Socialiniame tinkle metamas naujas iššūkis

Socialiniame tinkle metamas naujas iššūkis

Socialiniame tinkle metamas naujas iššūkis

Tarp socialinio tinklo „Facebook“ vartotojų bangomis plinta įvairiausi iššūkiai. Plačiai nuskambėjusius alkoholio gėrimo, „Ledinio kibiro“ iššūkius pakeitė dalijimasis vaikystės nuotraukomis. Formatas tas pats, tik pretekstas kitas. Šiaulių meras taip pat gavo iššūkį. Vandeniu jis jau apsipylė, bet vaikystės nuotraukos kol kas nerodo.

Simona SIMONAVIČĖ

simona@skrastas.lt

Nuotraukų paieška sukėlė sentimentus

Vaikystės nuotraukomis dalijasi visų amžiaus grupių internautai. Nežinia kur prasidėjusio naujojo iššūkio formatas panašus į „Ledinio kibiro“ – gavus kvietimą parodyti savo vaikystės nuotrauką. To neįgyvendinus per tam tikrą laiką vieni prašo šokolado, saldainių, vaisių, kiti – bokalo alaus ar net kepti ėriuką.

Žaismingą ėriuko alternatyvą pasiūlė šiaulietis architektas Dalius Puzinas, prisijungęs prie vaikystės nuotraukų iššūkio. „Ėriuko niekas man nekepė, tai tiesiog paskatinimas greičiau tai padaryti, ne kažkas rimta“, – patikina D. Puzinas.

Pasak jo, smagu pasidalyti vaikystės nuotrauka, nes dabartinis draugų ratas dažniausiai nėra tas, su kuriais užaugai, jų vaikystėje nesi matęs, įdomu pamatyti ir kitus.

Publikuotoje vaikystės nuotraukoje D. Puzinas ketverių metų, naujametiniu laikotarpiu, pirmą kartą pasipuošęs dryžuotu švarku, kurį jo mama persiuvo iš seno, atsibodusio savo švarko.

Architektas džiaugiasi, jog turi nemažai vaikystės nuotraukų, kadangi jo tėtis buvo fotografas. Popierinių nuotraukų albumuose jis neieškojo – visas yra suskaitmeninęs kompiuteryje.

„Senų nuotraukų albumų dažniausiai nebeatsiverčiame, o priverstinis pasižiūrėjimas atgaivino to laikmečio jausmus, nostalgiją. Didžiausias šio internetinio iššūkio smagumas – grįžimas į praeitį“, – sako šiaulietis.

Smagios kvailystės

Vaikystės nuotrauka su draugais pasidalijęs šiaulietis fotografas, dizaineris Vilmantas Dambrauskas prisipažįsta, jog virtualius iššūkius vertina skeptiškai. Šįkart suveikė sąžinės graužatis – nesinorėjo užgauti žmonių, kurie jį pakvietė priimti iššūkį.

„Iššūkių gaudavau ir anksčiau. Buvo iššūkis apie knygas, formavusias asmenybę, bet jų nerašiau. Juokinga, paskaičius tuos sąrašus visi atrodo dideli intelektualai, humanitarai, nors taip nėra. Tuomet supranti, kad visa tai fikcija, tai kam joje dalyvauti?“ – svarstė menininkas.

Socialinį tinklą V. Dambrauskas vadina atrakcija, kur visi kuria geresnį įvaizdį, nei yra iš tiesų, deda kompiuterinėmis programomis nudailintus portretus.

„Vienas draugas pakomentavo – kodėl mes čia, suaugę diedai, nesąmonėmis užsiimam?“ – pasakojo V. Dambrauskas.

Jo socialinio tinklo naujienų sraute pasirodė daugiau draugų su vaikystės nuotraukomis. „Pasirodo, ne aš vienas kvailystėmis užsiimu, todėl man ramiau. Daugelis į tai žiūri žaismingai. Kita vertus, kodėl nepaįvairinus savo vakaro ieškant nuotraukos“, – svarstė menininkas.

V. Dambrauskas atrado keletą vaikystės nuotraukų su telefonais. Prisiminė, kad vaikų darželyje buvo tradicija – kažkodėl reikėdavo laikyti telefoną ir visus vienodai fotografuodavo.

Mero nuotraukos nėra

Vaikystės nuotraukoje Šiaulių miesto savivaldybės įmonės „Busturas“ eksploatacijos direktorius Vilius Laužikas – šypsosi įsikibęs į lovelės kraštą.

„Man tai atrodo rimčiau nei pilstytis vandeniu. Tai tik žaidimas, pirmą kartą prisijungiau prie tokio dalyko“, – sakė V. Laužikas. Jis patikino, jog prie socialinio tinklo „Facebook“ apskritai prisijungia retai.

Perėmęs iššūkį iš žmonos jis toliau nuotraukomis dalytis pakvietė Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų vadą pulkininką Audronį Navicką, Šiaulių merą Justiną Sartauską, buvusį Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją Viktorą Strups ir buvusį Administracijos direktorių Gedeminą Vyšniauską.

Dviejų kvietimų parodyti savo vaikystės nuotrauką sulaukęs Šiaulių miesto meras J. Sartauskas kol kas tyli.

„Iššūkius mačiau, bet neturėjau kada prieiti prie vaikystės nuotraukų albumų. Buvau kelionėse, kaip tik šiuo metu grįžtu iš dviejų dienų komandiruotės“, – sakė „Šiaulių kraštui“ miesto meras. Nuotrauką parodyti internautams jis planuoja, kai turės daugiau laiko.

„Dalyvavau akcijoje apsipilti lediniu vandeniu, tai dalyvausiu ir šitoje“, – patikino J. Sartauskas.

Meras prisipažino, jog nėra aktyvus „Facebook“ vartotojas, nors prisijungia kasdien – profilį naudoja darbiniams reikalams, o asmeninės informacijos nepublikuoja.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ATRAKCIJA: Socialinį tinklą „Facebook“ fotografas, dizaineris Vilmantas Dambrauskas vadina atrakcija, čia visi kuria geresnį įvaizdį.

TELEFONAS: Vilmantas Dambrauskas pasidalijo vaikystės nuotrauka, kuri priminė smagią ir keistą darželio tradiciją – reikėdavo laikyti telefoną ir visus vienodai fotografuodavo.

 

Asmeninės nuotr.

VAIKYSTĖ: Architektas Dalius Puzinas – keturmetis. Pasipuošęs dryžuotu švarku, kurį jo mama persiuvo iš savo švarko.

IŠŠŪKIS: Nors prie socialinio tinklo „Busturo“ eksploatacijos direktorius Vilius Laužikas prisijungia retai, tačiau sudalyvavo vaikystės nuotraukų iššūkyje.


KOMENTARAS

Socialiniame tinkle dirbame nemokamai

Šiaulių dailės galerijos parodų kuratorius, menotyrininkas Virginijus KINČINAITIS:

– Prieš 20 metų sėdėjome kavinėje ir dalijomės nuomonėmis, mintimis, jausmais, diskutavome, ir tai buvo tam tikras socialinis ryšys, tinklas. Dabar šis bendravimas persikėlė į internetą, tapo virtualus.

Socialiniame tinkle susitinka labai skirtingi žmonės, jie grupuojasi pagal interesus, ten leidžia savo laisvalaikį, pramogauja. Dalijimasis vaikystės nuotraukomis, perskaitytomis knygomis, po to bus pamatytais filmais ar kitais įspūdžiais – tai iš esmės tas pats, kas buvo realybėje, kai eidavome vieni pas kitus į svečius, žiūrėjome šeimos albumus, keitėmės perskaitytomis knygomis.

Šiose naujovėse iš esmės nieko naujo nėra, tik tiek, kad tai persikėlė į kitą terpę. Galime laukti visko – įvairiausių žaidimų, mainų. Panašiai, kaip mokykloje keisdavomės piešiniais pagražintais palinkėjimų sąsiuviniais.

Atrodo, kad keičiamės ir bendraujame, tačiau esame išnaudojami kognityvaus kapitalizmo, kada savo noru keliame visus įmanomus dalykus, nuotraukas, informaciją apie save, o po to ji išnaudojama mums ką nors reklamuojant. Esame nemokamai dirbantys ir nemokamai nešantys socialinių tinklų kūrėjams kapitalą savanoriai.

Socialiniuose tinkluose labai būdingas pamėgdžiojimas, paprastai būdingas primatams. Turime instinktų iš gyvūnijos pasaulio, kurie suveikia. Juo labai lengva pasinaudoti: jei žmogus nusižiovavo, kitas šalia taip pat nusižiovauja. Kadangi visi esame susieti, masinio mėgdžiojimo antplūdžiai kartojasi, ir jų tik daugės.

Esu toks pat lengvai sugundomas, kaip ir bet kas kitas. Maksimaliai išnaudoju socialinius tinklus, kiek įmanoma dalijuosi įžvalgomis, vertingomis nuorodomis, fotografijomis, bet perkeliu tokį bendravimo būdą, kaip bendrauju realiame pasaulyje.