Streikuos Universiteto darbuotojai

Streikuos Universiteto darbuotojai

Streikuos Universiteto darbuotojai

Šiaulių universiteto (ŠU) darbuotojų profesinė sąjunga Prisikėlimo aikštėje spalio 7 dieną rengia įspėjamąjį dviejų valandų streiką — prieš chaosą, kurį aukštosiose mokyklose Vyriausybės galvos sukėlė, niekaip neišspręsdamos, kas turi mokėti už studijas.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Visi žada skirtingai

Įspėjamąjį streiką kitą antradienį 10 valandą pradės visi šalies universitetai, priklausantys Aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimui.

„Po vasaros atėjome į baisią situaciją, — per spaudos konfenciją sakė ŠU darbuotojų profesinės sąjungos komiteto pirmininkas docentas dr. Leonas Paulauskas, — nežinomybė, žarstomi populistiniai pažadai, o finansinio pagrindimo jokio.“

Konstitucinis Teismas priėmė sprendimą, jog pažangiems studentams studijas valstybė turi finansuoti 100 procentų. Tačiau Seimui priėmus sprendimą, kad blogiau nei aštuntukais besimokantys studentai turi mokėti už mokslą, sukilo studentai. Vyriausybė puolė taisyti padėtį — esą turėtų nemokėti visi, studijuojantys be skolų.

Švietimo ir mokslo ministras kalba, jog pinigų galima rasti, finansų ministras — pinigų nėra. Premjeras Gediminas Kirkilas žada duoti universitetams 32 miljonus litų, kad jie šiemet nerinktų įmokų iš studentų.

„Visiškas choasas, o pinigų reikia jau šiandien, — sako L. Paulauskas. — Vis galvoju, ar sąmoningai tai daroma, ar iš visiško dalyko nesupratimo? Užkulisuose profsąjungų susivienijimo atstovams net sakoma:“Veršiai esate, nei streikuojate, nei duris spardote“.

Įkaitai rinkimų kovoje?

Profsąjungos lyderio nuomone, universitetai tapo rinkiminės kovos įkaitais. Rektoriai jau neatmeta, kad universitetai grįš prie senos įmokų už mokslą tvarkos, jeigu iki spalio 15 dienos nesulauks būtino finansavimo iš valstybės.

Profsąjungos reikalauja per spalį kompensuoti aukštosioms mokykloms lėšas, prarastas dėl studentų, besimokančių valstybės finansuojamose vietose, atleidimo nuo dalinio mokesčio už studijas. ŠU dėl to negavo daugiau kaip milijono litų. Neatmetama, kad gali vėluoti algos.

Reikalaujama grąžinti universitetams 41 milijoną litų, kurie buvo skirti bendrabučių renovacijai, tačiau „nuplaukė“ mokytojų atlyginimams didinti.

Taip pat reikalaujama nuo kitų metų sausio 1-osios 20 procentų padidinti mokslo ir studijas aptarnaujančio ir techninio-ūkinio personalo darbo užmokestį ir įtraukti šią darbuotojų grupę į ilgalaikę universitetų darbuotojų atlyginimų kėlimo 2009— 2011 m. programą.

Dėl dėstytojų atlyginimų didinimo pagal šią programą, pasak L. Paulausko, jau rengiama trišalė sutartis, kurią pasirašytų darbdavių, Švietimo ir mokslo ministerijos bei profsąjungų atstovai.

L.Paulauskas neslėpė, jog ŠU studentų atstovybės vadovybė, skeptiškai reagavo į kvietimą jungtis prie dėstytojų įspėjamojo streiko.

Pasak L. Paulausko, iš viso nekalbama apie stipendijų fondo didininimą, o jis turi didėti, didėjant valstybės finansuojamų studentų skaičiui. Dabar ŠU pirmakursiai, kurie visi tapo valstybės finansuojamais, stipendijos šią rudens sesiją gavo tik po 20 litų.

Citata

Visiškas choasas, o pinigų reikia jau šiandien. Vis galvoju, ar sąmoningai tai daroma, ar iš visiško dalyko nesupratimo?

STREIKAS: Vakar ŠU darbuotojų profesinės sajungos komiteto pirmininkas docentas dr. Leonas Paulauskas iškabino skelbimus apie spalio 7 dieną rengiamą įspėjamąjį streiką.

 

Jono TAMULIO nuotr.