
Naujausios
Suteptą nuteistojo mundurą skalbs politikai
Gali ar negali dviejose baudžiamosiose bylose nuteistas pedagogas vadovauti gimnazijai? – tokią dilemą šiandien sprendžia Radviliškio rajono savivaldybės administracija ir rajono Taryba.
Nuteistasis Jonas Varkulevičius visomis išgalėmis gina savo suteptą mundurą, o Savivaldybėje, regis, tam sudaromos sąlygos – sprendimo projekte nurodyta Savivaldybei nuteistojo padaryta žala yra daugiau nei tris kartus mažesnė, negu yra iš tikrųjų.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Nuteistasis grįžo į darbą
Radviliškyje verda aistros dėl Radviliškio Lizdeikos gimnazijai vėl pradėjusio vadovauti Jono Varkulevičiaus, kuris į darbą sugrįžo tuoj po to, kai Lietuvos apeliacinis teismas paskelbė savo nuosprendį baudžiamojoje byloje.
Įsiteisėjus Apeliacinio teismo nuosprendžiui, nebeliko kardomosios priemonės J. Varkulevičiui – laikino nušalinimo nuo direktoriaus pareigų, todėl jis pateikė prašymą rajono Savivaldybei spręsti klausimą dėl jo grįžimo į direktoriaus pareigas ir lapkričio 4-ąją grįžo direktoriauti Lizdeikos gimnazijai.
Spalio 28 dieną posėdžiavusi Apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija paliko galioti daugelį Šiaulių apygardos teismo 2014 metų kovo 31 dieną priimtų nuosprendžio punktų baudžiamojoje byloje, kurioje J. Varkulevičius nuteistas už Radviliškio savivaldybės jam patikėto didelės vertės turto iššvaistymą, piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, dokumentų klastojimą bei poveikį liudytojams.
Lizdeikos gimnazijos vadovas nuteistas dėl to, jog gimnazijoje fiktyviai įdarbino grupę savo pažįstamų bei artimųjų, kuriems už nedirbtą darbą buvo išmokėtos tūkstantinės sumos ir taip padaryta didelė žala rajono Savivaldybei.
Nuo 1993 metų rugsėjo 30 dienos iki 2010 metų kovo 31 dienos menamiems darbuotojams neteisėtai buvo išmokėta beveik 250 tūkstančių litų.
Apeliacinis teismas J. Varkulevičiui paskyrė galutinę pustrečių metų nelaisvės bausmę, jos vykdymą atidedant dvejiems metams.
Apeliacinis teismas paliko galioti Apygardos teismo nuosprendžio punktus dėl žalos atlyginimo Radviliškio savivaldybei: J. Varkulevičiui solidariai su bendrininkais teks padengti Savivaldybei padarytą turtinę žalą – per 72 tūkstančius eurų.
J. Varkulevičius yra nuteistas ir kitoje baudžiamojoje byloje. Dėl šio nusikaltimo jis jau yra praradęs teisę dirbti pedagoginį darbą.
Apsisprendimo našta perkelta Tarybai
Nuteisto gimnazijos vadovo sugrįžimas į direktoriaus postą vėl papylė alyvos į ugnį – jau ir iki tol į dvi stovyklas suskilusi gimnazijos bendruomenė vėl ėmė ūžti it bičių avilys.
Paaiškinti situaciją į gimnaziją vyko rajono vicemeras Kazimieras Augulis bei Savivaldybės Juridinio skyriaus vedėjas Vytautas Žvikas. Bendruomenei paaiškinta, jog J. Varkulevičiui leista grįžti į vadovo pareigas tol, kol galutinį sprendimą dėl to priims rajono Taryba.
Tarybai, kuri į posėdį rinksis šiandien, lapkričio 24 dieną, parengtas sprendimo projektas dėl J. Varkulevičiaus atleidimo iš darbo.
Nurodytas atleidimo motyvas – Lietuvos apeliacinio teismo 2016 metų spalio 28 dienos nuosprendis, kuriuo Jonas Varkulevičius pripažintas kaltu ir yra nuteistas pagal kelis Baudžiamojo kodekso straipsnius, o tai, vadovaujantis Darbo kodeksu, jau traktuojama kaip šiurkštus darbo pareigų pažeidimas, už kurį yra numatyta ir griežčiausia drausminė nuobauda – atleidimas iš darbo.
Galimos ir švelnesnės nuobaudos – pastaba ar papeikimas.
Projekte nurodyta triskart mažesnė žala
Tik nežinia, dėl kokių priežasčių Tarybai pateiktame sprendimo projekte atsirado triskart mažesnė Savivaldybei padarytos žalos suma, nei priteisė Lietuvos apeliacinis teismas – vietoj turinčios būti per 72 tūkstančių eurų sumos įrašyta tik 21,9 tūkstančio eurų.
Šią sumą, svarstydami J. Varkulevičiaus atleidimo iš pareigų klausimą, matė ir visų rajono Tarybos komitetų nariai.
Galimą sąmoningą aferą, siekiant išsukti bendrapartietį nuo griežčiausios nuobaudos, ar klaidingai parengtą sprendimo projektą išsiaiškinęs „Šiaulių kraštas“ apie tai informavo sprendimo rengėją – Bendrųjų reikalų skyriaus vedėjo pavaduotoją Žanetą Buniuvienę ir už teisinius dalykus atsakingą Juridinio skyriaus vedėją Vytautą Žviką.
V. Žvikas po „Šiaulių krašto“ skambučio patvirtino – Savivaldybei padaryta žala, kurią J. Varkulevičius privalės grąžinti pats ir solidariai su kitais bendrininkais, sudaro per 72 tūkstančius eurų.
Kodėl ši suma nebuvo įrašyta į parengtą sprendimo projektą, juristas nepaaiškino.
J. Varkulevičių, rajonui vadovaujantį merą Antaną Čepononį bei Administracijos direktorę Jolantą Margaitienę sieja ta pati Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partija.
Šios partijos nariai sudaro ir poziciją rajono Taryboje. Tad kyla pagrįsta abejonė – ar tokiu būdu, švelninant padarytos nusikalstamos veiklos padarinius, nemėginama sumenkinti J. Varkulevičiaus kaltę ir atsakomybę?
Prašymas Tarybai – tik pabarti
„Švietimo įstaigos vadovas ir bet kuris kitas vadovas turi turėti nepriekaištingą reputaciją. Situaciją būtina kuo greičiau spręsti, kadangi gimnazijoje turi būti stabilus mikroklimatas. Vaikai jį (J. Varkulevičių, – red. pastaba) myli, jo vadybinių gebėjimų nepaneigsi. Pedagogai yra susiskaldę. Aš jo vietoje seniai būčiau parašiusi prašymą išeiti savo noru, bet jis eina iki galo, ir tai yra jo valia“, – „Šiaulių kraštui“ savo poziciją dėstė Radviliškio savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė.
Kad J. Varkulevičius mėgina, kaip išmano, sukti uodegą nuo galimos griežčiausios nuobaudos, parodė įvykę rajono Tarybos komitetų posėdžiai.
Investicijų ir kaimo plėtros komiteto posėdyje J. Varkulevičius teigė nematantis didelės savo kaltės ir nesuvokė, kaip jį galima kaltinti tuo, ko esą gyvenime nėra padaręs.
„Nematau, kad būčiau ypatingai nusidėjęs, kad reikėtų mane atleisti. Barti – visiškai sutinku. Sutinku, kad nesukontroliuota, kad parašas kažkur neatitiko. Esu ir taip jau skaudžiai nubaustas – 5 metus negalėjau dirbti mylimo darbo. Ir dabar prarasti visai darbą – ne kiekvienas žmogus atlaiko“, – bandė belstis į Tarybos narių gailestingumą J. Varkulevičius.
Kas slepiasi tarp eilučių?
J. Varkulevičius teigė, kad jo įvykdytas nusikaltimas yra atsitiktinio pobūdžio ir didžioji dalis jam pareikštų kaltinimų buvo atmesti kaip nepagrįsti.
„Juk mane kontroliavo Švietimo skyrius iki 2001 metų, aš nė įsakymo savarankiškai negalėjau parašyti. Švietimo skyrius ir atlyginimus mokėjo“, – posėdyje teigė J. Varkulevičius.
Šį nuteisto pedagogo teiginį „Šiaulių krašto“ paprašyta pakomentuoti Švietimo skyriaus vedėja Genovaitė Juodeikienė sakė nesupratusi, ką tuo norėjo pasakyti J. Varkulevičius.
„Jei Švietimo skyrius būtų su tuo susijęs, teismas būtų prašęs pateikti mokėjimo ar kitus dokumentus. Skyrius niekada nerašė įsakymų ir nepriiminėjo bei neatleidinėjo mokymo įstaigose dirbančių darbininkų, nesidomėjo jų personalijomis“, – traukė pečiais skyriaus vedėja.
Kita vertus, savo kalboje J. Varkulevičius pamiršo paminėti, kad neva atsitiktinė jo nusikalstama veikla tęsėsi nuo 1993 iki 2010 metų.
Nepaminėjo ir to, kad Apeliacinis teismas įpareigojo jį solidariai su bendrininkais atlyginti Savivaldybei padarytą kur kas didesnę per 72 tūkstančių eurų žalą, ko jis tikrai negalėjo nežinoti.
Kaip J. Varkulevičiaus padarytus „žygdarbius“ įvertins rajono Taryba, paaiškės jau netrukus.
„Jei TAI padarys artimiausi žmonės, kurie nubalsuos už griežčiausią bausmę, kurie viską matė, kaip tai buvo daroma, kas belieka žmogui...“ – viename iš komitetų virkavo J. Varkulevičius.
Ką galėjo matyti galutinį sprendimą priimsiantys politikai?
Autorės nuotr.
Dviejose baudžiamosiose bylose nuteistas Jonas Varkulevičius komitetuose Tarybos narius įtikinėjo, kad jo nuodėmės nėra tokios, už kurias reikėtų atleisti iš direktoriaus pareigų.
Robinzonų žygiais išgarsėjęs Jonas Varkulevičius dėl teistumo nebegali dirbti su mokiniais.