Stichinė kaitra – atokvėpis tik Joninių naktį

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiauliuose, kaip didžiojoje dalyje Lietuvos, pirmadienį fiksuota karščio banga, prasidėjusi savaitgalį kaitros dienomis ir tropinėms naktimis. Klimatologai fiksuoja stichinę kaitrą, o sinoptikai prognozuoja, kad 30 laipsnių ir didesnis karštis šiek tieks atslūgs Joninių išvakarėse. Sulauktume lietaus ir liūčių su perkūnija, bet bus tvanku.

Karščio banga – stichinis reiškinys

Klimatologas Donatas Valiukas, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimato ir tyrimų skyriaus vedėjas, „Šiaulių kraštui“ komentuoja, jog kaitra registruojama tada, kai maksimali dienos oro temperatūra pasiekia ir viršija 30°C. Jei kurioje nors meteorologijos stotyje kaitros diena registruojama tris ar daugiau parų iš eilės, tuomet konstatuojama karščio banga.

Šiauliuose pirmadienį jau konstatuota karščio banga. Šiaulių meteorologijos stoties duomenimis, birželio 19 dieną Šiauliuose maksimali temperatūra pasiekė 30,1 laipsnio, birželio 20 dieną – 31,3 laipsnio, o pirmadienį iki 12 valandos jau buvo pakilusi iki 30,2 laipsnio karščio ir prognozuota, jog dar kils.

„Karščio banga yra stichinis meteorologinis reiškinys. Birželį kaitrų būna, bet karščio bangos nėra dažnos, – sako D. Valiukas. – Didesnėje Lietuvos dalyje šią savaitę bus fiksuojama karščio banga. Lietuvoje kaitrių dienų būna kiekvienais metais – vienur mažiau, kitur daugiau, bet tai daugiau liepos mėnesio reiškinys. Tik paskutiniuosius trejus metus kaitros kartojasi ir birželio mėnesį. 2019 metais turėjome rekordiškai šiltą birželį, pernai – antrą pagal šiltumą. Būta ir karščio bangų, nors jos birželiui nebūdingos. Bet dabar ir birželį jos kartojasi vis dažniau.“

Pernai, pavyzdžiui, Šiauliuose birželį dvi dienas – 26–27 d. – laikėsi kaitra virš 30 laipsnių, bet karščio bangos nebuvo. 2019 metais birželį fiksuota karščio banga – 11–13 dienomis.

Klimatologas pabrėžia, jog pradėjome turėti ne tik kaitrių dienų, bet ir labai šiltų naktų.

„Tropinėmis naktimis vadiname naktis, kai temperatūra nenukrenta žemiau 20 laipsnių, – aiškina D. Valiukas. – Prieš keliolika metų tokio reiškinio iš viso neturėjome arba tai buvo retenybė, o pastarąjį dešimtmetį tropinės naktys vis dažniau kartojasi. Tai klimato kaitos požymis. Šimto metų, net penkiasdešimt metų duomenys rodo, kad ekstremalūs reiškiniai dažnėja, vyksta globali klimato kaita.“

Dabartinę kaitrą lemia karštas oro srautas, ateinantis nuo Afrikos ir nuo Kaspijos jūros regiono.

Ar galime Lietuvoje sulaukti tropinio klimato?

„Ne. Bet, kai vidutinė metinė oro temperatūra pakyla 2–3 laipsniais tai yra labai daug, – pabrėžia klimatologas. – Galime palyginti su žmogaus kūno temperatūra. Mūsų vidutinė temperatūra yra 36,6 laipsnio, o kai pašoka 3–4 laipsniais jaučiamės labai blogai. Žemė iš principo taip pat jaučiasi: kai vidutinė metinė oro temperatūra kyla 1–2 laipsniais, tai galima prilyginti žmogaus kūno 40 laipsnių temperatūrai.“

Jis akcentuoja, jog Lietuvoje nuo 1961 metų iki dabar vidutinė metinė temperatūra jau pakilo 2,2 laipsnio. Ypač staigūs pokyčiai prasidėjo nuo praeito amžiaus devintojo dešimtmečio.

Savaitės orai tvankūs

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos daugiametė statistika rodo, kad per Jonines vis sulaukdavome lietaus. Kaip bus šiemet?

Tarnybos budintis sinoptikas Tadas Kantautas „Šiaulių kraštui“ komentuoja savaitės orų prognozę.

„Karšti orai po truputį trauksis, bandys gaivinti trumpalaikės liūtys, bet bus tvanku dėl pakankamai aukštos temperatūros ir drėgmės ore“, – sako sinoptikas.

Šį antradienį dar bus labai karšta, temperatūra daug kur Lietuvoje kils iki 30 ir daugiau laipsnių. Pasirodys debesų kamuoliai, kai kur prapliups trumpalaikės liūtys, net kruša. Sustiprės vėjo gūsiai, kai kur iki 15 metrų per sekundę.

„Nemaža tikimybė, kad antradienio popietę perkūnijos ir liūties debesys užsuks ir į Šiaulių apylinkes, – sako sinoptikas. – Šiauliuose ir apylinkėse popietę temperatūra šoks iki 30–32 laipsnių.“

Trečiadienį, Joninių išvakarėse, lietaus tikimybė dar didesnė. Dieną daugelyje rajonų praslinks lietūs, turėtų lietaus kliūti ir Šiaulių kraštui. Temperatūra išlieka gana aukšta ir bus tvanku. Naktį apie 20–21 laipsnis šilumos, o dieną 28–33 laipsniai. Šiauliuose apie 29–30 laipsnių. Bet dėl tvyrančios drėgmės bus labai tvanku.

Joninių naktį, iš birželio 23 dienos į 24 dieną, prognozuojamos trumpalaikės liūtys, tik antroje nakties pusėje debesys sklaidysis. Naktis gaivesnė – apie 18–19 laipsnių šilumos. Ketvirtadienį vėl vietomis lietūs su perkūnija, oro temperatūra šalyje 26–31 laipsnis, o Šiauliuose – 27–28 laipsniai.

„Bet kadangi bus drėgna ir tvanku, tai jutiminė temperatūra bus aukštesnė dar apie porą laipsnių“, – perspėja sinoptikas.

Penktadienį tikėtini trumpi lietūs su perkūnija, taip pat ir Šiaulių krašte. Karštis turėtų pradėti trauktis. Šiaulių apylinkėse naktį būtų apie 16–17 laipsnių, o dieną – 26–27 laipsniai.

„Šeštadienį dieną lietaus mažiau ir atkeliauja vėsesnis oras. Šiaulių apylinkėse bus apie 25 laipsnius. Sekmadienį lietaus tikimybė dar mažesnė, išlieka vasariškai šilta“, – prognozuoja T. Kantautas.

Gydytojos patarimai

Eugenija Kukaitienė, VšĮ Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja, perspėja, jog kaitra pavojingiausi vyresniems žmonėms, vaikams ir turintiems lėtinių ligų (ypač širdies ir kraujagyslių).

„Žmonės saugosi nuo kaitros, ypatingų iškvietimų kol kas neturime, – sakė „Šiaulių kraštui“ gydytoja. – Savaitgalį vežėme į ligoninę kelis sukarščiavusius vaikus, gali būti, jog nuo šilumos smūgio. Buvo ir vienas persikaitinęs suaugęs žmogus. Buvome iškviesti ir dėl vieno skenduolio, Rėkyvoje iššokusio iš valties maudytis, bet niekuo negalėjome padėti, jo dar pirmadienį ieškota. Kelis žmones ištiko insultas. Prie Naisių skaudi avarija ištiko jauną nėščią moterį.“

Gydytoja pataria per kaitrą ne tik lauke nedirbti, bet ir nevažinėti. Vairuotojų reakcijos silpnėja, jie nebe tokie atidūs.

Per karščius reikia gerti daugiau skysčių, vengti saulės, būti pavėsyje. Vaikams vis duoti vandens atsigerti, neleisti kieme ilgai žaisti.

Saugotis reikėtų vabzdžių įkandimų, nes per kaitrą piktesnės ir bitės, ir širšės ir uodai.

„Dėl vyresnių žmonių reikėtų kambariuose pakabinti šlapių paklodžių, rankšluosčių, padėti vonelių su vandeniu, kad drėkintų orą, – pataria E. Kukaitienė. – Išėjus į miestą vis reikėtų užeiti į prekybos centrus, kur yra kondicionieriai, atsivėsinti.“