Sodų bendrijos gandrai turi naujus namus

Ramūno KERO nuotr.
Sodininkų iškeltame gandralizdyje apsigyveno gandrų šeima, jau peri gandriukus. Pravertė senas betoninis elektros stulpas – gandrai vėl turi namus.
Prieš kiek daugiau nei mėnesį rašėme apie gandrus, kurie neteko savo namų, elektrikams Šiaulių rajono sodininkų bendrijoje „Prie šilelio“ keičiant elektros tiekimo kabelių linijas iš oro į požemines. Gandralizdis, kuriame daug metų gyveno gandrai, tada buvo sunaikintas su visu elektros stulpu, tad pavasarį sugrįžę paukščiai neberado, kur apsistoti. Šiuokart smagi žinia: geri žmonės pasirūpino, kad sodininkų bendrijoje atsirastų naujas gandralizdis.

Įsikūrė ant kamino

Sodų bendrijos „Prie šilelio“ pakraštyje įkeltame lizde šiuo metu vėl gagena gandras ir jo pati – džiaugiasi. Pats gandriukų perėjimo laikas.

Sodininkai patenkinti, kad gandrų šeimai pavyko padėti, kai buvo panaikintas senasis lizdas, kurį prieš daug metų į elektros stulpą įkėlė elektrikai.

Nebelikus senojo stulpo, paukščiai suko ir suko ratus virš sodų bendrijos, vis nutūpdami tai ant vieno namo kamino, tai ant kito, gageno, gageno. Galiausiai pasirinko vieno sodo namo kaminą – nešė ant jo šakeles ir samanas, akivaizdžiai ruošėsi apsistoti ilgėliau. Tada sodininkai nusprendė nebelaukti, juk gandrams ant kamino susukus lizdą, gali rastis nepatogumų namo savininkui, jei atsirastų reikalas pasikūrenti krosnį.

Tada ir imta skubiai ieškoti patogios vietos tiek paukščiams, tiek sodininkams. Tokia vieta rasta ant melioracijos griovio krašto. Čia netrukus iškilo vienas iš po elektros linijų rekonstrukcijos darbų likusių betoninių stulpų. Susidėję po pinigėlį, sodininkai nupirko gandralizdį, ir ne bet kokį gandralizdį, o ilgaamžiškumą užtikrinantį, iš cinkuoto metalo.

„Kad ilgakojai paukščiai galėtų greičiau įsikurti, į iškeltą lizdą įdėjome šakelių, samanų“, – nuveiktų darbu patenkintas vienas iš gražios akcijos iniciatorių, buvęs sodininkų bendrijos „Prie šilelio“ pirmininkas Ramūnas Keras.

Pasak jo, raudonsnapiai apžiūrėti lizdo atskrido tą patį vakarą. Akivaizdu, kad naujas lizdas jiems labai patiko.

Grįžo namo

„Šiaulių kraštui“ balandžio viduryje paskambino kuršėniškė skaitytoja. Atvykusi į sodų bendriją „Paventys“, kurioje turi sodą, ji pasigedo kaimyninėje bendrijoje „Prie šilelio“ daug metų buvusio gandralizdžio. Paaiškėjo, kad lizdas išardytas verčiant elektros stulpus. Daug metų jame gyvenę gandrai pavasarį grįžo į namus perėti gandriukų, bet namų jau neberado.

Pašnekovė tada papasakojo, kad šis gandralizdis čia buvo įrengtas prie kelis dešimtmečius, taigi tiek laiko gandrai čia kiekvieną pavasarį sugrįždavo, išperėdavo po du ar tris paukštelius.

Iki to lizdo elektros stulpe gandralizdis sodininkų bendrijoje „Prie šilelio“ buvo įrengtas ant vandens bokšto. Jo nelikus, gandrai pabandė įsikurti kitoje vietoje – šakeles, velėną, lapus, kitką vis nešė ant elektros stulpo.

Tada elektrikai namus praradusių paukščių pasigailėjo ir į elektros stulpą įkėlė ritinį, palengvindami įsikūrimą raudonsnapiams. Elektrikų dovana paukščiams labai patiko ir jie negaišdami susisuko lizdą.

Kurtuvėnų regioninio parko gamtininkas ornitologas Vidmantas Lopeta „Šiaulių kraštui“ patvirtino, kad gandrai išties sugrįžta į tą lizdą, kurį buvo palikę per žiemą. Todėl natūralu, kad labai nustemba jo neberadę.