S.Skvernelis kelia klausimą dėl A.Bilotaitės: ar tikrai mes esame saugūs

ELTA nuotr.
Saulius Skvernelis.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis dar kartą pabrėžia, kad Laikinosios komisijos sudarymas yra tinkama priemonė išsiaiškinti vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės atsakomybę organizuojant praėjusiais metais vykusių riaušių malšinimą. Anot jo, abejonių kyla dėl ministrės kompetencijos, mat, kelia klausimą jis, ar šalis tikrai yra saugi, kai Vidaus reikalų ministerijai vadovauja A. Bilotaitė.

 

„Ar tikrai mes esame saugūs, kai vidaus reikalų sistemai vadovauja su tokia kompetencija asmuo. Kiti dalykai, tai pačios sistemos valdymas. Tai krizinė situacija, mes jau matėme ne kartą nuo tos pačios migrantų krizės, kai iš pradžių reaguojama netinkamai arba visiškai nereaguojama, o tada atsiranda sprendimai ad hoc, bet krizėse turėtų būti planuoti veiksmai ir nuspėjami veiksmai“, – antradienį Seime žurnalistams teigė S. Skvernelis.

„Manau, kad verta visomis prasmėmis tą istoriją išnagrinėti ir turėti pamoką, išmokti pamoką ateičiai, nes niekas ateityje nėra apsaugotas nuo tokių įvykių“, – pridūrė jis.

Paklaustas, ar opozicija, jei nebus atsakyta į visus klausimus, vis dar turi ketinimu ministrei inicijuoti interpeliaciją, teigė, kad tai priklausys ir nuo prokuratūros atsakymų.

„Nepamirškime, gal įtakos turės prokuratūros atsakymai į tuos klausimus, kurie taip pat yra iškelti“, – kalbėjo jis.

Antradienį opozicijai priklausančių parlamentarų grupė, siekiant išsiaiškinti vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės atsakomybę organizuojant praėjusiais metais vykusių riaušių malšinimą, ketina Seimui pateikti įstatymo projektą dėl Seimo laikinosios komisijos sudarymo. Valdantieji Seime turi 74 balsus, opozicija – 67.

Laikinosios tyrimo komisijos prašoma ištirti, ar 2021 m. rugpjūčio 10 d. neramumų prie Seimo metu buvo naudotas riaušių malšinimo planas, jei taip, tai koks? Taip pat klausiama, ar buvo duotas įsakymas aktyvuoti masiniams neramumams malšinti ir viešajai tvarkai atkurti skirtą planą „Vėtra“? Jei taip, kas šį įsakymą davė ir kada? Ar įsakymas buvo įformintas pagal tuo metu galiojusių teisės aktų reikalavimus.

Taip pat reikalaujama ištirti, kas, kada ir kokiu tikslu riaušių dieną inicijavo ikiteisminį tyrimą dėl galimo jų organizavimo pagal Baudžiamąjį Kodeksą. Klausiama, kokia tvarka remiantis neramumams malšinti buvo pasitelkiami VST pareigūnai – ar tai padaryta pagal VST pareigūnų pasitelkimo tvarką, kai jiems konkrečias užduotis nustato vidaus reikalų ministras.

„Ar buvo pasirašytas toks VRM ministro įsakymas ir kokios konkrečios užduotys buvo skirtos VST pareigūnams? Kas buvo paskirtas atsakingas už užduočių vykdymą, jei VST pareigūnai buvo pasitelkti padėti policijos pareigūnams? Kas vadovavo pasitelkimo operacijai?“, – dėstoma projekte.

Taip pat prašoma išnagrinėti, ar ministrė A. Bilotaitė reikalavo R. Pociaus atsistatydinti iš pareigų, nuolat jį tikrino, elgėsi nepagarbiai, sukurdama darbui nemalonią psichologinę aplinką ir socialiai nesaugias darbo sąlygas bei baimes dėl galimybės netekti užtarnautų socialinių garantijų?

Komisiją siūloma sudaryti iki rudens Seimo sesijos pabaigos.