Svajonių uždarbis virto spąstais

Svajonių uždarbis virto spąstais

Sva­jo­nių už­dar­bis vir­to spąs­tais

26-erių me­tų Uk­rai­nos pi­lie­tis Olek­sandr Ka­tiuk­ha po be­veik me­tų dar­bo šalt­kal­viu-san­tech­ni­ku bend­ro­vė­je „Au­ri­vi­ta“ su darb­da­viu dar­bo san­ty­kius dėl at­ly­gio aiš­ki­na­si Dar­bo gin­čų ko­mi­si­jo­je. „Žo­di­nis su­si­ta­ri­mas“ uk­rai­nie­čiui virto spąs­tais, iš ku­rių dar­bo imig­ran­tą ten­ka lais­vin­ti dar­bo ins­pek­to­riams.

Šiau­liuo­se dau­gė­ja dar­bo imig­ran­tų, dau­gė­ja ir dar­bo gin­čų.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Pa­ra­šas po 480 eu­rų su­ma

Uk­rai­nie­tis O. Ka­tiuk­ha į re­dak­ci­ją užė­jo po pa­sku­ti­nio po­sė­džio Šiau­lių 1-ojo­je dar­bo gin­čų ko­mi­si­jo­je (DGK). At­si­ne­šė do­ku­men­tų seg­tu­vą, ku­ria­me – įro­dy­mai, dėl ko ki­lo jo gin­čas su darb­da­viu.

Dar­bo su­tar­tis ru­sų kal­ba tarp Šiau­liuo­se re­gist­ruo­tos UAB „Au­ri­vi­ta“ ir bend­ro­vės di­rek­to­riaus Mi­chai­lo Vla­so­vo bei Uk­rai­nos pi­lie­čio O. Ka­tiuk­ha pa­si­ra­šy­ta per­nai rug­sė­jo 20 die­ną. Su­tar­ty­je juo­du ant bal­to pa­ra­šy­ta, kad dar­buo­to­jas gaus 480 eu­rų at­ly­gį (neats­kai­čius mo­kes­čių) bei prie­mo­ką „už re­zul­ta­tus“. Nu­ro­dy­ta, kad dar­buo­to­jas at­ly­gi­ni­mą gaus vie­ną kar­tą per mė­ne­sį.

Uk­rai­nie­tis ėmė aiš­kin­ti, kad iš tie­sų dėl at­ly­gio bu­vęs ne šis, o „žo­di­nis su­si­ta­ri­mas“, jog jo al­ga sieks apie 1 000 eu­rų per mė­ne­sį. Ti­ki­na, to­kį at­ly­gį anks­čiau ir ga­vęs, ta­čiau al­ga šį pa­va­sa­rį pra­dė­ju­si ma­žė­ti.

Iš kur 1 000 eu­rų at­ly­gis, jei­gu dar­bo su­tar­ty­je nu­ro­dy­ti tik 480 eu­rų?

„Žo­di­nis su­si­ta­ri­mas“, – vis tvir­ti­no O. Ka­tiuk­ha.

Ko­dėl su­ti­kęs pa­si­ra­šy­ti dar­bo su­tar­tį, jei­gu jo­je bu­vo nu­ro­dy­ti ne jo įvar­di­ja­mi 1 000 eu­rų, o 480?

„Ne­ži­nau... Nes­kai­čiau... Sku­bė­jau pa­si­ra­šy­ti“, – gūž­čio­jo pe­čiais O. Ka­tiuk­ha.

Taip pat O. Ka­tiuk­ha pa­ro­dė ir dar­bo san­ty­kių nu­trau­ki­mo do­ku­men­tus – pra­šy­mą at­leis­ti lie­pos 2 die­ną bei po dvie­jų die­nų bend­ro­vės pa­da­ry­tą lė­šų per­ve­di­mą į uk­rai­nie­čio są­skai­tą, pa­va­din­tą „ga­lu­ti­niu at­si­skai­ty­mu“ – 222,47 eu­ro.

Vie­šai nu­ro­do­ma, kad UAB „Au­ri­vi­ta“ už­sii­ma šil­dy­mo, vė­di­ni­mo, van­dens nuo­tė­kų, ka­ti­li­nių sis­te­mų mon­ta­vi­mu, įren­gi­mu ir kon­sul­ta­ci­jo­mis bei vi­daus san­tech­ni­kos dar­bais.

O. Ka­tiuk­ha var­di­ja, kad bū­tent to­kius dar­bus ir dir­bęs Šiau­lių cent­re re­no­vuo­jant dau­gia­bu­čius, ob­jek­tuo­se Ža­ga­rė­je, Uk­mer­gė­je.

Kiek ver­tas „žo­di­nis su­si­ta­ri­mas“?

Uk­rai­nie­tis skai­čia­vo: esą pa­gal „žo­di­nį su­si­ta­ri­mą“ už va­lan­dą bu­vę su­tar­ta mo­kė­ti po 4 eu­rus. Skai­čia­vo – ka­dan­gi dir­bo be­veik be išei­gi­nių, per mė­ne­sį ir gau­da­vo apie 1 000 eu­rų. Esą bu­vę mė­ne­sių, kai išei­gi­nių ne­tu­rė­jęs, o dir­bęs ir po 10, ir dau­giau va­lan­dų per die­ną.

„Iš pra­džių pa­na­ši su­ma per mė­ne­sį ir su­si­da­ry­da­vo, nors mums mo­kė­jo ir ne vi­są su­mą iš kar­to, o da­li­mis, lyg avan­su“, – pa­sa­ko­jo O. Ka­tiuk­ha.

Jis pa­sa­ko­jo, kad pa­gal „žo­di­nę su­tar­tį“ at­ly­gi­ni­mą ga­vo maž­daug pus­me­tį. Vė­liau esą at­ly­gis pra­dė­jęs ma­žė­ti, o, pa­vyz­džiui, už bir­že­lį tei­gia ne­ga­vęs pi­ni­gų.

Keis­ta jam at­ro­dan­ti ir pa­sku­ti­nė per­ves­ta po dar­bo san­ty­kių nu­trau­ki­mo su­ma – 222 eu­rai, nes ne­ži­nan­tis, ko­dėl ji bū­tent to­kia. Atos­to­gų, ti­ki­na, ne­bu­vęs, o ir už dar­bą esą ne vi­są su­mą ga­vęs.

Dar­bi­nin­kus „tie­kia“ per Ki­je­vą

Vy­ras ti­ki­no, kad bū­tent dėl di­des­nės al­gos jis prieš me­tus me­tęs dar­bą Len­ki­jo­je sta­ty­bos sek­to­riu­je. Ten už mė­ne­sį dar­bo gau­da­vo 800 eu­rų į ran­kas – bū­tent to­kia su­ma bu­vu­si nu­ro­dy­ta ir dar­bo su­tar­ty­je.

Į Lie­tu­vą jau­nas vy­ras at­vy­kęs, nes 200 eu­rų skir­tu­mas – di­de­lė su­ma. O Len­ki­ją ar Lie­tu­vą, bet ne Va­ka­rų Eu­ro­pą uk­rai­nie­čiai, pa­sak O. Ka­tiuk­hos, daž­niau­siai ir ren­ka­si to­dėl, kad čia pi­giau at­vyk­ti. Ta­čiau net ir ke­lio­nei į Lie­tu­vą jis pi­ni­gų sko­li­no­si.

Į Lie­tu­vą at­vy­ko su drau­gu. Dar­bą Šiau­liuo­se ra­do per įmo­nę Ki­je­ve. Me­cha­niz­mas jau už­suk­tas: Lie­tu­vos įmo­nės krei­pia­si į įmo­nes Uk­rai­no­je, ku­rios su­ran­da ir iš­siun­čia į Lie­tu­vą rei­kia­mą kie­kį dar­bi­nin­kų. Uk­rai­nie­čio tei­gi­mu, vie­na fir­ma į Lie­tu­vą dirb­ti kas­dien iš­siun­čia po ke­lis au­to­bu­sus uk­rai­nie­čių, o to­kių fir­mų Uk­rai­no­je – tik­rai ne vie­na.

„Kai­ ne­ga­vau pi­ni­gų, skam­bi­nau į mus iš­siun­tu­sią fir­mą Ki­je­ve, klau­siau, ką man da­ry­ti. Gir­dė­jau, kad ta fir­ma ža­dė­jo nu­sto­ti siųs­ti čia žmo­nes“, – pa­sa­ko­jo vy­ras.

Uk­rai­nie­tis at­si­vė­rė, kad bus pri­vers­tas grįž­ti dirb­ti į Len­ki­ją, nes Lie­tu­vos pa­ža­dais nu­si­vy­lė, o Uk­rai­no­je dėl ma­žų at­ly­gi­ni­mų neiš­gy­ven­tų ir ne­ga­lė­tų pa­dė­ti ser­gan­tiems tė­vams.

Liu­di­jo ir šiau­lie­čiai, ir tau­tie­čiai, ir darb­da­vys

Pa­ju­tęs skriau­dą uk­rai­nie­tis krei­pė­si į Vals­ty­bi­nės dar­bo ins­pek­ci­jos Šiau­lių sky­rių. Jo at­ve­jis du kar­tus bu­vo svars­to­mas Šiau­lių 1-ojo­je dar­bo gin­čų ko­mi­si­jo­je (DGK).

O. Ka­tiuk­ha pa­sa­ko­jo, kad jo darb­da­vys ko­mi­si­jai pa­tei­kė įvai­rius do­ku­men­tus, o jam te­kę at­si­ves­ti net liu­di­nin­kų – bend­ra­dar­bių ir šiau­lie­čių, ku­rių bu­tuo­se jis dir­bo. Uk­rai­nie­čio tei­gi­mu, ne vi­si jo liu­dy­to­jų liu­di­ji­mai bu­vo „už­skai­ty­ti“ ir ap­gai­les­ta­vo, kad jo skun­das bus ten­kin­ti­nas tik iš da­lies.

Vy­ras pa­sa­ko­jo ne­tu­rįs pi­ni­gų lik­ti bent ke­lioms die­noms Šiau­liuo­se – nuo­mo­tis lo­vą, pirk­tis val­gy­ti ir su­lauk­ti konk­re­čių DGK iš­va­dų bei per­ve­da­mų lė­šų į są­skai­tą už dar­bą Šiau­lių įmo­nė­je. Nors iš­gry­nin­da­mas pi­ni­gus Uk­rai­no­je jis taip pat pa­tirs nuo­sto­lių.

Jau ir taip į ant­rą­jį DGK po­sė­dį at­vy­ko už sko­lin­tus pi­ni­gus. Ke­lio­nė iki Šiau­lių ir at­gal jam kai­nuo­ja apie 100 eu­rų, o tai jam – di­de­li pi­ni­gai.

Su UAB „Au­ri­vi­ta“ va­do­vu M. Vla­so­vu su­si­sie­kė­me te­le­fo­nu. Iš­gir­dęs klau­si­mą apie gin­čą su uk­rai­nie­čiu O. Ka­tiuk­ha, pa­sie­ku­sį DGK, M. Vla­so­vas at­sa­kęs, kad „sa­vo po­zi­ci­ją iš­sa­kęs, už vis­ką at­si­skai­tęs ir te­gul neieš­ko čia...“ su­sku­bo nu­trauk­ti po­kal­bį.

Rė­mė­si ir liu­dy­to­jais

Šiau­lių 1-osios dar­bo gin­čų ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kė Dai­va Snu­dai­tie­nė „Šiau­lių kraš­tui“ pa­tvir­ti­no, kad ko­mi­si­ja jau yra iš­nag­ri­nė­ju­si ieš­ko­vo O. Ka­tiuk­ha pra­šy­mą ir priė­mė spren­di­mą ten­kin­ti jo pra­šy­mą iš da­lies. Ta­čiau spren­di­mas su vi­sais mo­ty­vais dar nė­ra pa­reng­tas, to­dėl ne­ga­lė­jo įvar­dy­ti konk­re­čių su­mų, ku­rias darb­da­vys tu­rė­tų su­mo­kė­ti uk­rai­nie­čiui.

D. Snu­dai­tie­nės tei­gi­mu, O. Ka­tiuk­ha krei­pė­si „dėl neiš­mo­kė­to dar­bo už­mo­kes­čio už 2018 me­tų ge­gu­žės – bir­že­lio mė­ne­sius, taip pat kom­pen­sa­ci­jos už ne­pa­nau­do­tas kas­me­ti­nes ato­sto­gas ir ne­te­sy­bų už už­dels­tą lai­ką“.

Ko­mi­si­ja, pa­sak D. Snu­dai­tie­nės, nu­sta­tė, kad pa­gal dar­bo su­tar­tį „jam bu­vo vis­kas iš­mo­kė­ta“, nes dar­bo su­tar­ty­je įvar­dytas at­ly­gis – 480 eu­rų.

D. Snu­dai­tie­nė ti­ki­no, kad ko­mi­si­jo­je jo­kios kal­bos apie jo­kias „žo­di­nes su­tar­tis“ ne­bu­vo ir ne­ga­lė­jo bū­ti, nes vis­kas yra nu­ro­dy­ta raš­tiš­ko­je dar­bo su­tar­ty­je.

D. Snu­dai­tie­nė tei­gė, kad O. Ka­tiuk­ha vė­liau pa­tiks­li­no rei­ka­la­vi­mą „dėl ne­su­mo­kė­to dar­bo už­mo­kes­čio už virš­va­lan­di­nį dar­bą ir dar­bą poil­sio die­no­mis“. Šį rei­ka­la­vi­mą ko­mi­si­ja ir ten­ki­no iš da­lies.

„Virš­va­lan­di­nio dar­bo fak­to“ uk­rai­nie­čiui ne­pa­vy­kę įro­dy­ti, o dėl dar­bo poil­sio die­no­mis ko­mi­si­ja rė­mė­si liu­dy­to­jų pa­ro­dy­mais – kai dvi mo­te­rys nu­ro­dė, kad jų bu­tuo­se O. Ka­tiuk­ha san­tech­ni­kos re­mon­to dar­bus at­li­ko dvi poil­sio die­nas.

D. Snu­dai­tie­nė tei­gė, kad liu­dy­to­jos nu­ro­dė, jog ieš­ko­vas dir­bo dvi poil­sio die­nas po ke­tu­rias va­lan­das. Apy­tiks­liai už tai uk­rai­nie­čiui ga­li bū­ti pri­skai­čiuo­ta iš darb­da­vio ke­lias­de­šimt eu­rų, plius ne­te­sy­bos už už­dels­tą at­si­skai­ty­ti lai­ką.

Ne­te­sy­bos ne nuo vi­so at­ly­gi­ni­mo, o nuo ne­su­mo­kė­tos su­mos bus skai­čiuo­ja­mos nuo at­lei­di­mo iš dar­bo – lie­pos 2 die­nos, iki ko­mi­si­jos spren­di­mo priė­mi­mo die­nos – rugp­jū­čio 8-osios.

Kol pa­si­suks vi­sas me­cha­niz­mas, ne­di­de­lė su­ma uk­rai­nie­tį ga­li pa­siek­ti tik dau­giau nei po mė­ne­sio ar­ba dar vė­liau, jei darb­da­vys ko­mi­si­jos iš­va­das no­rės skųs­ti teis­mui.

„Ži­nau tik tiek, kad Lie­tu­vo­je dau­giau ne­be­dirb­siu. Ir ki­tiems pa­pasa­ko­siu, kaip čia at­si­skai­to­ma už dar­bą“, – pik­ti­no­si O. Ka­tiuk­ha.

Dau­gė­ja dar­bo imig­ran­tų, dau­gė­ja ir skun­dų

Dar­bo gin­čų ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kė D. Snu­dai­tie­nė „Šiau­lių kraš­tui“ tei­gė, kad skun­dų iš uk­rai­nie­čių dėl dar­bo ap­mo­kė­ji­mo ko­mi­si­ja gau­na jau ant­ri me­tai. Dau­giau­sia skun­džia­si to­li­mų­jų rei­sų vai­ruo­to­jais eks­pe­di­to­riais Šiau­lių įmo­nė­se dir­ban­tys uk­rai­nie­čiai dėl neiš­mo­kė­tų dien­pi­ni­gių, dar­bo už­mo­kes­čio.

O. Ka­tiuk­hos at­ve­jis, pa­sak D. Snu­dai­tie­nės, pir­ma­sis jos va­do­vau­ja­mo­je ko­mi­si­jo­je, kai skun­džia­si šalt­kal­vis-san­tech­ni­kas.

Ko­mi­si­jos va­do­vė pa­brė­žė, kad skun­dai yra svars­to­mi ne pa­gal tai, kas kaip su­si­ta­rė, o ko­kias su­tar­tis, pa­ra­šy­tas už­sie­nie­čiams su­pran­ta­ma kal­ba, jie rea­liai pa­si­ra­šė.

Ze­no­nas Gri­guo­la, Vals­ty­bi­nės dar­bo ins­pek­ci­jos Šiau­lių sky­riaus ve­dė­jas-vy­riau­sia­sis dar­bo ins­pek­to­rius, sakė kad uk­rai­nie­čių skun­dai – „dar nė­ra ma­si­nė pro­ble­ma“.

„Prob­le­mų dėl uk­rai­nie­čių tik dau­gės, nes tie­siog uk­rai­nie­čių, dir­ban­čių pas mus, dau­gė­ja. Ne­se­niai vie­no pa­tik­ri­ni­mo me­tu sa­vait­ga­lį vie­no­je sta­ty­bos įmo­nė­je ra­do­me ne­le­ga­liai dir­ban­čius sep­ty­nis uk­rai­nie­čius. Nau­do­ja­si žmo­nė­mis, kad ne­rei­kė­tų mo­kė­ti mo­kes­čių“, – sa­kė Z. Gri­guo­la.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Olek­sandr Ka­tiuk­ha rankose - do­ku­men­tų šūs­nis, bet tarp jų nė­ra „žo­di­nės su­tar­ties“, pa­gal ku­rią uk­rai­nie­tis ti­kė­jo­si gau­ti už dar­bą apie 1 000 eu­rų per mė­ne­sį.

Šiau­lių 1-osios dar­bo gin­čų ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kė Dai­va Snu­dai­tie­nė tei­gia, kad jo­kie „žo­di­niai su­si­ta­ri­mai“ ne­tu­ri ir ne­ga­li tu­rė­ti jo­kios ga­lios.

Uk­rai­nos pi­lie­tis Olek­sandr Ka­tiuk­ha krei­pė­si į Dar­bo gin­čų ko­mi­si­ją dėl at­ly­gio už dar­bą, nes nu­si­vy­lė darb­da­vio pa­ža­dais.