Sugrįžta žygis „Pergalių ir kovų keliais“

Redakcijos archyvo nuotr.
Žygis „Pergalių ir kovų keliais“ grįžta po dvejų metų. Paskutinis žygis vyko prieš pandemiją, 2019 metais.
Spalio 15 dieną Radviliškio rajone vyks X pėsčiųjų žygis „Pergalių ir kovų keliais“, skirtas Lietuvos kariuomenės savanorių pergalei prieš Bermonto kariuomenę atminti. Žygeiviams siūloma įveikti 100 kilometrų. Trasa suskirstyta į tris etapus, tad galima rinktis ir mažesnį atstumą.

Žygį „Pergalių ir kovų keliais“ organizuoja Lietuvos gen. P. Plechavičiaus karių sąjungos Šiaulių rinktinė ir Šiaulių Rėkyvos progimnazija. Dvejus metus žygis nevyko dėl pandemijos. Renginio organizatorius Nerijus Kundrotas sako sulaukęs ne vieno skambučio: kada vėl bus žygis?

Šių metų žygio startas ir finišas – Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Šiaulėnų filiale. Viso maršruto atstumas yra 100 kilometrų, bet galima pasirinkti ir vieną iš etapų.

Registracijos pradžia – 9 valandą, startas – 10 valandą. Pirmojo etapo atstumas – 40 kilometrų. Antrojo etapo (34 kilometrai) startas prasidės 15 valandą. Paskutiniojo etapo (26 kilometrai) dalyviai startuos 20 valandą.

Pakeliui žygeiviai pasieks Mėnaičius, čia 1949 metais S. Mikniaus sodyboje įrengtame bunkeryje vyko Lietuvos partizanų apygardų vadų suvažiavimas, jame pasirašyta Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos deklaracija. Dabar sodyboje įrengtas memorialas laisvės kovos dalyviams.

„Žygis yra sudėtingas ir skirtas tiems, kurie nori ekstremaliai išbandyti save šaltu oru naktį“, – sako N. Kundrotas. Organizatorius ragina dalyvius įvertinti savo galimybes, nes naktinis žygis skiriasi nuo dieninio.

„Naktį 25 kilometrai atrodys mažiausiai kaip 50 kilometrų. Naktis vargina, jei apsiniaukę, nešviečia mėnulis, prarandi laiko ir vietos orientaciją“, – sako N. Kundrotas.

Patyręs žygeivis rekomenduoja būtinai avėti patogią avalynę, pasirinkti tinkamą aprangą, įsidėti maisto sau ir draugui. Karšta arbata žygeiviai bus vaišinami postuose. Žygio dalyviai privalo dėvėti atšvaitus ar saugos liemenes.

Žygis „Pergalių ir kovų keliais“ yra Pėsčiųjų žygių asociacijos įskaitinis žygis. Startinis mokestis iš anksto užsiregistravus – 10 eurų, žygio dieną – 13 eurų.

Pirmasis žygis „Pergalių ir kovų keliais“ buvo organizuotas 2011 metų spalio 15 dieną. Būtent 1919 metų spalio 15 dieną žuvo pirmieji savanoriai kovose su bermontininkais — Gracijonas Sakalauskas ir Jonas Jaraminas, jie palaidoti Radviliškyje.

Pirmieji žygiai „Pergalių ir kovų keliais“ buvo naktiniai, trasa driekėsi 50 kilometrų. Nuo trečiojo žygio žygeiviams pasiūlyta įveikti 100 kilometrų.

2014 metais, minint 95-ąsias mūšio metines, prieš startą prie Radviliškio malūno žygeiviams buvo parodyta įspūdinga mūšio rekonstrukcija.

Paskutiniame ikipandeminiame žygyje 2019 metais keliautojai galėjo rinktis iš trijų maršrutų: 26, 50 ir 100 kilometrų.