Svarstantiems apie daugiabučio renovaciją: daugiau pasirinkimo galimybių nei įprastai

BETA archyvo nuotr.
Renovuotas daugiabutis Molėtuose.
Dar 2005 m. Lietuvoje prasidėjusi daugiabučių renovacija šiandien yra gerokai pasikeitusi. Bėgant metams, daugėjo sėkmingų modernizacijos patirčių, gyventojus pasiekė vis daugiau aktualios informacijos, taip pat tobulėjo patys renovacijos būdai ir priemonės. Šiandien didesnius renovacijos tempus skatina ir plačios pasirinkimo galimybės: šiuo Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA) šiuo metu yra paskelbusi net 3 kvietimus renovacijai.

Šiandien gyventojai turi galimybę nuspręsti, ar nori kompleksiškai atnaujinti visą daugiabutį, ar teikia prioritetą namo vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų sutvarkymui, o galbūt yra linkę prisidėti prie žaliosios energetikos plėtros.

„Svarbu tai, jog renovuotinų daugiabučių gyventojai vienu metu gali teikti net kelias paraiškas. Taip yra sudaromos lankstesnės galimybės imtis savo daugiabučio renovacijos. Vienas iš šiuo metu galiojančių kvietimų – jau 8-asis kvietimas teikti paraiškas daugiabučiams namams renovuoti“, – teigia Gintarė Burbienė, BETA direktoriaus pavaduoja.

Paskutiniame Aplinkos ministerijos kvietime šiais metais atsirado nauja sąlyga – didesniuose kaip 1500 kv. m ploto daugiabučiuose, esant techninėms galimybėms, gyventojai turi įrengti saulės jėgaines. Taip pat sudaryta daugiau galimybių daugiabučiui būti nepriklausomam nuo išorinių energijos tiekėjų ir energiją šilumai, karštam vandeniui ir elektrai gamintis naudojant šilumos siurblius, saulės jėgaines ar kitus atsinaujinančios energijos įrenginius.

Paraiškas kompleksiškam daugiabučių atnaujinimui gyventojai ir savivaldybės gali teikti visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2021 m. kovo 1 d.

Dar du kvietimai: daugiau renovacijos priemonių

Taip pat nuo rugpjūčio 3 d. gyventojai gali teikti paraiškas mažajai renovacijai – daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų atnaujinimui. Remiantis šio kvietimo sąlygomis, galima gauti valstybės paramą 30 proc. visų išlaidų energinį efektyvumą didinančioms priemonėms.

Dar vienu šiuo metu BETA paskelbtu kvietimu valstybės parama Klimato kaitos programos lėšomis numatoma šilumos ir karšto vandens, elektros gamybos įrenginių iš atsinaujinančių išteklių diegimui bei kitoms, alternatyvios šiluminės ar elektros energijos apsirūpinimo priemonėms, tokioms kaip biokuro katilų įrengimas ir pan.

„Mus supančioje aplinkoje gausu atsinaujinančių energijos šaltinių, kuriuos galima efektyviai panaudoti patalpoms ir vandeniui šildyti, elektrai gaminti. Tad nuo 2020 m. gegužės 28 d. BETA priima paraiškas atsinaujinantiems energijos šaltiniams įrengti daugiabučiuose namuose, kurie nėra prijungti prie centralizuotų šilumos tinklų arba yra gavę savivaldybės pritarimą“, – sako G. Burbienė.

Paraiškas atsinaujinančių energijos šaltinių diegimui galima teikti visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2020 m. gruodžio 31 d., o mažajai renovacijai – iki 2021 m. vasario 1 d. Paraiškos bus priimamos tol, kol nebus viršyta šioms priemonėms numatyta lėšų suma.

„Pateikus paraiškas visiems trims kvietimams, galima gauti iš tiesų nemažą valstybės paramą ir sutvarkyti savo daugiabutį, kad jis būtų ir gražus, ir šiltas, ir komfortiškas“, – priduria G. Burbienė.

Užs. Nr. 459938

1 1