
Naujausios
Suvažiavo Lietuvos bitininkai
Savaitgalį Žagarėje (Joniškio rajonas) vyko 42-oji respublikinė bitininkų šventė, kurioje sulaukta apie dviejų tūkstančių dalyvių ne tik iš visos Lietuvos, bet ir svečių iš užsienio. Šventėje apdovanoti pažangiausi šalies bitininkystės ūkiai.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Delegacijos iš užsienio
Naujosios Žagarės bažnyčioje aukotomis mišiomis tradiciškai pagerbti per metus Anapilin iškeliavę bičiuliai. Pašventintas naujas medaus derlius. Po pamaldų iškilminga dviejų tūkstančių bitininkų, tarp kurių buvo ir delegacijos iš Estijos, Lenkijos, Švedijos, Sakartvelo, eisena su vėliavomis nuo šventovės per parką pajudėjo į Žagarės žirgyno hipodromą, kur jau nuo ryto smalsuolius ir pirkėjus viliojo mugė.
Susirinkusius bitininkus sveikino valdžios atstovai, nepaprastasis ir įgaliotasis Japonijos ambasadorius Lietuvoje Toyoai Shigeeda savo kalboje prisipažino, kad labai mėgsta medų ir jo produktus bei tikisi gero Lietuvos bitininkų ir Japonijos bendradarbiavimo.
Pažangiausią bityną kuria septynerius metus
Lietuvos bitininkų sąjungos pirmininkas, habilituotas mokslų daktaras Algirdas Skirkevičius priminė jo vadovaujamos organizacijos istoriją.
Iš Algirdo Skirkevičiaus rankų apdovanojimus atsiėmė konkurso „Pažangiausias bitynas Lietuvoje 2018“ nugalėtojai. Šiemet pirmoji vieta atiteko Pasvalio rajono atstovui Povilui Pyragiui. Paskirtos dvi antrosios vietos. Vieną prizą išsivežė kaunietis Linas Valčiukas, o antrasis liko Joniškio rajone. Jis įteiktas Drąsutaičių kaime gyvenantiems Dalei ir Sigitui Paršukams.
Net 170 bičių šeimų turintis Sigitas Paršukas bitininkyte užsiima nuo 1974-ųjų. 30 metų jis dirbo bitininku ūkyje. Vėliau ūkininkavo, laikė karvių, augino grūdines kultūras ir tuo metu, sako, nuo bitininkavimo atitrūkęs.
Prieš septynerius metus jis vėl grįžo prie ištakų, įsigijęs 8 šeimas iš Anykščių, Joniškio, Pasvalio bičių laikytojų, tik šįkart ėmėsi naujo būdo. Savo rankomis su žmona pasigamino daugiaaukščių avilių, ne standartinio dydžio, o gerokai mažesnių, – pagal prancūzo Rožė Delono metodą.
Vienoje daugiaaukščio avilio dėžutėje telpa tik aštuoni rėmeliai ir sveria ji maždaug aštuonis kilogramus, o standartinio dydžio dėžutės svoris būna trigubai ar net dar didesnis.
Lietuvoje kol kas labiau paplitę Dadano tipo aviliai. Juos turintys bitininkai prieš apžiūrėdami bičių šeimą turi rėmą paimti iš sandėlio, įdėti į dėžę, nunešti prie avilio, išimti iš dėžės ir įdėti į bičių šeimos lizdą.
Paskaičuota, kad vienos bičių šeimos priežiūrai daugiaaukščiuose aviliuose sugaištama perpus mažiau laiko negu dviaukščiuose Dadano tipo aviliuose.
Metai palankūs medunešiui
Dalė ir Sigitas Paršukai džiaugiasi, kad šiemet gamta labai palanki medunešiui.
„Bitutės taip sparčiai dirbo, kad vos spėjome medų sukti. Iš vienos šeimos vidutiniškai gavome jau po 50 kilogramų medaus, o paskutiniojo nešimo dar net nespėjome išimti. Turėtų būti dar apie 10 kilogramų“, – pasakojo bitininkas.
Kita Joniškio rajono bitininkė Eglė Ginkuvienė taip pat gyrė gerą medunešį, taikliai pastebėdama, kad bitutės dirba visa parą, ne taip, kaip žmogus. Jos laikomos ratuotųjų šeimos nektarą renka iš augalų Girkančių miške.
Bitininkystė populiarėja
Bitininkystė po truputį vėl įgauna populiarumą. Joniškio rajono bitininkų vadovas Povilas Karitonas „Šiaulių kraštui“ sakė, kad jaunimas perima bitininkystės verslą iš tėvų, bet yra pradedančių ir nuo nulio.
Šiuo metu organizacija rajone jungia 87 šio pomėgio entuziastus. Yra ne tik parduodančių medų ar kitus bičių produktus. Bitininkai Gitana Gelzienė iš Daunoravos ir Stasys Grunskis iš Ežeikių užsiima ir bičių terapija. Žmogus atsigula specialioje lovoje, po kuria dūzgia tūkstančiai bičių. Teigiama, kad taip sureguliuojami pažeisti biolaukai, sustiprinamas imunitetas, subalansuojama nervų sistema, dingsta kvėpavimo bėdos.
Medaus kaina, bent jau Joniškio rajone, anot P. Karitono, mažėja, pirmasis pavasarinis pardavinėtas po 6 eurus už kilogramą, o dabar jau nusileidžiama iki 5 eurų.
Tačiau medunešis baigėsi neįprastai anksti. Nors dar tik rugpjūčio pradžia, augalai jau spėjo peržydėti ir bitutėms darbo, o jų laikytojams naujo medaus jau nebebus.
Autorės nuotr.
Per Žagarę nuvingiavo apie 2000 bitininkų eisena.
Dalė ir Sigitas Paršukai iš Joniškio rajono Drąsutaičių kaimo „Pažangiausio Lietuvos bityno 2018“ konkurse užėmė antrąją vietą.
Dalė ir Sigitas Paršukai avilius pagamino savo rankomis, šiuo metu jie laiko 170 bičių šeimų.
Bitininkė Eglė Ginkuvienė sako, kad Lietuvoje aktuali medaus realizavimo problema, ji pati parduoda bičių produktus per pažįstamus.
Joniškio rajono bitininkų vadovas Povilas Karitonas rodo gautą dovaną – dėžutėje tarp kitų bitučių esančią bitę motinėlę.
Tarp bitininkystės įrangos buvo galima pamatyti ir tokių dekoratyvių avilių.
Bičiuliai domėjosi pristatoma bitininkystės įranga.
Daug dėmesio susilaukė aukštiniai aviliai.
Bitininkai parodė išradingumą, šventei pagamindami įvairių patiekalų su medumi.
Eisenos priekyje akį traukė arklio traukiamas vežimas ir pučiamųjų orkestras.
Nepapastasis ir įgaliotasis Japonijos ambasadorius Lietuvoje Toyoai Shigeeda, pasveikinęs šventės dalyvius, sakė mėgstantis medų ir kitus bičių produktus.
Įvairių suvenyrus su bitėmis šventei priruošė Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos Dienos užimtumos centro atstovės.