STT įtarimus Šiaulių meras paleidžia vėjais

Vitalio LEBEDŽIO nuotr.
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, po kelerių metų pertraukos pasirodęs spaudos konferencijoje, jam pareikštus įtarimus vadino „vėjų vėjais“.
Antradienį darbo dienos pabaigoje Specialiųjų tyrimų tarnyba išplatinos pranešimą, kad STT tęsiant ikiteisminį tyrimą dėl galimai neskaidrių Šiaulių miesto savivaldybės valdomos įmonės Europos Sąjungos (ES) lėšomis finansuojamo viešojo pirkimo aplinkybių, įtarimai pareikšti Šiaulių miesto merui Artūrui Visockui. Meras STT Šiaulių skyriuje apsilankė palydėtas savo patarėjo, einančio Tarybos sekretoriaus pareigas, Arno Ilgausko. A. Visockas jam pareikštus įtarimus vadina „vėju“, tačiau iš kur jis pučia paaiškinti negalėjo.

 

Tyrimui vadovauja Europos prokuratūra

„Atliekant ikiteisminį tyrimą bei surinkus pakankamai duomenų, šiandien Šiaulių miesto savivaldybės merui Artūrui Visockui pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi (Baudžiamojo kodekso 228 str. 2 dalis). Merui skirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir nebendrauti su nurodytais asmenimis“, – rašoma pranešime.

Tyrimo duomenimis, meras įtariamas daręs neteisėtą įtaką Šiaulių miesto savivaldybės administracijai bei šios savivaldybės valdomos įmonės direktoriui ir nuolatinei viešųjų pirkimų komisijai, siekiant imituoti teisėtą bei skaidrią viešųjų pirkimų procedūrą ir sudaryti išskirtines sąlygas vienai privačiai bendrovei laimėti gatvių apšvietimo įrengimo viešąjį pirkimą.

2022 mėnesį birželio mėnesį ikiteisminiame tyrime 2 asmenims – privačios bendrovės direktoriui ir viešojo pirkimo komisijos nariui R. M. bei viešąjį pirkimą laimėjusios įmonės akcininkui D. K. – buvo pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo ir sukurstymo piktnaudžiauti. Įtariamiesiems skirtos kardomosios priemonės – rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir nebendrauti su nurodytais asmenimis.

Tyrimo duomenimis, privačios bendrovės direktorius, būdamas Šiaulių miesto savivaldybės įmonės organizuojamo viešojo pirkimo komisijos narys, galimai sudarė išskirtines sąlygas konkurse dalyvavusiai kitai privačiai įmonei laimėti gatvių apšvietimo įrengimo viešąjį pirkimą.

Įtariama, kad neteisėtais veiksmais galėjo būti sudaromos sąlygos įmonei laimėti apie 1,7 mln. Eur vertės viešąjį pirkimą, finansuojamą Europos Sąjungos lėšomis.

Šį ikiteisminį tyrimą atlieka STT Centrinės tyrimų valdybos ir Šiaulių valdybos ikiteisminio tyrimo pareigūnai. Tyrimui vadovauja Europos prokuratūra.

Meras neturi duomenų, kad tai būtų politinis užsakymas

Antradienio rytą meras Artūras Visockas surengė spaudos konferenciją. Jis patvirtino, kad antradienį buvo iškviestas į STT Šiaulių skyrių, kur jam pareikšti įtarimai. Pasidžiaugęs mandagiu STT tyrėjo elgesiu, meras pranešė, kad negali komentuoti tyrimo aplinkybių, nes pasirašė atitinkamą dokumentą.

„Vėjų vėjai“, – apie tai, ar sutinka su įtarimais, pakartojo feisbuke parašytus savo žodžius A. Visockas.

Paklaustas, iš kur tie vėjai papūtė, meras sakė: „Neturiu jokių duomenų apie kokį nors politinį užsakymą, tačiau pastaruosius keletą metų jaučiu tam tikrą persekiojimą.“

Meras negalėjo paaiškinti, kaip Europolas galėtų būti susijęs su vietinės savivaldos rinkimais.

A. Visockas patikino, kad kardomoji priemonė rašytinis pasižadėjimas neišvykti netrukdys jo darbui, nes išvykti jis gali, tik turi pranešti tyrėjams.

Miesto vadovas sakė pasigailėjęs, kad pasirašė pasižadėjimą neatskleisti tyrimo medžiagos, nes priešingu atvejus „būtų ją padėjęs ant stalo“, kad būtų galima ją pamatyti. Atėjus laikui meras žadėjo pateikti platesnę medžiagą.

„Nei meras, nei administracijos direktorius (tame reikale yra ir administracijos direktorius) nesame jokiame sprendime padarę taip, kad prieštarautų vidiniam balsui. Esu užtikrintas, kad kalba eina tik apie viešąjį interesą“, – tvirtino meras.

Jis jau ne pirmą kartą nurodė Viešųjų pirkimų tarnybą, kuri „pernelyg nepadeda savivaldybėms“.

„Kad mero darbas yra įvairiapusis ir kad čia galima ko nors prigalvoti, tai faktas. Pavyzdžiui, kad ir koncesijos sutarties pratęsimas Taryboje įvyko. Bet prieš tai reikėjo susitarti su antra puse. Tas susitarimas vyko mano kabinete. Aš, direktorius ir Radavičius. Klausiame Radavičiaus, ar sutiktų pratęsti sutartį, jis nesutinka. Tada paskutiniu momentu ateina ir pasako, kad sutinka. Tada galima suprasti, kad meras kartu su direktoriumi sukūrė suokalbį“, – aiškino savo darbo subtilybes meras.

Specialusis liudytojas?

Neoficialiais duomenimis toje pačioje byloje Administracijos direktorius Antanas Bartulis turi specialiojo liudytojo statusą. Pats direktorius šį faktą nei patvirtino, nei paneigė. Vadovas kalbėjo, kad vasarą pas jį lankėsi STT atstovai, apklausė, tačiau nuo liepos mėnesio jokių kontaktų su šį tyrimą atliekančiais tyrėjais neturėjo.

„Čia aš gal buvau pridėtas prie to paties politinio šūvio“, – sakė A. Bartulis.

Asmuo gali būti apklausiamas kaip specialusis liudytojas, jeigu byloje yra duomenų, kad galimai buvo padaryta nusikalstama veika ir ją galimai padarė būtent šis asmuo, tačiau tokių duomenų nepakanka įtariamojo statusui suteikti.