Sutarčių pasirašyti ir pasitarti dėl mokamų studijų

Sutarčių pasirašyti ir pasitarti dėl mokamų studijų

Sutarčių pasirašyti ir pasitarti dėl mokamų studijų

Šiaulių universitetas (ŠU) studijų sutartis jau pasirašė su 340 pakviestųjų abiturientų. Šiandien – paskutinė diena pasirašyti sutartis pagal bendrojo priėmimo pirmojo etapo rezultatus. Bet į priėmimo komisiją ateinama ir pasitarti. Daugiausia – dėl mokamų studijų.

Ar yra galimybių susimažinti įmokų naštą? ŠU studijų skyriaus direktorė Laima Liukinevičienė tikina: „Taip“.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Skubama pasirašyti

ŠU valstybės finansuojamose (VF) vietose jau pasirinko studijuoti 140 iš 160 pakviestųjų, o nefinansuojamose (NF) – 200 iš 358 pakviestųjų.

ŠU priėmimo komisijos atsakingoji sekretorė Lina Bivainienė sako, jog stojančiųjų šiandien dar laukiama iki 16 valandos.

Rugpjūčio 3 dieną prasidės antrasis priėmimo etapas, kai stojantieji galės atnaujinti savo pasirinkimus. Vėliau dar yra galimybė dalyvauti papildomame priėmime, kai galima bus keisti pasirinkimus.

Po pirmojo etapo visos finansuojamos vietos nebus užpildytos. Kai kurie pakviestieji ŠU jau pranešė apie kitokį pasirinkimą – išvažiuoja studijuoti į užsienį. Finansuojamų vietų iš viso gali atsisakyti apie 10 pakviestųjų, prognozuoja atsakingoji sekretorė.

„Dirbame dviem kryptimis: ir sutartis pasirašomos, ir konsultuojame stojančiuosius, – sako L. Bivainienė. – Daugiausia klausimų kelia mokamos studijos.“

Įmokų našta gali mažėti

ŠU ir dabar studijuoja nemažai mokančių už studijas. „Tai rodo ir pasitikėjimą universitetu – žmogus nemeta pinigų į balą, – sako ŠU studijų skyriaus direktorė L. Liukinevičienė. – Tai akcentavo ir universiteto išorės vertinimo komisija, tarptautiniai ekspertai.“

Direktorės teigimu, mokamų studijų nereikia baimintis. Universitete taikoma lanksti įmokų už studijas lengvatų sistema.

„Fakultetai, įvertinę gautų studijų krepšelių skaičių ir atsižvelgę į mokančių už studijas egzaminų rezultatus, įmokų kainą gali sumažinti net iki 50 procentų“, – sako L. Liukinevičienė.

Įmokos gali būti mokamos dalimis ar net atidėtos vienerius metus, jeigu studento ar jo šeimos socialinė padėtis yra sunki. Pavyzdžiui, studento abu tėvai netenka darbo.

ŠU dar įvesta ir galimybė sustabdyti studijas vienerius metus. „Dėl blogos finansinės situacijos, pavyzdžiui, – sako L. Liukinevičienė. – Per tuos metus galima užsidirbti studijoms ir vėl jas tęsti.“

Neužkirstas kelias įgyti finansavimą

Mokamų studijų naštos mažinimo variantus yra įteisinusi ir valstybė. Palankiomis sąlygomis ir ilgam laikotarpiui suteikiamos paskolos studijoms. Skiriamos ir socialinės stipendijos.

Įvesta studentų rotacija pagal egzaminų rezultatus – tai galimybė mokantiems už mokslą gabiems studentams siekti valstybės finansuojamos vietos. Šiaulių universitete rotacija vykdoma po vienerių studijų metų.

„Jeigu grupėje yra 10 studijų krepšelių, tai vienas mokantis už studijas geriausias studentas po dvejų metų gali gauti studijų kainos kompensavimą 100 procentų. – sako direktorė. – Net už pačias brangiausias studijas gali susigrąžinti sumokėtas įmokas.“

Tikslinės studijų vietos, kurios po studijų baigimo užtikrina darbo vietą, – tai dar viena galimybė studijuoti nemokamai tiems, kurie nepateko į valstybės fiansuojamą vietą.

ŠU šiemet skirtos 32 tikslinių studijų vietos. Sutartys dėl jų turi būti pasirašytos iki rugpjūčio 12 dienos.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PASIRINKIMAS: Skuodiškė Beta Vaškytė (priekyje) ŠU studijuoja logopediją, moka už studijas, bet įmoka jai sumažinta 50 procentų, dabar dar įstojo į valstybės finansuojamą vietą studijuoti socialinės pedagogikos.

PATARIMAS: ŠU studijų skyriaus direktorė Laima Liukinevičienė pataria nesibaiminti mokamų studijų – yra galimybių mažinti įmokų naštą ir neužkertamas kelias į valstybės finansuojamą vietą: „Tik reikia gerai mokytis“.