Statybų aikštelė prie Katedros dar užimta

Statybų aikštelė prie Katedros dar užimta

Statybų aikštelė prie Katedros dar užimta

Šiauliai laukia svečių antplūdžio – po 43 dienų prasidės pasaulinės TAFISA žaidynės. Ar bus šventei užbaigtas prie Šiaulių katedros iškilusio Vyskupijos pastoracinio centro fasadas? Ar nebaigta statyba miesto centre badys akis? Pabaigtuvės, planuotos gegužės mėnesį, neįvyko. Projekto vadovas architektas Darius Jakubauskas tikina: „Liepos 1 dieną fasadas jau turi blizgėti“.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Garbės reikalas

Vyskupijos reprezentacinis statinys vis dar apsuptas statybos pastoliais, nors pabaigtuvės planuotos iki gegužės.

Savivaldybė statytojų yra paprašiusi bent fasado darbus baigti iki pasaulinių žaidynių, kurios prasidės liepos 5-ąją. Nuogąstaujama, kad nebaigta statyba prie pagrindinės miesto aikštės ir svarbiausios arterijos – Tilžės gatvės – negadintų Šiaulių įvaizdžio.

Vyskupijos kancleris Evaldas Alūza „Šiaulių kraštui“ teigė, jog įsipareigojimas miestui bus vykdomas, „jeigu statybininkai nepaves“.

„Dabar intensyviai dirbama prie pastato, tuoj statybininkai kelsis į priekį, viską sutvarkys ir pastatas reprezentuos miestą“, – sakė kancleris.

Projekto vadovas architektas Darius Jakubauskas taip pat tikina: „Liepos 1 dieną fasadas jau turi blizgėti, jį puoš Vyskupo herbas, bus baigta aikštė, takai – visa aplinka. Tai laikome garbės reikalu“.

Centrą projektavo D. Jakubausko vadovaujamos bendrovės „Vakarinis fasadas“ architektai. Stato bendrovė „Įžvalga“.

Statytojai, anot D. Jakubausko, sutvarkytų ir Tilžės gatvės šaligatvį, nors tai būtų miesto rūpestis. Bet Savivaldybė neturi lėšų.

Statybininkams duotas terminas iki birželio 15 dienos, vėliausiai iki liepos 1 dienos baigti darbus.

Strigo finansavimas

Baigti statybą dar balandį nepasisekė, nes strigo finansavimas.

Centro statybą, kuri kainuos 6–7 milijonus litų, finansuoja Vokietijos katalikiški fondai „Renovadis“ ir „Kirche in Nott“, prisideda ir Kelno arkivyskupija.

„Užsieniečiai labai skrupulingai žiūri į lėšų panaudojimą, – sako D. Jakubauskas. – Užtruko, kol atliko planinius patikrinimus, bet viskas yra patvirtinta ir finansuojama toliau. Su statybininkais laiku atsiskaitoma.“

D. Jakubauskas šmaikštauja, kad atvykusius iš Vokietijos architektus ir statybos tikrintojus galėjo paveikti šiauliečių argumentas: „Vokiečiai per karą sugriovė Šiaulius – turi atstatyti.“

Ar bus baigti ir vidaus darbai?

„Spaudžiame statybininkus“, – sako architektas, bet galutinių pabaigtuvių dar nežada.

Įkurtuvės planuojamos rudenį.

Anot D. Jakubausko, vyskupas ieško ir kitų rėmėjų, nes reikia lėšų baldams, įrangai: „Įkurtuvėms visada pinigų trūksta, jų niekada nebūna per daug“.

Patys projektuotojai ir statybininkai ketina paremti freskų kūrimą. Jos puoš iš Tilžės gatvės matomą centro galeriją, bus apšviestos ir naktį.

„Altruizmo turime, meną paremtume, ne vien už pinigus dirbame, kartais ir šventa Dvasia gyvi būname“, – tikina architektas.

Reprezentacija

Šis projektas buvo sukėlęs nevienareikšmes diskusijas bendruomenėje. Statybai kylant į viršų piktintasi, jog gadinamas pagrindinės aikštės vaizdas, užgožiama Katedra – svarbiausias Šiaulių architektūrinis akcentas.

Vyskupas Eugenijus Bartulis yra visuomenę raminęs: „Šiauliai ir šiauliečiai turėtų džiaugtis nauju pastatu, kuris skirtas miesto žmonėms ir statomas be valstybės ar Savivaldybės paramos“.

D. Jakubauskas taip pat pabrėžia, jog centras bus atviras visiems. Primena, jog čia veiks ne tik vyskupijos centrai, skirti bendruomenei, bus net arbatinė užsukti po šv. Mišių.

„47 metus gyvenu Šiauliuose, man čia daryti kažką specialiai blogai – neįmanoma“, – įsitikinęs architektas.

Jo nuomone,pastoracinis centras, kuriame bus ir Vyskupo rezidencija, turėjo būti statomas ne kur kitur, o būtent prie Katedros.

„1996 metais įkūrus Šiaulių vyskupiją miestas įgijo visiškai kitą statusą, – pabrėžia D. Jakubauskas. – Jeigu turime Savivaldybės aikštę, tai būtų nelogiška Vyskupo rezidenciją turėti kažkur pakalnėje ar laukuose. Tai reprezentacinis statinys, kuris siejamas su pagrindiniu statiniu – Katedra, nes ji yra pagrindinė vyskupo darbovietė. O pasaulyje vyskupijos centrai yra šalia kitų reprezentacinių statinių pagrindinėse miestų aikštėse.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

REPREZENTACIJA: Dvasininkai ir statytojai tikina, jog naujas pastatas, kuriame įsikurs ir Vyskupo rezidencija, bus atviras bendruomenei ir reprezentuos miestą.

STATYBA: Prie Šiaulių katedros iškilusį Vyskupijos pastoracinį centrą dar supa pastoliai, nors pabaigtuvės planuotos prieš mėnesį.

APLINKA: Iš Žvejų skersgatvio pusės pradėti aplinkos tvarkymo darbai.

FASADAS: Liepos 1 dieną, anot projekto vadovo architekto Dariaus Jakubausko, „fasadas turi blizgėti“.