
Naujausios
Socialinės sistemos įkaitai
Šiauliečiams, Šatrijos gatvės gyventojams, įgriso kaimynystėje Šiaulių miesto savivaldybei priklausančiame name gyvenančių nuomininkų keliama netvarka. Žmonės jaučiasi tapę socialinės sistemos įkaitais.
Savivaldybės klerkai tvarkingai gyvenančių žmonių skundus atremia pažadėję imtis priemonių. Vis dėlto pripažįstama: būdų sutramdyti įnamius beveik nėra.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Išmatos – ant tako į kiemus
Respublikinės Šiaulių ligoninės pašonėje esantis Šatrijos gatvės 8-asis namas – tarsi koks šašas aplinkinių Šatrijos ir Birutės gatvių gyventojams. Žmonės skundžiasi pro šį Šiaulių savivaldybei priklausantį namą į savo kiemus nebegalintys ramiai įeiti ne tik dėl jame nuolatos vykstančių orgijų, bet ir dėl šleikštulį keliančios aplinkos netvarkos.
Faktas – kaip ant delno. Savaitės pradžioje ant asfaltuoto bendro naudojimo tako išėję kaimynai vėl rado ne ką kitą, o krūvas išmatų. Išmatomis buvo aplieta ir kaimyninio namo tvora.
Atsirado mačiusių, kaip valdiško namo gyventoja išvakarėse išnešė kibirą ir jo turinį išpylė tiesiai ant tako.
Kaimynų teigimu, išmatos ant įvažiavimo į mažiausiai tris kiemus išpilamos ne pirmą kartą. Per neapsižiūrėjimą kiti išmatose ir išsimakojo, jau nekalbant apie automobilius.
Nuokalnėje gyvenančio šiauliečio teigimu, palijus, visas išpiltas turinys baisiu dvoku sutekėdavo į jo sklypą. Nuo dvokios srovės šiaulietis gelbėjosi priešais kiemo vartus iškasęs nutekėjimo griovį.
Kad problema ne tik išmatos, bet ir visa aplinka – akivaizdu. Baisi netvarka, purvas ir smarvė – aplinkui mėtosi lentgaliai, seni supuvę baldai, dviračių liekanos, kaulai, kuriuos po teritoriją išnešioja visas būrys nuomininkų laikomų šunų.
Kieme – skudurais apkamšytas, lentgaliais paramstytas ir, akivaizdu, kažkada degęs ūkio pastatas – garažas ar malkinė.
Savivaldybės namas savo išore ir aplinka labiau panėšėja į landynę, o ne į būstą, kuris suteikiamas mažas pajamas turintiems miestiečiams.
Naktinės orgijos ir kaimynų baimės
Kaimynai sako, kad ne mažiau nei valdiško namo prieigos, juos kamuoja ir nuomininkų gyvenimo būdas.
„Dieną ramiau. Visas veiksmas prasideda po dešimtos vakaro – eina gaujomis – nepilnamečiai, teisti, benamiai“, – akivaizdžiai pavargęs nuo „valdiškos“ kaimynystės kalba artimiausio kiemo gyventojas.
Jis prisiminė, kad kažkada namą šturmavę pareigūnai viename bute užtiko kelis policijos ieškomus asmenis.
Šiaulietis ranka parodo išdraskytą elektros skydinę, kurią elektrikai užplombuoja, o už elektrą nemokančios šeimininkės sėbrai vakarop išdaužo ir paleidžia srovę. Scenarijus esą kartojasi ne pirmą savaitę.
Kaimynai pavargo kęsti dvoką, bijoti grįžti į namus vėliau vakare, nes gali būti iškoneveikti valdžios primestų kaimynų ar jų „svečių“, pavargo regėti netvarką. Pavargo ir dėl gaisro pavojaus, kuris kyla nuomininkams kūrenant kas po ranka papuolė.
„Tokie kaimynai – teroras. Gal valdžia bando, kas ką įveiks?“, – piktinasi žmonės. Tiesa, piktinasi ne visi – bijo susidorojimo.
Žmonių teigimu, vienas iš šių socialinių butų priklauso vyriškiui, kuris aptvarkydavo aplinką, neįleisdavo į namus neaiškaus plauko publikos.
Tačiau to vyro sugyventinei, anot gyventojų, toks gyvenimo būdas pasirodė nepriimtinas – ji vyrą apkaltino smurtu, tad šiaulietis buvo iškeldintas.
Įspėjimas ramybės nesuteikė
Nedraugiškų kaimynų teroro spaudžiami žmonės teigia ne sykį kreipęsi į Šiaulių savivaldybę, tiesioginę patalpų savininkę, prašydami išspręsti problemą. Valdininkai, nors ir neatsisakę padėti, drastiškų priemonių sudrausminti savo nuomininkus nesiėmė.
„Po vieno skundo atvažiavo specialistė, tačiau į jų kiemą neužėjo – bijojo“, – teigė vienas pašnekovų.
Savivaldybės Turto valdymo skyrius nuomininkus tada įspėjo, kad šie privalo laikytis nuomos sutarties sąlygų ir sanitarinių reikalavimų, netriukšmauti.
Situacija Šatrijos gatvėje po to beveik nepasikeitė.
„Nebežinome, kur pagalbos ieškoti, – gyventojų balsuose jaučiasi panika. – Savivaldybė atsimuša pažadais spręsti problemą, ir viskas lieka po senovei.“
Žmonės įsitikinę, jei Savivaldybė tinkamai reaguotų į kaimynų nusiskundimus, nuomininkus, teismo sprendimu, greičiausiai tektų iškeldinti.
„Metų linksmuolis“ prakalbo apie Labanorą
Šiaulių miesto savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjo Gyčio Skurkio žodžiais, namų, koks yra Šatrijos gatvėje, Šiauliuose gausu.
„Didelė dalis nuomininkų sunkiai besiverčiantys ir asocialūs. Toks kontingentas, ir nieko čia padarysi“, – kalba niokojamo Savivaldybės turto atstovas.
Vis dėlto paklaustas, ar norėtų turėti tokią kaimynystę G. Skurkis prisipažįsta: neduok, Dieve!
„Tačiau kur juos padėti? Gal, kaip aš kartais sakau, išvežkim surinkę visus į Labanoro miškus, užtverkim ir laikykim ten?, – šmaikštus valdininkas, kuriam 2012 metais Šiaulių savivaldybės administracijos direktorius V. Damulevičius įteikė „Metų linksmuolio“ raštą.
Pasak G. Skurkio, apsileidusius gyventojus galima bausti bendra tvarka – nesvarbu, ar jis Savivaldybės nuomojamo buto gyventojas, ar nuosavo būsto savininkas. Kaimynams Viešosios tvarkos skyriui esą tereikia parašyti skundą. Jei triukšmaujama, yra policija.
„Skatiname rašyti skundus. Mūsų nuomininkai privalo ne tik mokėti mokesčius, bet ir tvarkytis, – teigia G. Skurkis. – Jei skųsis kaimynai, perspėsim, jei nereaguos – galima kreiptis į teismą dėl iškeldinimo.“
Vedėjas pataria skųstis, bet čia pat realios pagalbos nežada: na, nuvažiuos, na, surašys aktą. O kas toliau?
Avarinių būstų galvojama atsikratyti
G. Skurkio dešinioji ranka Būsto fondo poskyrio vedėja Odeta Valungevičienė tiek apie Šatrijos gatvės kaimynų, tiek apie kitų Savivaldybės būstų gyventojų kaimynų problemas žino.
Valdininkė pažadėjo pati asmeniškai nuvykti į Šatrijos gatvę ir įpareigoti žmones susitvarkyti, antraip inicijuosianti sankcijas.
Miesto savivaldybės žinioje šiuo metu – per 800 būstų, kuriuose gyvena menkas pajamas turintys nuomininkai. Laukiančiųjų eilėje – daugiau nei 1000.
O. Valungevičienės teigimu, tik menka dalis socialiniuose būstuose gyvenančių žmonių – tvarkingi. Dažniau gyvenama asocialiai, nesitvarkoma.
„Galvojame būstus, kurie apleisti ir kuriuose nelieka nuomininkų – iškraustomi teismo sprendimu, miršta ir pan., ir į kuriuos nepretenduoja stovintieji eilėje, parduoti aukcione“, – teigia vedėja.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
APLINKA: Savivaldybės būsto, kuriame gyvena nuomininkai, aplinka kaimynams kelia diskomfortą.
ELEKTRA: Dėl skolų užplombuotą elektros paskirstymo dėžę, anot kaimynų, valdiško namo gyventojai ne pirmą kartą išplėšia ir savavališkai įjungia elektros tiekimą.
IŠMATOS: Kaimyno tvorą papuošė socialinio buto gyventojos išpiltos fekalijos. Išmatomis „pagražintas“ ir bendro naudojimo kelias.
KONTINGENTAS: Turto valdymo skyriaus vedėjas Gytis Skurkis į nusiskundimus dėl savivaldybės būste gyvenančių žmonių gyvenimo būdo reaguoja ramiai, esą toks kontingentas, ir ką čia padarysi.