Streikas virto mitingu

Streikas virto mitingu

Streikas virto mitingu

Vakar rytą Šiaulių universiteto dėstytojai ir studentai dviem valandoms nutraukė paskaitas dėl įspėjamojo streiko. Akademinės bendruomenės atstovai plūstelėjo į Prisikėlimo aikštę, į protesto mitingą prieš Vyriausybės sukeltą finansinį chaosą aukštosiose mokyklose.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Drauge — studentai ir Senato pirmininkas

Įspėjamąjį streiką rengė Šiaulių universiteto darbuotojų profesinė sąjunga. Tuo pat metu šalyje protestavo iš viso vienuolika universitetų ir trys kolegijos. Akademinės bendruomenės kantrybė trūko, aukštosioms mokykloms nesulaukiant visų lėšų studijoms valstybės finansuojamose vietose.

Šiauliuose studentai išėjo protestuoti su plakatais „Laisvė nemokamam mokslui“, “Diplomas — už pinigus?“. Pirmakursiai “Šiaulių kraštui“ sakė, jog jiems neramu dėl ateities.

„Stipendijos gavome tik po 20 litų, tai kaip reikia išgyventi? — įvardijo vieną iš motyvų streikuoti studentai. — Kodėl Šiauliuose stipendijos tik po 20 litų, o Vilniuje — per 130 litų?“

Senato pirmininkas profesorius Aloyzas Gudavičius „Šiaulių kraštui“ prisipažino nesąs streikų universitetuose šalininkas. Tačiau atėjęs mitingą dėl to, kad “nėra tvarkos“.

„Aš nesakau, duokite mums pinigų ir viskas bus gerai, — sakė profesorius. — Įsisenėjusi problema nesprendžiama, nes nėra strategijos ir esminių pokyčių. Tik kažkokie pašnekėjimai, ar už mokslą nereikia mokėti su aštuonių balų vidurkiu, ar be skolų. Visiškai nebeaišku, mokėti nemokėti, kiek mokėti? Šiemet atlyginimų paskutinį metų mėnesį pritrūksime, ir kituose universitetuose tas pats.“

Profesoriaus nuomone, reikia iš esmės peržiūrėti universitetų biudžetus. Jis neatmeta, jog nesulaukdamas pinigų iš Vyriausybės universitetas gali neturėti kitos išeities, kaip rinkti įmokas už mokslą pagal ankstesnę tvarką, nors tai prieštarautų įstatymui.

Pagal seną tvarką dalis valstybės finansuojamų studentų studijas apmokėdavo 50 procentų. Konstitucinis Teismas išaiškino, jog to nebegali būti — studijos valstybės finasuojamose vietose turi būti šimtu procentu finansuojamos iš valstybės biudžeto.

Reikalavimai

„Vyriausybei nusispjauti į Konstitucinio Teismo sprendimą, — sakė ŠU darbuotojų profesinės sąjungos komiteto pirmininkas docentas dr. Leonas Paulauskas.

Jis pagarsino keturis reikalavimus Vyriausybei. Kiekvienam iš jų pritarta šūksniais ir plojimais. Aukštųjų mokyklų reikalavimus palaikė ir Šiaulių profesinių sąjungų susivienijimas.

Įspėjamojo streiko dalyviai pareikalavo vykdyti Konstitucinio Teismo sprendimą. Per spalį kompensuoti aukštosioms mokykloms lėšas, prarastas dėl studentų, besimokančių valstybės finansuojamose vietose, atleidimo nuo dalinio mokesčio už studijas.

Reikalaujama grąžinti universitetams 41 milijoną litų, kurie buvo skirti bendrabučių renovacijai, tačiau „nuplaukė“ mokytojų atlyginimams didinti.

Taip pat reikalaujama nuo kitų metų sausio 1-osios 20 procentų padidinti mokslo ir studijas aptarnaujančio ir techninio-ūkinio personalo darbo užmokestį ir įtraukti šią darbuotojų grupę į ilgalaikę universitetų darbuotojų atlyginimų kėlimo 2009— 2011 metų programą. Pasak profsąjungos lyderio, „dėstytojų atlyginimai skurdūs, o aptarnaujančio personalo dar mažesni — daugiausia minimalūs.“

„Jeigu per spalį reikalavimai nebus įvykdyti, galvosime apie ilgalaikį streiką,“ — sakė L. Paulauskas.

Vidinių rezervų neturi

Pasak ŠU infrastruktūros prorektoriaus docento Donato Jurgaičio, finansinė universiteto padėtis yra įtempta, skolos nemažos, krenta pasitikėjimas universitetu, kaip ūkio subjektu.

„Už pažadus nei popieriaus nusipirksi, nei bendrabučių suremontuosi, — sakė oratorius. — Vyriausybė nesupranta, kad 12 tūkstančių mūsų studentų nori gyventi kaip žmonės. Bet bendrabučių renovavimo programa šiais metais baigiasi, nes daugiau pinigų jai nėra.“

Prorektorius piktinosi, jog mokslo vertinimo kriterijai kas keli metai keičiami, studijų kokybę vertina Vilniaus klerkai. „Jie žino, kaip dirbti, — ne mes. Net kavos aparato išnuomoti reikia ministerijos leidimo.“

Pasak D. Jurgaičio, universitetas neturi jokių vidinių rezervų, apie kuriuos kalba Vyriausybė. Politikai, besisukantys rinkimų karuselėje, verčiau pasakytų, ką yra padarę problemai spręsti. „Bet jie nieko nepadarė.“

Nušluoti tuos, kurie ignoruoja jaunimą ir mokslą, ragino docentas Mindaugas Stakvilevičius: „Valstybė be aukštojo mokslo buvo ir bus atsilikusi. Neleiskime to“.

Jis prisiminė dalyvavęs rengiant šalies Konstituciją ir sakė seniai laukęs akivaizdaus jos išaiškinimo, jog teisę į nemokamą mokslą turi be skolų besimokantys studentai. „Bet kol to nebuvo, tol galėjo nuo studentų lupti paskutinį kailį“, — sakė M. Stakvilevičius.

Valdžios atstovų akademinės bendruomenės protestas nesudomino. Miesto Savivaldybė netgi neleido universiteto profsąjungai mitinguoti Vilniaus bulvaro amfiteatre. Esą miesto Taryba yra nustačiusi tik dvi vietas visuomenės susirinkimams ir mitingams — Prisikėlimo ir Šaulio aikštes. O didžiulėje Prisikėlimo aikštės erdvėje skendo be mikrofono kalbėjusių oratorių balsai.

Pirmasis streikas

Pirmąkart šalies istorijoje streikavo šalies aukštųjų mokyklų dėstytojai ir aptarnaujantis personalas.

Reikalavimai:

— nuo kitų metų 20 procentų padidinti universitetų aptarnaujančio ir techninio-ūkinio personalo darbo užmokestį bei įtraukti šią darbuotojų grupę į ilgalaikę universitetų darbuotojų atlyginimų kėlimo programą;

— mažinti pedagoginio darbo krūvį iki vidutinio Europos Sąjungoje–400 valandų per mokslo metus, atskirai skirti laiko pasiruošti paskaitoms, pratyboms bei moksliniam tiriamajam darbui atlikti;

— numatyti papildomas lėšas dėstytojams už naujų studijų programų ruošimą, studijų modulių koregavimą.

Nors šis streikas buvo tik įspėjamasis, tačiau per mėnesį nesulaukus rezultatų, aukštosios mokyklos planuoja rengti neterminuotą streiką.

 

STUDENTAI: ŠU dėstytojų protestui pritaria ir studentai.

MITINGAS: Ant tokios „bačkos“ lipo kalbėti mitingo oratoriai, o jų balsai be mikrofono skendo didžiulėje Prisikėlimo aikštėje — kompaktiškesnėje amfiteatro erdvėje Savivaldybė neleido mitinguoti.

 

STIPENDIJA: Universiteto pirmakursiai (iš kairės) Kotryna, Ieva, Einoras ir Anželika gavo vos po 20 litų stipendijos — kaip galėtų nepritarti protesto mitingui?

 

NETVARKA: ŠU senato pirmininkas profesorius Aloyzas Gudavičius, nors nėra mitingų universitetuose šalininkas, šį kartą jam pritaria: „Nėra tvarkos, nėra esminių pokyčių, tik kažkokie pašnekėjimai.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.