Star­tuos uni­ver­si­te­to ta­ry­bos rin­ki­mai

Star­tuos  uni­ver­si­te­to ta­ry­bos rin­ki­mai

Startuos  universiteto tarybos rinkimai

Vakar Šiaulių universiteto (ŠU) senatas patvirtino universiteto tarybos sudarymo reglamentą. Naują tarybą, kuri taps svarbiausiu universiteto valdymo organu ir rinks rektorių, tikimasi išrinkti per du mėnesius.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Iš universiteto ir visuomenės atstovų

Pagal Mokslo ir studijų įstatymo nuostatas ir ŠU statutą taryba sudaroma iš 11 narių. Iš jų šeši bus universiteto akademinės bendruomenės nariai, penki – visuomenės atstovai, nepriklausantys universiteto personalui ar studentams. Vieną tarybos narį – studentą – skirs ŠU studentų atstovybė.

Penkis narius iš mokslo ir pedagoginio personalo slaptu balsavimu rinks akademinės bendruomenės konferencija. Tai nauja nuostata – nebebus renkami tarybos rinkikai, kaip per ankstesnius rinkimus.

Visi akademinės bendruomenės nariai, einantys universitete pagrindines pareigas, įgyja tiesioginę rinkimų teisę. Tokių yra apie 300. Jeigu pusė jų dalyvaus, konferencija bus teisėta.

„Visuotinis susirinkimas“ pasiūlytas, nes stipriai sumažėjo universiteto dėstytojų, darbuotojų ir tikimasi juos „suaktyvinti“.

Rinkimų komisiją artimiausiomis dienomis sudarys laikinasis rektorius Donatas Jurgaitis. Komisija paskelbs ir vietą, ir rinkimų datą.

Keturis Tarybos narius iš išorės viešo konkurso būdu rinks senatas, o vieną – studentų atstovybė. Bet šie penki nariai – visuomenės atstovai – bus atrenkami ir skiriami įvertinus Aukštojo mokslo tarybos atliktą kandidatų vertinimą.

Reikalavimai kandidatams

Visiems kandidatams į tarybos narius keliama sąlyga nedirbti jokiose kitose aukštosiose mokyklose ir turėti ne mažiau kaip 5 metų vadovaujamo darbo patirtį.

Kandidatai iš akademinės bendruomenės turi turėti ne mažesnį kaip 10 metų darbo stažą universitete.

Reikalaujama ir lojalumo universitetui, nediskredituoti jo vardo. Būti nepriekaištingos reputacijos. Pliusas, jeigu kandidatas būtų ėjęs ar einantis atsakingas pareigas švietimo, mokslo, kultūros, centrinėse viešosios veiklos ar verslo srityje.

Senate kilo abejonių, ar reikalavimai tarybos nariams dėl darbo stažo ar penkerių metų vadovavimo patirties nėra pertekliniai. Įstatymas to nenumato, bet šių nuostatų neatsisakyta.

Reglamento rengėjai siūlė priimti nuostatą, jog senato nariai studentai negali dalyvauti renkant tarybos narius iš išorės.

Projektą pristatinėjęs universiteto juristas Saulius Valasevičius studentams aiškino, jog „jūs ir taip išsikovojote rinkti du narius“.

Tačiau senatas apgynė studentų teises. „Nėra dviejų senatų“, – nukirto diskusijas ta tema senato pirmininkas Vincas Laurutis.

Kandidatai galės ir patys išsikelti, ir būti iškeliami įstaigų, verslo struktūrų, visuomeninių organizacijų.

„Visi gali kelti, – sakė „Šiaulių kraštui“ V. Laurutis. – Žinau, kad tarybos rinkimais jau labai domimasi, kandidatų bus daug.“

Jono TAMULIO nuotr.

VALDŽIA: Senato pirmininkas Vincas Laurutis ragino nedelsti su naujos universiteto valdžios rinkimais: „Per du mėnesius tarybą turime išrinkti.“

TEISĖ: Juristas Saulius Valasevičius bandė įtikinėti, jog senatas tarybos narius iš išorės turėtų rinkti nedalyvaujant studentams senato nariams.