Streiko estafetę perima Gataučių mokytojai

Asmeninė nuotr.
Streikuojančios mokytojos. Pirma iš dešinės Ramunė Stankaitienė, Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Joniškio rajono susivienijimo pirmininkės pavaduotoja, ji koordinuoja streiko klausimus rajone ir su profsąjungos vadovybe Vilniuje.
Švietimo darbuotojų profesinė sąjunga penktadienį šalyje pradėjo mokytojų streiką. Rajone streikas vyksta vienintelėje mokykloje – streikuoja Joniškio rajono pagrindinės mokyklos Marcės Katiliūtės Gataučių skyriaus devyni mokytojai. Jie perėmė estafetę iš įspėjamąjį streiką surengusių Mato Slančiausko progimnazijos mokytojų.

 

Mokytojai – į streiką, mokiniai – į ekskursiją

Gataučiuose mokytojų streikas prasidėjo 8.30 val., kai mokykloje prasideda pamokos. Dalis streikuojančių mokytojų taip pat atėjo į mokyklą. Streike dalyvauja dviejų pradinių klasių mokytojos ir dalis dalykų mokytojų. Į mokyklą susitikti su streiko dalyvėmis atvyko rajono meras Vitalijus Gailius.

Kadangi iš pradžių ketino streikuoti visų pradinių klasių mokytojos, pradinukams buvo suplanuota pažintinė veikla – ekskursija į mini zoologijos sodą Dargaičiuose, Šiaulių rajone. Ji nebuvo atšaukta, vakar visi pradinukai (ir streikuojančių, ir nestreikuojančių mokytojų mokiniai) po trijų pamokų išvyko į ekskursiją. Vyresniųjų klasių mokiniams visos pamokos vyko.

Tarp streiko dalyvių yra ir Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Joniškio rajono susivienijimo pirmininkės pavaduotoja Ramunė Stankaitienė, pradinių klasių mokytoja. Ji sakė, jog mokyklos Gataučių skyriuje profsąjungos narių yra 17-a. Tarp jų ne tik mokytojai. Bet tik mokytojai streike dalyvauja. 13-a mokytojų iš pradžių ketino streikuoti, bet keturi vėliau atsitraukė nuo streiko.

Gataučiuose streikuojantys mokytojai dalyvauja bendrame šalies mokytojų proteste iš solidarumo, keliami bendri streiko reikalavimai, kuriems reikia nacionalinio lygmens sprendimų.

20 reikalavimų

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga yra iškėlusi 20 reikalavimų derybose su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Vienas pagrindinių – dėl atlyginimų didinimo iki pačių valdančiųjų pažadėtų 130 proc. vidutinės algos, taip pat dėl mažesnių klasių, dėl specialiųjų poreikių vaikų integruoto mokymo, dėl pedagogų etato sandaros. Reikalaujama, kad etatą sudarytų 18 savaitinių kontaktinių valandų. Keliami reikalavimai ir dėl kanceliarinių išlaidų mokytojams kompensavimo, dėl mokytojų pavėžėjimo į darbą ir atgal į namus.

Streiko išvakarėse garsinta, jog per šalį streike dalyvaus 3 tūkstančiai pedagogų. O vakar prasidėjo ir streiko dalyvių žygis iš Zarasų ir Klaipėdos į Vilnių.

Kiek laiko streikas truks Gataučiuose?

„Mes tarėmės, kad streikuosime iki trijų dienų. Jeigu mūsų profsąjungos vadovai ir ministerija derybose susitars, tai gal jau pirmadienį nebestreikuosime“, – svarsto R. Stankaitienė.

Ji pasidalijo, jog į mokyklą atvykęs rajono meras patikino palaikąs mokytojų konstitucinę teisę streikuoti ir suprantąs, kad mokytojų situacija nėra lengva. Kalbėjosi profsąjungos lyderė su meru ir dėl teritorinės kolektyvinės sutarties atnaujinimo ir sulaukusi pažado, kad bus pakviesta tartis.

Savivaldybė dar 2019 metais yra pasirašiusi kolektyvinę sutartį bendrai su abiem švietimiečių profsąjungomis, bet susitikimai dėl jos atnaujinimo kol kas vyko tik su viena profsąjunga, kuri nestreikuoja ir dar bando klausimus spręsti derybomis.

„Ne vienas man sako, kad streikuotų, – teigia R. Stankaitienė. – Bet viskas remiasi į pinigus, mokytojai negali išsiversti be atlyginimo, nes reikia mokėti ir mokesčius, ir paimtas paskolas. Mes, streikuojantys, už tas tris dienas nieko neprašysime. Palaikysime ilgiau streikuojančius, paremsime ir iš rajono profsąjungos lėšų.“

„Manęs vis klausia, kodėl streikuojate? – sako ji. – Jeigu mes negalime susikalbėti dėl švietimo problemų, jeigu niekas dėmesio nekreipia į mūsų keliamus klausimus, tai ką daryti? Kai pradedi eiti link streiko, tada pradeda tave matyti. Neatsitiktinai sakoma, kad tik einantys pasiekia tikslą.“

Joniškio rajono pagrindinės mokyklos direktorius Linas Česnulis streiko išvakarėse buvo komandiruotėje, bet situaciją dėl streiko žinojo. Jis patvirtino, jog sulaukė profsąjungos pranešimo, kad streikas mokykloje truks iki trijų dienų. Direktorius patikino, jog dėl streiko, kiek jis tęstųsi, mokymo procesas nesutriks, mokiniai bus užimti, streikuojančius mokytojus keis kolegos.

Nebesusibūrė į streiką

Joniškio Mato Slančiausko progimnazijos mokytojai nebesusibūrė į streiką, nors būtent jie padarė pirmąjį žingsnį, surengdami poros valandų įspėjamąjį streiką rugsėjo 15 dieną. Tada juos palaikė Joniškio rajono pagrindinės mokyklos Marcės Katiliūtės Gataučių skyriaus mokytojai, Žemės ūkio mokyklos pedagogai.

„Dabar mes streikuojančius palaikome, bet patys nestreikuojame, – sakė Sandra Paulavičienė, Mato Slančiausko progimnazijos profsąjungos pirmininkės pavaduotoja. – Dar prieš įspėjamąjį streiką jautėme didelę įtampą ir stresą. Ketinome streikuoti toliau, bet kolegos stresų nebepakelia. Labai asmeniškai mūsų vadovai reagavo jau į įspėjamąjį streiką. Nors ne kartą pabrėžiau, kad streikas vyksta ne prieš mokyklą, ne prieš mokyklos administraciją ir ne prieš rajono Savivaldybę.“

Spalio 5 dieną minint Mokytojų dieną streikuojanti profsąjunga rengia mitingą-koncertą Vilniuje. S. Paulavičienės teigimu, joniškiečiai ketina į jį važiuoti.