Sukilėlių kalnelyje paminėtas 1863–1864 metų sukilimas

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Sukilėlių kalnelyje apie istorinę atmintį kalbėjo istorikas prof. dr. Arūnas Gumuliauskas.
Birželio 29 dieną prie Sukilėlių kalnelio vyko istorinės atminties renginys „Tėvynė, laisvė ir garbė. 1863“, skirtas 1863–1864 metų sukilimo 160-osioms metinėms.

 

Minėjimas prasidėjo Šiaulių pučiamųjų orkestro (meno vadovas Sigitas Vaičiulionis, dirigentas Gediminas Brūzga) ir solistės Evelinos Gancevskos atliekama daina „Viešpaties lelija“.

Lietuvos šaulių sąjungos Šiaulių apskrities gen. P. Plechavičiaus šaulių 6-osios rinktinės nariai iškilmingai įnešė Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos ir Baltarusijos vėliavas.

„Šiauliai tampa ypatingu miestu. Šiomis globalizacijos sąlygomis aš negaliu nesididžiuoti, kad mes pagaliau Šiaulių mieste skiriame didelį dėmesį istorinei atminčiai. O be istorijos atminties mes ateities neturim“, – sakė istorikas prof. dr. Arūnas Gumuliauskas.

Renginyje prisiminti 1863–1864 metų įvykiai, bendra lietuvių, lenkų, baltarusių ir ukrainiečių kova vardan to paties tikslo – laisvės.

„Lietuvoje sukilimas prasidėjo 1863 metų vasario 1 dieną, kai Lietuvos provincijos komitetas paskelbė įvedąs savo valdžią ir taip palaikė Lenkijoje jau prasidėjusią kovą prieš carinę Rusiją. Lietuviai, lenkai, baltarusiai ir ukrainiečiai siekė išsivaduoti iš Rusijos imperijos priespaudos – tai buvo kovingiausias, ilgiausiai trukęs išsivadavimo sąjūdis bei kovos už laisvę Rusijos imperijoje devynioliktajame amžiuje“, – sakė renginio vedėjas aktorius Vladas Baranauskas.

Šiaulių skautų tuntas sukilėlius pagerbė gėlėmis, simbolinėmis žvakutėmis ir aukurais.

Renginio dalyviai išgirdo specialiai šiai progai parašyto kūrinio „Tėvynė, laisvė ir garbė. 1863“ (kompozitorius Jaroslavas Cechanovičius, teksto autorė Dalia Teišerskytė) premjerą. Renginyje taip pat skambėjo kompozitoriaus Vlado Paulauskio maršas „Valio, laisvoji Lietuva!“ bei kiti žinomi kūriniai.

Po minėjimo Šiaulių turizmo informacijos centras visus norinčius pakvietė į ekskursiją.

Sukilimo 160-ųjų metinių minėjimo renginį organizavo Šiaulių kultūros centras.