
Naujausios
ŠVENČIŲ BELAUKIANT
Svarbiausia – neprarasti vilties
Žeimelio (Pakruojo r.) šv. Petro ir Povilo ir Kriukų (Joniškio r.) šv. Lauryno parapijoje antrus metus tikinčiųjų ganytojo pareigas atliekantis kunigas klebonas Vaidas Mikalčius, likus kelioms dienoms iki Kalėdų kartu su talkininkais prie maldos namų statė prakartėlę. Medžio darbus dar vaikystėje pamėgęs, iš senelio staliaus šį polinkį paveldėjęs dvasininkas pokalbyje su „Šiaulių kraštu“ sakė, kad darbas padeda atitrūkti nuo niūrių minčių, o kūrybinis procesas nuramina, suteikia atgaivą, kaip ir malda. Todėl kiekvienas, net giliai netikintis žmogus, šiame beprotiško lėkimo, išorinio triukšmo pasaulyje gali susikurti savą oazę, tik svarbu neprarasti vilties.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Švęsti – čia ir dabar
– Kuo ypatingas Advento laikotarpis, ką jis reiškia tikintiesiems?
– Advento laikotarpis svarbus ne tik katalikams, bet ir visam krikščioniškajam pasauliui. Tai yra Kristaus laukimo periodas. Laukiame gimimo šventės, antrojo Kristaus atėjimo ir šviesos, kuri nėra tai, kas būdavo pagoniškajame suvokime, kaip tiesioginis kalendorinis dienos ilgėjimas. Mes Kristų matome kaip pasaulio šviesą.
Gražus laukimo akcentas – Advento vainikų pynimas, nes kalėdinės eglutės pagal senąsias bažnytines tradicijas būdavo puošiamos tik kūčių dieną, gruodžio 24-ąją. Laikmetis daugelį dalykų koreguoja. Kadangi mokyklos anksčiau išleidžia mokinius atostogų, taip pat seniūnijos, įvairios įstaigos stengiasi pasiruošti šventėms gerokai anksčiau, bažnyčia yra numačiusi kitą datą, kuri tinkama Kalėdų eglutei puošti – gruodžio 13-ąją, šv. Liucijos, kankinės ir šviesos globėjos dieną. Dar ankstesnis laikas nebepaliktų erdvės apmąstymams, susikaupimui.
– Tačiau dabar Kalėdos pradedamos švęsti vos pasibaigus Vėlinėms? Ką tai liudija?
– Naujas tradicijas diktuoja prekybos centrai. Žmonės nori švęsti čia ir dabar. Jeigu surengiamas adventinis renginys, jis įgauna tik tam tikrą paminėjimo formą, trunka tą vienintelį vakarą, o maldai, kad ji būtų išgyvenama, reikia laiko. Prieš materialųjį pasaulį atsilaikyti sunku, bažnyčia žmonėms atrodo esanti toli nuo kasdienybės, nuo aplinkos, nors dažnas praeina pro šventovę, tereikia tik kelių žingsnių, kad peržengtų jos slenkstį.
Atitrūkti nuo žemiškų dalykų
– Kodėl reikia susikaupimo ir ramybės periodo?
– Krikščionys gyvena laukimu, kuris padeda atsigręžti ir į save patį, pajausti nusiraminimą, susitaikymą. To reikia, kad atitrūktume nuo žemiškų, materialių dalykų link dvasinių, kad pradėtume daugiau bendrauti tiesiogiai, pamatyti vienas kito akis. Išmaniosios technologijos nėra savaime blogis – kunigai taip pat naudojasi mobiliaisiais telefonais, kompiuteriais, dauguma dokumentų dabar atspausdinama, o ne rašoma ranka. Aš pats sąskaitas susimoku internetu, bet orientuojamasi į praktinius dalykus, kas reikalinga, o ne į pramogą. Socialiniai tinklai žmogų įtraukia, įsiurbia ir tai tampa tikru iššūkiu visuomenei. Pats neturiu facebook-o paskyros, nesinaudoju Skype, nors esu išbandęs.
– Prieš didžiąsias metų šventes kalėdodamas lankote parapijiečius. Kokiomis nuotaikomis jie gyvena?
– Kalėdojimą jau baigiau. Pastebiu, kad didelė dalis žmonių išreiškia nusivylimą politine, ekonomine situacija šalyje, labiausiai tie, kurie gyvena nepritekliuje. Nuogąstaujama dėl emigracijos. Kadangi dauguma parapijiečių – vyresnio amžiaus, senjorai, kai kurie našlaujantys, vaikai užsienyje ar kitame Lietuvos krašte, jie jaučiasi vieniši, nors artimieji ir parvažiuoja Kalėdoms, aplanko.
Vistik džiugina vaizdai, kai pamatai kaime gražią sodybą, renovuotą namą, kurį žmonės susitvarkė, grįžę iš tų pačių užsienių.
Kūryba – kaip malda
– Kaip tokiu tamsiu ir tiesiogine, ir dvasine prasme laiku, kada slegia įsipareigojimai, daugybė rūpesčių, materialinių problemų, išlikti stipriam? Kaip jūs pats asmeniškai sau padedate?
– Svarbu tikėjimas, dvasinių vertybių ugdymas. Man asmeniškai padeda ne tik malda, bet ir kūrybinis procesas, kuris savaip nuramina, slopina emocijas. Kadaise mėgau piešti, vėliau pradėjau dirbti su medžiu. Mano senelis buvo stalius, daug darbų savo rankomis atlikdavo, galbūt iš jo paveldėjau polinkį, nes sukdavausi dirbtuvėse su plaktuku, pjūklu. Esu ir keletą medžio skulptūrėlių religine tematika išdrožęs, bet jos padovanotos. Dabar užsiimu labiau praktiniu medžio darbų pritaikymu. Sutvarkėme kleboniją, sudėjome naujus langus maldos namams.
Artėjant šventėms apgalvojau, kaip turėtų atrodyti bažnyčios prakartėlė prie maldos namų. Svarstėme uždengti stogelį gontais, tačiau trūksta laiko juos paruošti ir materialiniai ištekliai stabdo. Kadangi nuo remonto liko senų čerpių, dengsime jomis.
– Jūs dar kuriate eiles...
– Mokykloje rašiau prozą. Eiliuoti tada nemėginau, tačiau studijų metais seminarijoje sukūriau pirmuosius posmus egzistencialistine tematika. Vėliau atsirado viena kita melodija. Kadangi esu „nesusipykęs“ su muzika, groju gitara, kartais padainuoju renginiuose. Tačiau savo literatūrinės kūrybos nesu niekur spausdinęs, manau, kad dar per anksti.
– Ko palinkėtumėte mūsų skaitytojams artėjančių švenčių proga?
– Linkiu neprarasti vilties ir tikėjimo. Jonas Krikštytojas prieš Kristaus atėjimą skelbė: „Atsiverskite“, taip ir aš sakau: atsiverskite dvasioje, atsiverskite į tikrumą, natūralumą.
Autorės nuotr.
Kunigas Vaidas Mikalčius artėjant šventėms ragina visus atsiversti dvasioje į tikrumą, natūralumą.