Soduose gyvenantys rinkėjai palikti už borto

Soduose gyvenantys rinkėjai palikti už borto

Soduose gyvenantys rinkėjai palikti už borto

Šiauliuose Rėkyvos rinkimų apylinkėje per Seimo rinkimų pirmąjį turą kas trečias rinkėjas nesulaukė rinkėjo pažymėjimo — net 900 iš 2900. Kadangi daug apylinkės rinkėjų gyvena soduose, rinkimų komisijos nariai tiesiog nežinojo, kam juos nešti. Adresai pažymėjimuose nurodyti kaip „seneliui į kaimą“.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Išgelbėjo prenumerata

Petras Kuzminskas, gyvenantis „Sakalo“ sode, sako gavęs pažymėjimą su adresu: “Bačiūnų gatvė, sodai, Nr. 2“.

„Toks numeris yra visuose Rėkyvos soduose, o jų dvidešimt ar trisdešimt, — sakė ponas Petras. — Pažymėjimą man atnešė tik dėl to, kad prenumeruoju “Respubliką“. Paštininkė komisijos narei, kuri nešiojo pažymėjimus, pagal pavardę išaiškino, kuriame sode gyvenu. Moteris sakė, jog už pagalbą net saldainių dėže atsidėkojusi.“

Per praeitus rinkimus P. Kuzminskas su žmona tik atsitiktinumo dėka sulaukė pažymėjimų. Rinkimų komisijoje dirbo buvęs jo viršininkas ir žinojo, kur P. Kuzminskas gyvena.

Vyro tvirtinimu, kiekviename Rėkyvos sode „apgyvendinti“ yra 15— 20 procentų sklypų. “Sakalo“ sode nuolat gyvena apie 12 sklypų šeimininkų, bet daugiau niekas pažymėjimų nesulaukęs. Todėl ne vienas kaimynas spjovė į rinkimus ir nėjo balsuoti.

P. Kuzminskas antrus rinkimus dirba rinkimų komisijose. Jo nuomone, adresų painiavos priežastys — biurokratizmas, valdininkų nepaslankumas.

„Per savivaldybių rinkimus nešiau pažymėjimą rinkėjui įmonės adresu, — pasakojo vyras. — Kažkada žmogus ten buvo įdarbintas, neturėjo, kur gyventi, todėl buvo registruotas darbovietės adresu. Šimtas metų jo ten nebėra, parašiau apie tai ant neįteikto rinkėjo pažymėjimo, bet per šiuos Seimo rinkimus vėl pažymėjimas jam buvo parašytas įmonės adresu.“

Visada tas pats

Rėkyvos sodų adresai galvos skausmu žmonėms tampa ne tik per rinkimus.

„Pašte dabar guli didžiausia krūva Mokesčių inspekcijos pranešimų mokėti mokesčius už žemę, — tvirtino ponas Petras, — ir vėl visų tokie pat adresai: “Bačiūnų g., sodai,“. Paštininkė pasimetusi. Sodai tęsiasi tris— keturis kilometrus, neįmanoma visų apeiti ir apžiūrėti, tame ar kitame sode žmogus gyvena.“

Sodininkas prisiminė, jog prieš dvejus metus, kai reikėjo gauti gyvenamosios vietos deklaravimo pažymėjimą, Migracijos tarnybai niekaip nepavyko įrodyti, kad nerašytų adreso „į kaimą — seneliui“.

„Parašė “Bačiūnų gatvės sodai 2“, — teigė P.Kuzminskas.— Prašiau, rašykite “Sakalo“ sodas, kitaip niekas nesupras to adreso. Bet esą nieko negali padaryti, rašo tokius duomenis, kokius duoda Vilnius.“

Šiemet vienam sodo kaimynui pasisekė. Išprašė Migracijos tarnybos specialistės bent ranka užrašyti sodo pavadinimą ant gyvenamosios vietos deklaravimo pažymos. Bet tik po to, kai pasiūlė jai pačiai surasti, kur jis gyvena pagal tokį netikslų adresą.

Šiurpo ir pirmininkė

Rinkimų organizavimo patirties turinti Vida Stasė Lanauskienė, Rėkyvos rinkimų apylinkės komisijos pirmininkė, prisipažino: pašiurpo, kai pamatė, kokius Rėkyvos sodininkų adresus atspausdino rinkėjų pažymėjimuose Vyriausioji rinkimų komisija. Apylinkės rinkimų komisijos nariai surašė skundą „Saulės“ rinkimų apygardai ir grasino per antrąjį turą nebedirbti.

V. S. Lanauskienė neneigia, jog netikslūs adresai buvo pagrindinė priežastis, dėl kurios per pirmąjį turą liko neįteikti 900 pažymėjimų.

„Darėme ką galėjome, ėjome pašto pagalbos prašyti, žmonės pyko, koliojo mus, skambino į rinkimų apygardą, komisijos nariai net susirgo, — dalijosi vargais pirmininkė. — Rinkimų apygardoje sakiau, ponai brangūs, kaip surasti žmogų pagal tokius adresus, kai tų sodų yra trisdešimt du? Reikėtų vieną kartą aukštiems pareigūnams patiems atvažiuoti ir pamatyti, kas čia darosi“.

Pasak pirmininkės, rinkimų komisijos nariai antrajam rinkimų turui pažymėjimus „nešiojo išsijuosę“. Tačiau ji negarantuoja, kad visi rinkėjai juos gaus.

Visuose soduose komisija iškabino skelbimus, kad galima pažymėjimų ateiti pasiimti į Rėkyvos kultūros namuose įsikūrusią rinkimų apylinės būstinę, kurioje budima kasdien nuo 17— 19 valandos. Ir balsavimo dieną — sekmadienį — galima juos atsiimti, jeigu rinkėjas bus įrašytas į apylinkės rinkėjų sąrašą.

Netilpo į pažymėjimą

Zita Švambarienė, „Saulės“ rinkimų apygardos pirmininkė, “Šiaulių kraštui“ sakė, jog po Rėkyvos apylinkės komisijos skundo ir grasinimų nebedirbti antrame ture, Vyriausioji rinkimų komisija atsiuntė apylinkės rinkėjų adresus su sodų pavadinimais, tačiau rinkėjų pažymėjimai taip ir liko su netiksliais adresais. Girdi, visas adresas su konkretaus sodo pavadinimu “netilpęs į pažymėjimą“.

Citata

Pašte dabar guli didžiausia krūva Mokesčių inspekcijos pranešimų mokėti mokesčius už žemę, ir vėl visų tokie pat adresai: Bačiūnų gatvė, sodai.

NETVARKA: Petrui Kuzminskui nepavyko valdininkų išprašyti, kad deklaruojant gyvenamąją vietą būtų įrašytas ir sodo pavadinimas — painiava su adresais tęsiasi ne vienerius metus.

ADRESAS: Rėkyvos soduose šimtai gyventojų nesulaukė rinkėjo pažymėjimų, nes VRK juos išrašė vienodu adresu: „Bačiūnų gatvė, sodai“ — nors sodų yra per trisdešimt ir kiekvienas jų turi pavadinimą.

 

GELBĖTOJA: Petras Kuzminskas sako, jog rinkėjo pažymėjimą gavo tik todėl, kad prenumeruoja „Respubliką“ ir paštininkė žinojo, jo tikslų adresą.

 

Jono TAMULIO nuotr.