„Sprogęs“ šaltis ruošiasi grįžti

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Gruodis buvo baltas.
Žiema nenuspėjama: dar neseniai žemę klojusi storu sniego sluoksniu ir gąsdinusi šalčiu, ji prieš pat didžiąsias metų šventes sugalvojo pamaloninti švelnesniais orais ir sumušė šilumos rekordus. Ar ilgam? Sinoptikai sako, kad šiandien ir rytoj iki vakaro greičiausiai dar lis, o savaitgalį – vėl pokšės tvoros.

Yra šiluma, bus ir šaltis

Sutinkant 2023-iuosius šalyje buvo neįprastai šilta – tokių nežiemiškų orų paskutinėmis gruodžio dienomis ir sausio 1-ąją neatmena net didelę patirtį turintys meteorologai.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Komunikacijos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Gytis Valaika sako, kad 2023 metų sausio 1-osios šiluma sumušė visus rekordus tiek nacionaliniu, tiek, kalbant apie Šiaulių regioną, lokaliu lygiu. Šiauliuose sausio 1 dieną termometro stulpelis pakilo iki 10,7 laipsnio šilumos.

„Tokios šilumos Šiauliuose sausio 1 dieną dar nebuvo fiksuota nė per vienus ankstesnių metų matavimus. O matuojama temperatūra čia praktiškai nuo tarpukario laikų“, – sakė G. Valaika.

Pernai sausio 1-ąją Šiauliuose buvo fiksuota 4,1 laipsnio šiluma.

Tačiau šilumos rekordai, kalbant apie Šiaulių regioną, pasiekti ne tik Šiauliuose. Pirmąją Naujųjų metų dieną Šeduvoje (Radviliškio rajonas) buvo 11 laipsnių šilumos, Kelmėje buvo 10,6 laipsnio, Pakruojyje ir Joniškyje – 10,4 laipsnio.

Mažiausiai šilumos sausio 1-ąją, kaip nekeista, buvo pajūrio ruože – iki 8 laipsnių šilumos. Baltijos jūra šįkart atliko šaldantį efektą.

Šalčiausia Šiauliuose buvo 1996 metų sausio 1-oji, tada užfiksuotas 25,5 laipsnio šaltis.

Šiluma šalčiausiu metų laiku stebina ne tik Lietuvos, bet ir Lenkijos, Olandijos, Danijos, Baltarusijos meteorologus.

Vis dėlto šiluma šiomis dienomis Lietuvoje greičiausiai neužsibus. Sinoptikai pilna burna kalba apie atsėlinantį šaltį.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, šiandien bus vis dar pliusinė temperatūra, iki 4–8 laipsnių šilumos. Bus ir lietaus. Panašūs orai bus ir trečiadienį, tik vakarop greičiausiai ims sausėti, o temperatūra nukris iki nulio.

Šiaulių regione trečiadienio vakarą greičiausiai pradės snyguriuoti, snigs ir ketvirtadienį. Ateinanti šaltoji oro masė pliusinius orus nuo ketvirtadienio greičiausiai ims keisti į drastiškai minusinius.

Jei orai, kaip prognozuojama, išsigiedrys ir išsausės, jau ketvirtadienį sulauksime šaltuko, kuris iki pat savaitgalio turėtų tik stiprėti, o sekmadienį Šiauliuose gali spirginti ir 20 laipsnių šaltis.

Ne vienas skaičiavimas rodo, kad šaltis į Lietuvą tikrai sugrįžta. Klausimas tik, koks jis bus skirtingose vietovėse – 10, 15 ar 25 laipsniai.

„Būsiu banalus, atskleisdamas tokios šilumos, kurią staiga pakeičia drastiškas šaltis, priežastį – tai klimato atšilimas“, – sakė G. Valaika.

Anot jo, žmonės klaidingai galvoja, jog klimato kaita – tai šiluma, kuri vis labiau išstumia šaltį. Vykstantį klimato kaitos reiškinį parodo ekstremalūs ir konkrečiam regionui neįprasti klimato svyravimai, kalneliai.

2022-ųjų gruodis – su minuso ženklu

2022 metų gruodžio mėnesį šalyje vyravo minusinė temperatūra.

Šio mėnesio pirmojo dešimtadienio vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo minus 3,1 laipsnio. Šalčiausia buvo šiauriniuose ir rytiniuose rajonuose – iki minus 7 laipsnių, šilčiausia – pajūryje ir pamaryje bei pietvakarinėje šalies dalyje – iki minus 2. Aukščiausia oro temperatūra 4,2 laipsnio gruodžio 8 dieną buvo Šventojoje, žemiausia 21,3 laipsnio gruodžio 10 dieną buvo Mažeikiuose.

Gruodžio mėnesio antrojo dešimtadienio vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo minus 6,2 laipsnio. Aukščiausia oro temperatūra 4,8 laipsnio registruota 20 dieną Klaipėdoje, žemiausia minus 21,3 laipsnio – gruodžio 15-ąją Akmenėje.