Šnipinėjimu Rusijai įtariamas šiaulietis konservatorius

Redakcijos archyvo nuotr.
Šnipinėjimo byla netrukus bus perduota teismui. Įtariamasis – šiaulietis Eduardas Manovas.
Teisėsauga baigė ikiteisminį tyrimą, kuriame įtarimai dėl šnipinėjimo pareikšti Lietuvos bei Rusijos pilietybę turinčiam Šiaulių miesto gyventojui, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) sąjungos nariui bei Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šiaulių filialo nariui 82 metų Eduardui Manovui.

Generalinėje prokuratūroje vakar vykusioje spaudos konferencijoje buvo pranešta, kad įtariamasis šnipinėjimu suimtas dar sausį. Išskirtinio sudėtingumo ir apimties ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas Valstybės saugumo departamentui surinkus reikšmingus pradinius duomenis apie galimai ilgą laiką prieš mūsų valstybę vykdytą šnipinėjimą.

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorų, Lietuvos kriminalinės policijos biuro bei Valstybės saugumo departamento pareigūnų bendrai vykdyto labai kruopštaus ir kvalifikuoto ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatytas ir sulaikytas ne tik su šia nusikalstama veika įtariamas asmuo, bet ir surastos šnipinėjimui naudotos priemonės.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, Rusijos Federacijos žvalgybos organizacijos atstovai labiausiai buvo suinteresuoti per minėtą įtariamąjį gauti informacijos apie Lietuvos gynybos, vidaus bei užsienio politiką, pasirengimą gynybai bei energetikos objektų funkcionavimą karo sąlygomis, Lietuvoje vykusias NATO aljanso narių konsultacijas, pasirengimą pratyboms, planuojamus ginkluotės įsigijimus, Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungos bei Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos veiklą ir šių organizacijų nariams skirtus renginius bei kitus duomenis, įskaitant ir surinktus iš viešų informacijos šaltinių.

Palaikydamas slaptą ryšį su Rusijos žvalgybos organizacijos atstovais įtariamasis privalėjo laikytis itin griežtų instrukcijų, buvo apmokytas ir naudojosi jam suteikta šifravimo įranga, kompiuterine bei radijo technika su specialiai sukurta programine įranga, kurią pareigūnai rado įtariamojo namuose jo sulaikymo metu.

Ypatingą konspiracijos lygį nusako ir tai, kad įtariamasis užduotis šnipinėti gaudavo naudojantis specialiu radijo ryšio kanalu, pagal griežtai nustatytą grafiką, o piniginis atlygis už veikimą vykdant užduotis ir lėšos veiklai nuo 2023 metų buvo perduodamos įtariamajam dėl to specialiai nuvykus į užsienio valstybes.

Baigus ikiteisminį tyrimą įtariamasis bei jo gynėjas turi teisę susipažinti su tyrimo medžiaga, vėliau prokuroras priima sprendimą dėl bylos perdavimo į teismą.

Įtariamuoju tapęs E. Manovas 2011 metais su TS-LKD kandidatavo į Šiaulių miesto savivaldybės tarybą.

Aktyvus konservatorius E. Manovas – fotografas, surengęs ne vieną parodą. 2010 metais jo fotografijų paroda vyko „Laiptų galerijoje“. 2014-aisiais Šiaulių vyskupijos Pastoraciniame centre taip pat buvo atidaryta personalinė paroda „Lietuva – mano širdyje“. Teigta, kad šią sausio pabaigoje atidarytą parodą E. Manovas skyrė artėjančiai Lietuvos valstybės atkūrimo dienai. Fotografijų parodas šiaulietis yra surengęs ir kitose miesto galerijose, mokyklose.

E. Manovas su tėvais buvo ištremtas 1945 metais.