Sveikatos centro statyba: pasikeitusi pozicija ar akių dūmimas?

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Dainų PSPC medikai nebesutelpa šiame pastate.
Liepos pradžioje Šiaulių miesto taryba spręs, ar statyti naują pastatą Dainų pirminės sveikatos priežiūros centrui (PSPC), nes į senąjį gydymo įstaiga nebesutelpa. Šių metų pradžioje buvo kilęs skandalas, kai paaiškėjo, kad miesto valdžia ketina atpirkti privatizuotą buvusią vaikų polikliniką už milijoną eurų – tris kartus didesnę kainą, nei buvo parduota, o naujoji pastato šeimininkė dalyvavo Savivaldos rinkimuose su Artūro Visocko politiniu komitetu Nepartiniu sąrašu „Dirbame miestui“. Dabar miesto valdžios pozicija pasikeitė ar tai – tik akių dūmimas?

Dainų PSPC veiklai trūksta 2 000 kvadratų

Liepos 4 dieną Šiaulių miesto savivaldybės tarybos posėdyje bus svarstoma, ar pritarti VšĮ Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro sveikatos priežiūros paslaugų plėtrai reikalingų patalpų statybų projektui rengti.

Dainų PSPC direktorė Aurika Koncienė kreipėsi į Šiaulių savivaldybę informuodama, kad dėl patalpų trūkumo sveikatos priežiūros įstaiga negali pasiekti valstybės iškeltus sveikatos reformos tikslų.

Informuota, kad Dainų PSPC turi 25 tūkstančius prisirašiusių pacientų. Medikai dirba net pasitarimų salėje, šeimos gydytojai kabinetuose dirba dviem pamainomis. Iki 2030 metų vienam šeimos gydytojo kabinetui turi tekti 3,8 etato kitų darbuotojų, o šiuo metu tenka 2,4 etato. Neįvykdžius šių reikalavimų, įstaigai apmokėjimas už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas būtų sumažintas apie 10 tūkstančių eurų per mėnesį.

Sveikatos priežiūros centro vadovė aiškina miesto valdžiai, kad, norint užtikrinti efektyvų darbą su pacientais, įstaigai papildomai reikia apie 2 000 kvadratinių metrų papildomų patalpų.

Parduotą pastatą pirktų tris kartus brangiau

Tais pačiais argumentais remiantis sausio mėnesį miesto Taryba valdančiųjų balsais nusprendė biudžete numatyti 1,6 milijono eurų tam, kad būtų išpirktas buvęs Dainų PSPC vaikų poliklinikos pastatas ir pradėtas jo remontas.

Apie 2011 metus, kai dauguma vaikų ligų gydytojų tapo šeimos gydytojais ir susikraustė į pagrindinius poliklinikų pastatus, vaikų poliklinikų pastatai ėmė tuštėti. Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro buvęs vaikų poliklinikos pastatas Aido g. 16 A tapo nereikalingas.

Nuo 2014 metų spalio Savivaldybė šį pastatą išnuomojo UAB ,,Vaiteksa“. 2015 metais Šiaulių miesto meru tapo Artūras Visockas. Bene didžiausiu jo skausmu tapo skolose skendinti Savivaldybės įmonė Šiaulių oro uostas. Metų pabaigoje reikėjo apmokėti 200 tūkstančių eurų siekusias oro uosto skolas.

Tų pačių metų lapkritį buvo paskelbtas buvusios Dainų vaikų poliklinikos pastato Aido g. 16 A privatizavimo viešasis aukcionas. Jame užsiregistravo tik vienas dalyvis, kuris už 2 542 kvadratinių metrų pastatą ir jam priklausantį beveik 0,46 hektaro žemės sklypą pasiūlė pradinę jo pardavimo kainą – 271,529 tūkstančio eurų. Pastatą įsigijo iki šiol jį nuomojusi UAB „Vaiteksa“, o gautomis lėšomis spėta apmokėti oro uosto skolas.

Praėjus 5 metams meras Artūras Visockas pasikvietė į savo kabinetą UAB „Vaiteksa“ direktorę Redą Vaitekaitienę ir padėkojo jai už „išgelbėtą oro uostą“. Šios įmonės vadovė dalyvavo 2023 metų Vietos savivaldos rinkimuose su A. Visocko suburtu politiniu komitetu Nepartiniu sąrašu „Dirbame miestui“, tačiau į Tarybą išrinkta nebuvo.

Sausio 18 dieną svarstant 2024 metų miesto biudžeto projektą paaiškėjo, kad jame atsirado eilutė, kuri vadinasi „Didinti Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro funkcionalumą“. Šiam tikslui numatoma skirti 1,673 milijono eurų.

Tuomet Administracijos direktorius Antanas Bartulis aiškino, kad pastatui pirkti reikės apie milijono eurų, o kiek kainuos buvusias gamybines patalpas vėl paversti gydymo įstaiga, A. Bartulis pasakyti negalėjo.

„Jei nupirksime, be abejo, planuosime lėšas (remontui – aut. past.). Tačiau pirma turime tapti pastato šeimininkai“, – tuomet dėstė Administracijos vadovas.

Dabar pozicija galimai pasikeitė. Dabar Administracija tikina, kad Savivaldybė nenaudojamų patalpų, kurias galėtų suteikti poliklinikai, neturi, privačių patalpų nuoma ilguoju periodu būtų neefektyvi. Patalpų pirkimo variantas esą atmestinas dėl didelių patalpų ir jų pritaikymo gydymo įstaigos veiklai kaštų. Be to, šiuo momentu esą nėra parduodamų tinkamų patalpų.

Todėl Savivaldybės administracija siūlo naujo pastato, skirto VšĮ Dainų PSPC teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų plėtrai, statybos variantą.

Finansų ir ekonomikos komitete A. Bartulis aiškino, kad, skaičiuojant pagal vidutinius panašios statybos įkainius, vieno kvadratinio metro kaina kainuotų 1 450 eurų, o 2 000 kvadratinių metrų pastato statyba su projektu galėtų kainuoti per 3 milijonus eurų. Jau ir žemės sklypas numatytas – šalia Dainų PSPC nuo Tilžės gatvės. Ten jau yra vieša automobilių stovėjimo aikštelė, kuri būtų patogi pacientams.

Centro poliklinika savo patalpose sutelpa

Komiteto posėdyje Dainų PSPC direktorės buvo paklausta, kodėl jie nuomoja patalpas vaistinei, jei jų trūksta medikų veiklai. Vadovė patikino, kad vaistinė labai reikalinga pacientams, o ir užima ji 30 kvadratinių metrų.

Politikai klausė, kokia situacija yra Šiaulių centro poliklinikoje, ar nebus taip, kad greitai į Savivaldybę kreipsis ir šios įstaigos vadovas aiškindamas, kad ir jai reikia pastatyti papildomą pastatą, nes nebesutelpa.

Šiaulių centro poliklinikoje yra prisirašę gerokai daugiau pacientų – apie 40 tūkstančių. Jos vadovas Mindaugas Maželis patikino, kad artimiausiu metu papildomų patalpų miesto valdžios prašyti nesirengia. Šiai įstaigai pasisekė labiau – jos vaikų poliklinika nebuvo privatizuota. Čia įsikūrė Psichikos dienos stacionaras, teikiamos reabilitacijos, kitos naujos medicinos paslaugos.

M. Maželis patvirtino, kad susiduria su viena problema – šeimos gydytojai nebenori dirbti tame pačiame kabinete. Dabar dirba dviem pamainomis. Anot vadovo, vadybine prasme taip yra geriau, efektyviau panaudojamos patalpos, tačiau dėl naujų specialistų pritraukimo patraukliau yra suteikti kiekvienam gydytojui ir jo komandai atskiras patalpas. Norint tai pasiekti įstaigai vietoje 13 kabinetų reikia 26. Tačiau šią situaciją poliklinika kol kas sprendžia savo jėgomis ir kolegų iš Dainų PSPC pavyzdžiu miesto valdžios naujų patalpų neprašo.

Statys ar dumia akis?

Komiteto posėdyje ir kai kurie opozicijos atstovai komitete pritarė, kad Dainų PSPC reikia papildomų patalpų.

A. Bartulis patvirtino, kad Administracija apžiūrėjo buvusias vaikų poliklinikos patalpas. Anot vadovo, nupirkus šias patalpas jas sutvarkyti gali kainuosi daugiau, nei preliminariai skaičiuojami naujos statybos kaštai, tačiau tikrą statybų kainą bus galima sužinoti tik parengus statybos projektą.

A. Bartulis pabrėžė, kad tik parengus projektą bus galima pamatyti nukrypimus nuo preliminarios 3 milijonų eurų kainos.

„Tuomet galėtume grįžti prie dviejų alternatyvų, ar nauja statyba gali konkuruoti prie esamų pastatų (buvusios vaikų poliklinikos – aut. past.) pritaikymo. Šiuo metu Administracija gali užimti tik naujos statybos variantą“, – aiškino Administracijos direktorius, pridūręs, kad dabar akivaizdu, jog nupirkus seną pastatą už 2 milijonus eurų jo suremontuoti nepavyktų.

Administracijos direktoriaus A. Bartulio mintis, kad, parengus projektą, gali būti grįžta prie pastato pirkimo, o ne statybos, sukėlė nerimą opozicijai. Vadovas informavo, kad statybos projekto parengimas kainuos apie 10–15 procentų statybos vertės.

Kodėl pasikeitė miesto valdžios pozicija dėl Dainų PSPC papildomų patalpų?

Opozicijos atstovai svarsto variantus. Vienas jų – miesto valdžia nesiryžo įgyvendinti neva akivaizdžiai korupcinio sandorio – trigubai brangiau pirkti prieš 9 metus pačių parduotą pastatą, juolab, kai jo savininkė buvo miesto mero A. Visocko politinė bendražygė Savivaldos rinkimuose. Dar sausio mėnesį politikai ironizavo, kad investuoti į mero palaikymą apsimoka gerokai labiau nei į kitus verslus, nes vargiai kur gautum 200 procentų dividendų ir atgautum savo investicijas.

Kitas variantas – statybos projektas bus užsakytas specialiai tam, kad būtų gauta gerokai didesnė statybų kaina nei preliminari ir „įrodyta“, kad labiau apsimoka pirkti įmonei „Vaiteksa“ priklausantį pastatą už trigubą kainą.

Tokiu atveju kelis šimtus tūkstančių eurų kainuosiąs statybos projektas tiesiog nugultų į valdininkų stalčius. Meras A. Visockas ne kartą už tokius darbus kritikavęs ankstesnius merus, gyventojus tikina, kad ši valdžia projektų „į stalčius“ nerengia.

Visi šie politinių šachmatų partijų užkulisiai neilgai trukus paaiškės.