Studentai gaudomi tamsiame kambaryje

Studentai gaudomi tamsiame kambaryje

Studentai gaudomi tamsiame kambaryje

Vakar prasidėjo studentų neakivaizdininkų priėmimas į Šiaulių universitetą (ŠU). Studijų kainų neakivaizdininkams žadama nedidinti, tačiau sunkmetis laukia dieninių studijų studentų. Pavyzdžiui, mokamos vietos „dailiokams“ ŠU gali kainuoti iki 11,5 tūkstančio litų. Be to, pirmą kartą pirėmimas vyksta, oficialiai nepasirašius priėmimo taisyklių.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Neakivaizdinių studijų kaina nesikeičia

Juozas Pabrėža, ŠU studijų prorektorius pripažino: „To dar nėra buvę. Nors priėmimas prasidėjo, ministras dar nepasirašė priėmimo taisyklių, bet universitetai jas susiderino“. Švietimo ir mokslo ministerija laukia, kol bus priimtas Aukštojo mokslo įstatymas. Bet universitetai laukti nebegali — studentus turi rinktis.

ŠU studijų metai paklausiose programose (verslo administravimas, viešasis administravimas, ekonomika, socialinė pedagogika, kūno kultūra ir kitose) kainuos 3640 litų.

Mažiau paklausių programų studijos (inžinerija, informatika, ikimokyklinė ir priešmokyklinė pedagogika) neakivaizdininkui kainuos 3210 litų.

Šiais mokslo metais buvo dar viena neakivaizdinių studijų kaina gerokai nepopuliarioms programoms — 2600 litų. Dabar šitokios gradacijos atsisakoma.

Paklaustas, ar gali kainos būti sumažintos, jeigu rudeniop paaiškės, jog į neaikivaizdines studijas stojama vangiai, Juozas Pabrėža, studijų prorektorius, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog viskas Senato rankose. Kol kas mokesčiai už studijas — tokie, kaip pernai.

Trys priėmimo etapai

Vakar prasidėjo pirmasis priėmimo į neakivaizdines studijas etapas, tai reiškia, kad dabar prašymus paduoti gali tie, kurie vidurines mokyklas yra baigę ankstesniais metais.

Antrasis etapas prasidės, kai šiemetiniai abiturientai bus išlaikę valstybinius egzaminus. O rugpjūtį vyks trečiasis priėmimo etapas — į likusias laisvas vietas.

Šiemet neakivaizdininkams siūlomos 25 studijų programos, tarp kurių ir viena nauja — sociokultūrinė antropologija.

Linos Bivainienės, Priėmimo komisijos atsakingojo sekretoriaus pavaduotojos, teigimu, pernai pirmojo etapo metu prašymus studijuoti parašė per 400 žmonių. Tikimasi panašaus skaičiaus ir šiemet.

Pastebėta ir tai, kad norintys studijuoti neakivaizdiniu būdu, specialybes renkasi labai tikslingai, dažniausiai nurodo tik vieną ar dvi programas. Dažniausia tai būna verslo, ekonomikos, socialinės pedagogikos, technologiniai ir humanitariniai mokslai.

Neįkandamos mokamos vietos

Vyriausybė lito tikslumu yra nustačiusi septynių grupių studijų kainas, kurios gali būti koreguojamos pačių aukštųjų mokyklų. Tų kainų diapazonas nuo 4000 iki 18 tūkstančių litų per metus.

Tačiau, kol nepriimtas Aukštojo mokslo įstatymas, konkrečiau kalbėti apie studijų kainas vengiama. Tikimasi, kad galutinai jos paaiškės gegužės pradžioje.

J. Pabrėža spaudos konferencijoje pasakė tik preliminarias dieninių studijų kainas ŠU. Socialinių mokslų studijos kainuotų apie 4000, filologijos — apie 6500, technologijos mokslų — apie 8000 litų per metus. Brangiausios ŠU būtų menų studijos, kurių kaina 11,5 tūkstančio litų.

Labai gerai vidurines baigusiems abiturientams šias išlaidas padengs studijų krepšelis, prasčiau baigusiems teks mokėti patiems.

Konkurencinėje kovoje — akibrokštai

Arūnas Rupšys, ŠU tarybos pirmininkas, sako, kad tarp universitetų prasidėjo kova dėl kąsnio, kur visos priemonės geros. Viename internetiniame portale ką tik pasirodęs paties Studijų kokybės vertinimo centro (SKVC) direktoriaus Eugenijaus Stumbrio teiginys, jog ŠU nebegalės priimti studentų į anglų filologijos bei anglų ir rusų kalbų bakalauro programas. Pasak J. Pabrėžos, tai klaidinanti informacija: „Direktorius nepaaiškino, kad mini tų pačių pavadinimų programas su mokytojo kvalifikacija, kurios jau seniai nebevykdomos“.

Kadangi naujos akredituotos programos pavadintos irgi taip pat — anglų filologijos bei anglų ir rusų kalbos, galėjo įvykti klaida. Tačiau universitete tuo abejojama. Pirmoji programa aštuonių tarptautinių ekspertų buvo akredituota, įvertinta labai gerai, antrąją reikia taisyti, bet priėmimas į ją vyks.

NORAI: Kristina norėtų ŠU studijuoti kūno kultūrą arba socialinio darbo organizavimą. 

SKAMBUČIAI: Lina Miliūnienė, atsakingojo sekretoriaus pavaduotoja sakė, kad pirmąją dieną atėjusių buvo nedaug, bet skambinusiųjų dėl informacijos nemažai.

Jono TAMULIO nuotr.

IŠNAŠA

Šiaulių universitete mokosi 6190 studentų, kilusių iš apskrities, 2150 studentų — iš gretimų apskričių, likusieji iš 12 tūkstančių — iš tolimesnių rajonų.