ma

Jus­ti­na Ši­ma­naus­kai­tė, lai­ki­nai ei­nan­ti Res­pub­li­ki­nio pri­klau­so­my­bės li­gų cent­ro Šiau­lių fi­lia­lo di­rek­to­rės pa­rei­gas, sa­ko, kad „ko­da­vi­mo“ po­pu­lia­ru­mą lė­mė nuo so­vie­ti­nių lai­kų iš­li­kęs li­gos mis­ti­fi­ka­vi­mas, ti­kė­ji­mas, kad ją ga­li­ma iš­gy­dy­ti grei­tai ir be pa­stan­gų. Vien per 2016 me­tus ši pa­slau­ga Šiau­lių fi­lia­le bu­vo su­teik­ta 640 as­me­nų.

„Jei­gu "ko­da­vi­mas" bū­tų to­kia veiks­min­ga prie­mo­nė, jau vi­si bū­tų svei­ki. De­ja, to­kių me­to­dų tai­ky­mas tik blo­gi­no si­tua­ci­ją. Ne­sik­rei­piant lai­ku dėl efek­ty­vaus gy­dy­mo, ieš­kant grei­tų spren­di­mo bū­dų, pri­klau­so­my­bės li­ga tik gi­lė­ja, tę­sia­si il­gus me­tus, o įsi­se­nė­ju­sią li­gą daug sun­kiau iš­gy­dy­ti. Prik­lau­so­my­bės li­gos gy­dy­mas už­trun­ka. Juk ir per­ša­li­mą no­rė­tu­me įveik­ti per va­lan­dą, o ne per sa­vai­tę, ta­čiau to­kių vais­tų net ir nuo er­ša­li­mo dar nė­ra“, – sa­ko J. Ši­ma­naus­kai­tė.

Pa­sak fi­lia­lo lai­ki­no­sios va­do­vės, efek­ty­viau­sias pri­klau­so­my­bės gy­dy­mas – tęs­ti­nis, kai iš­blai­vin­tas ir nuo abs­ti­nen­ci­jos iš­gy­dy­tas as­muo to­liau sveiks­ta tai­kant Mo­ty­va­ci­nės te­ra­pi­jos pro­gra­mą (14 dienų/ 15 lo­va­die­nių gy­dy­mo pro­gra­ma) ar­ba „Mi­ne­so­tos“ pro­gra­mą (28 die­nų gy­dy­mo pro­gra­ma, vei­kian­ti Vil­niu­je, Kau­ne ir Klai­pė­do­je). Abu gy­dy­mo me­to­dai grįs­ti psi­cho­lo­gi­ne sa­via­na­li­ze ir so­cia­li­nių įgū­džių la­vi­ni­mu.

Šiau­liuo­se Mo­ty­va­ci­nės te­ra­pi­jos sky­riu­je ei­lių kol kas nė­ra. Lais­vų vie­tų yra ir Klai­pė­dos „Mi­ne­so­tos“ pro­gra­mo­je.

„Ku­rį lai­ką ga­li­ma tęs­ti pa­lai­ko­mą­jį gy­dy­mą me­di­ka­men­tais. Bai­gus vie­ną ar ki­tą te­ra­pi­nę pro­gra­mą, pa­pil­do­mai var­to­ja­mi po­trau­kį al­ko­ho­liui slo­pi­nan­tys vais­tai. To­kių yra net du, vie­nas jų vei­kia at­gra­sy­mo nuo al­ko­ho­lio prin­ci­pu – blo­kuo­ja ke­pe­nų fer­men­to ak­ty­vu­mą ir, jei kar­tu var­to­ja­mas al­ko­ho­lis (nors ir ma­žais kie­kiais), or­ga­niz­me kau­pia­si me­džia­ga, su­ke­lian­ti pa­cien­tui ne­ma­lo­nią sis­te­mi­nę reak­ci­ją, ku­ri pa­si­reiš­kia pa­rau­di­mu, gal­vos skaus­mu, šir­dies pla­ki­mu, py­ki­ni­mu ir vė­mi­mu. Ki­tas me­di­ka­men­tas tie­siog slo­pi­na as­mens jau­čia­mą po­trau­kį var­to­ti al­ko­ho­lį“, – pa­sa­ko­jo J. Ši­ma­naus­kai­tė.

Šiau­lių fi­lia­lo va­do­vė pri­pa­žįs­ta, kad al­ko­ho­li­ko mo­ty­va­ci­ja ga­li kil­ti ir kris­ti. Tai esą la­bai pri­klau­so nuo ap­lin­kos veiks­nių, ar­ti­mų­jų pa­lai­ky­mo (ar ne­pa­lai­ky­mo).

„La­bai svar­bu, kad ar­ti­mie­ji taip pat kon­sul­tuo­tų­si su spe­cia­lis­tais, įgau­tų ži­nių apie li­gą, su­ži­no­tų, kaip jų el­ge­sys ga­li lem­ti jų pa­čių ir pri­klau­so­my­be ser­gan­čio­jo sa­vi­jau­tą. Be­je, šios pa­slau­gos ar­ti­mie­siems yra ne­mo­ka­mos“, – sa­ko J. Ši­ma­naus­kai­tė.

Po reor­ga­ni­za­ci­jos – nau­ja pa­slau­ga

Nuo praei­tų me­tų lapk­ri­čio 1 die­nos pri­jun­gus Kau­no ap­skri­ties, Klai­pė­dos, Šiau­lių ir Pa­ne­vė­žio pri­klau­so­my­bės li­gų cent­rus prie Vil­niaus pri­klau­so­my­bės li­gų cent­ro, pra­dė­jo veik­ti Res­pub­li­ki­nis pri­klau­so­my­bės li­gų cent­ras su fi­lia­lais šiuo­se mies­tuo­se. Vie­no­di­na­mos pa­slau­gų me­to­di­kos, kad vi­suo­se mies­tuo­se pa­slau­gų tu­ri­nys ir ko­ky­bė bū­tų vie­no­da.

„Nors tai ga­li ste­bin­ti, to ne­bu­vo iki šiol. Lan­ky­da­mie­si, pa­vyz­džiui, pas odon­to­lo­gą, bet ku­ria­me mies­te ži­no­me, kaip bus tai­so­mas dan­tis, ta­čiau pri­klau­so­my­bės li­gų gy­dy­mas iki šiol la­bai sky­rė­si, dėl dau­ge­lio pa­slau­gų tu­ri­nio nie­ka­da ne­bu­vo vie­nin­gai su­si­tar­ta“, – sa­ko Šiau­lių fi­lia­lo va­do­vė.

Nuo šių me­tų Šiau­liuo­se pra­dė­ta teik­ti nau­ja pa­slau­ga – mo­ty­va­ci­nės te­ra­pi­jos. Šią pa­slau­gą tei­kia spe­cia­lis­tų ko­man­da: gy­dy­to­jas psi­chiatras psihoterapeutas, so­cia­li­niai dar­buo­to­jai ir psi­cho­lo­gas.

Tai – tęs­ti­nis gy­dy­mas, to­dėl as­muo tu­ri bū­ti ne­var­to­jęs al­ko­ho­lio 7, o ge­riau­sia – 14 die­nų. Tuo­met or­ga­niz­mas bū­na vi­siš­kai „pa­si­ruo­šęs“ dar­bui.

Pa­cien­tams yra su­da­ro­mas in­di­vi­dua­lus gy­dy­mo pla­nas. Gy­dy­mas su­si­de­da iš gru­pi­nių ir in­di­vi­dua­lių už­siė­mi­mų, sa­va­ran­kiš­kų už­duo­čių at­li­ki­mo, jų ana­li­zės. Gy­dy­mo­si lai­ko­tar­piu yra gry­ni­na­mos gi­lu­mi­nės pro­ble­mos ir jų ry­šys su po­trau­kiu al­ko­ho­liui, mo­ko­ma­si at­pa­žin­ti ir iš­reikš­ti jaus­mus, iš­veng­ti at­kry­čių.

Gy­dy­mas trun­ka ke­tu­rio­li­ka die­nų ir api­ma pen­kias­de­šimt rea­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gų va­lan­dų. Bai­gus gy­dy­mą ir esant po­rei­kiui, yra su­da­ro­mas at­kry­čių pre­ven­ci­jos pla­nas, ku­rio lai­kan­tis yra leng­viau gy­ven­ti blai­viai.

Pa­sak J. Ši­ma­naus­kai­tės, ka­dan­gi pa­slau­ga pra­dė­ta teik­ti vi­sai ne­se­niai, dar ga­na ma­ža da­lis be­si­krei­pian­čių­jų ži­no apie ją. Šiai pro­gra­mai yra skir­tos 8 lo­vos, dabar yra užim­tos 7.

Ma­riaus MOR­KE­VI­ČIAUS (EL­TA) nuo­tr.

Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ras Au­re­li­jus Ve­ry­ga ko­da­vi­mą nuo al­ko­ho­liz­mo, kai žmo­gui su­lei­džia­mi il­go vei­ki­mo vais­tai, iš­va­di­no šar­la­ta­niz­mu ir už­drau­dė.

As­me­ni­nė nuo­tr.

Jus­ti­na Ši­ma­naus­kai­tė, lai­ki­nai ei­nan­ti Res­pub­li­ki­nio pri­klau­so­my­bės li­gų cent­ro Šiau­lių fi­lia­lo di­rek­to­rės pa­rei­gas: „Jei­gu "ko­da­vi­mas" bū­tų to­kia veiks­min­ga prie­mo­nė, jau vi­si bū­tų svei­ki. De­ja, to­kių me­to­dų tai­ky­mas tik blo­gi­no si­tua­ci­ją.“

Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro so­cia­li­nė dar­buo­to­ja Sil­vi­ja Mor­ke­vi­čie­nė sa­ko, kad ato­kes­nių kai­mų ir mies­te­lių gy­ven­to­jams, ser­gan­tiems pri­klau­so­my­bių li­go­mis, pa­gal­ba yra fi­ziš­kai sun­kiai pa­sie­kia­ma.