Steigsis mobilūs ūkininkų turgeliai

Steigsis mobilūs ūkininkų turgeliai

Steigsis mobilūs ūkininkų turgeliai

Šiauliuose ieškoma vietos mobiliesiems ūkininkų turgeliams, kokie nuo sausio vidurio veikia Vilniuje. Pagal projektą „Turgelis“ prekiaujama ūkininkų išaugintais ir pagamintais produktais. Ta pati tvarka galiotų ir Šiauliuose.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Ieškoma vietos

Pasak Šiaulių savivaldybės administracijos direktoriaus Vlado Damulevičiaus, turgelių Šiauliuose turėtų būti nuo 5 iki 7, kurie veiktų ne vienu metu, o nurodytomis dienomis keistų prekybos vietas.

Kai kurios turgelių vietos jau dabar yra žinomos: šeštadieniais bus prekiaujama Pabalių turguje, kitomis dienomis Centriniame turguje ir pietinėje miesto dalyje esančioje turgavietėje. Ūkininkai taip pat pageidauja prekiauti prie didžiųjų prekybos centrų. V. Damulevičius sako, jog teks tartis su prekybos centrais arba ieškoti laisvos valstybinės žemės netoliese. Būtina sąlyga turgeliui — kieta danga.

Vienas iš mobilaus turgelio iniciatorių Šiauliuose ūkininkas Ritas Kvietkus siūlo vieną savaitės dieną prekiauti Aušros alėjoje, prie Šiaulių kolegijos.

Dėl turgelių vietų planuojama apsispręsti per artimiausias dvi savaites. Už vietą ūkininkai mokės nustatytą administracinį mokestį. Vilniuje tai kainuoja 10 litų per mėnesį.

Reikalinga pasiruošti

Kada Šiauliuose išvysime pirmąjį mobilų turgelį? „Tai priklausys nuo to, kaip greitai ūkininkai sugebės įsigyti specializuotas autoparduotuves, iš kurių galima saugiai prekiauti pieno ir mėsos produktais, bei leidimus prekybai.

Pieno produktai turės būti sufasuoti į naują tarą laikantis temperatūrinių režimų. O tam taip pat reikalingas pasiruošimas ir įranga„, — sako Žemės ūkio rūmų projekto “Turgelis“ koordinatorius Mindaugas Maciulevičius.

Pasak jo, visa produkcija, kuri bus šiuose turgeliuose, bus tik lietuviška, tiesiai iš ūkininkų, paženklinta „Lietuviško ūkio kokybės“ prekės ženklais su obuolio simboliu.

„Mobilus ūkininkų turgelis nebus tas turgus, kur 100 ūkininkų prekiauja įvairia produkcija. Tai bus 5— 10 autobusiukų mažas, kompaktiškas turgelis“, — aiškina M. Maciulevičius.

Pasak ūkinininkų atstovo R. Kvietkaus Šiauliuose dabar pageidauja prekiauti 10 ūkininkų.

Turgelio idėja iš Airijos

Turgelio idėją M. Maciulevičius parsivežė iš Airijos, kur dirbo aštuonerius metus. 2008 metais jis inicijavo Žemės ūkio rūmų projektą „Lietuvos ūkininkų gaminamos produkcijos propagavimas mugėse“.

„Tai naudinga ne tik ūkininkams, bet ir miestiečiams, kurie turi galimybę nusipirkti natūralų tradicinį kaimišką produktą“, — sako M. Maciulevičius.

Nacionalinei vartotojų federacijai ir ūkininkų turgų organizatoriams susitarus su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba buvo parengti nauji palengvinti reikalavimai ūkininkams, perdirbantiems savo produkciją. Vėliau buvo atlikta turgų analizė, įvertintos galimybės bei trūkumai ir pasiūlytas mobiliojo turgelio modelio principas — „ūkininkas pas vartotoją“.

Nuo šių metų projektas startavo Vilniuje.

 

TURGELIS: „Vilniuje turgeliai prigijo, nes norisi kaimiško produkto“, — sako Mindaugas Maciulevičius, projekto “Turgelis“ koordinatorius.

ELTOS nuotr.