Skurdas skatina alkoholizmą

Skurdas skatina alkoholizmą

Skur­das ska­ti­na al­ko­ho­liz­mą

Nau­jo­ji ša­lies val­džia, dek­la­ruo­jan­ti ko­vą su al­ko­ho­liu, ėmė­si veiks­mų – nuo 2017-ųjų ko­vo mė­ne­sio di­di­na­mas ak­ci­zas, o 2018-ai­siais tu­rė­tų at­si­ras­ti spe­cia­li­zuo­tos al­ko­ho­lio par­duo­tu­vės. Gė­ri­mų su laips­niais var­to­ji­mas Lie­tu­vo­je iš­ties pro­ble­ma, ta­čiau gal ne to­kia bai­si, kaip kar­tais dek­la­ruo­ja­ma apie pra­si­gė­ru­sį kai­mą, sa­ko ne­di­de­lės Ga­tau­čių (Jo­niš­kio ra­jo­nas) Mar­cės Ka­ti­liū­tės pa­grin­di­nės mo­kyk­los di­rek­to­rius Li­nas Čes­nu­lis. Jis tie­sio­giai sie­ja al­ko­ho­lį su skur­du. O ma­žos kai­mo krau­tu­vė­lės sa­vi­nin­kė Vi­da Svei­kac­kie­nė sa­ko, kad tie, ku­rie gė­rė, ža­da ger­ti ir to­liau, tik duo­nos ma­žiau pirks.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Dėl al­ko­ho­lio ne­te­ko tri­jų vai­kų

Jo­niš­kio ra­jo­no Ga­tau­čių Mar­cės Ka­ti­liū­tės pa­grin­di­nę mo­kyk­lą lan­ko 190 mo­ki­nių iš tri­jų se­niū­ni­jų: Ga­tau­čių, Ru­diš­kių ir vie­no Jo­niš­kio se­niū­ni­jos kai­mo – Lin­kai­čių. Ne­mo­ka­mą mai­ti­ni­mą gau­na 68 vai­kai, iš jų 19 ne­mo­ka­mai val­go ir pus­ry­čius. Šių skai­čių tie­sio­giai sie­ti su al­ko­ho­liu pikt­nau­džiau­jan­čio­mis šei­mo­mis jo­kiu bū­du ne­ga­li­ma. Tai bū­tų ste­reo­ti­pi­nis po­žiū­ris, sa­ko mo­kyk­los di­rek­to­rius Li­nas Čes­nu­lis. Kai ku­rių žmo­nių pa­ja­mos la­bai men­kos, nes kai­me sun­ku ras­ti dar­bą, kar­tais ten­ka vers­tis iš pa­šal­pų. Jas pa­skirs­čius dau­gia­vai­kės šei­mos kiek­vie­nam na­riui, ne­ju­čia at­si­du­ria­ma už skur­do ri­bos ir pa­ra­ma pri­klau­so.

Kai na­muo­se ge­ria­ma, mo­ky­to­jai pa­ste­bi iš tam tik­rų po­žy­mių.

„Bū­na, kad vai­kas atei­na neiš­si­mie­go­jęs, per pa­mo­kas snū­du­riuo­ja. Ta­da auk­lė­to­jai aiš­ki­na­si, pra­ne­ša so­cia­li­nei pe­da­go­gei, skam­bi­na­ma tė­vams, jie kvie­čia­mi pa­si­kal­bė­ti. Ta­čiau tie­sio­giai į na­mus mo­ky­to­jai da­bar ne­vaikš­to. Jei na­muo­se ne­ge­rai, su­ži­no­me per se­niū­ni­jų so­cia­li­nius dar­buo­to­jus. Mes glau­džiai bend­ra­dar­biau­ja­me,“ – tei­gia L. Čes­nu­lis.

Jis sa­ko ži­nan­tis ke­le­tą at­ve­jų mo­kyk­lo­je, ka­da iš­ties bū­ta pro­ble­mų dėl al­ko­ho­lio šei­mo­je. Vie­nas paaug­lys dėl triukš­mo na­muo­se, neiš­si­mie­go­ji­mo pra­stai mo­kė­si, nors jo ge­bė­ji­mai pui­kūs.

O štai praė­ju­siais moks­lo me­tais mo­kyk­la ne­te­ko tri­jų vai­kų, ku­rie, dėl tė­vų ne­prie­žiū­ros ir be­sai­kio al­ko­ho­lio var­to­ji­mo, bu­vo per­kel­ti į mo­kyk­lą Jo­niš­ky­je ir ap­gy­ven­din­ti bend­ra­bu­ty­je. Di­rek­to­riaus ži­nio­mis, tė­vys­tės tei­sės ne­pa­nai­kin­tos, grei­čiau­siai lai­ki­nai ap­ri­bo­tos.

Blo­gas pa­vyz­dys – kai­my­nys­tė­je

Ga­tau­čių Mar­cės Ka­ti­liū­tės pa­grin­di­nės mo­kyk­los mo­ki­niams ne­ko­kį pa­vyz­dį ro­do ne tė­vai, bet ša­lia esan­čios par­duo­tu­vės lan­ky­to­jai, ku­rie bu­di prie du­rų nuo anks­taus ry­to. Pag­rin­di­nis pir­ki­nys – alus. Po­rą kar­tų to­kie ap­si­blau­sę pi­lie­čiai ne­be­su­si­gau­dy­da­mi ap­lin­ko­je bu­vo užė­ję ir į mo­kyk­lą. Te­ko ro­dy­ti ke­lią at­gal.

„Kaip mes pa­de­da­me vai­kams? Mo­ky­to­jai sten­gia­si iš­klau­sy­ti, tė­viš­kai už­jaus­ti. Mo­ki­niai įtrau­kia­mi į bū­re­lius, spor­tą, su­si­kau­pu­siai blo­gai ener­gi­jai iš­lie­ti sa­lė­je pa­ka­bin­ta bok­so kriau­šė. Įreng­tas poil­sio kam­pe­lis su te­le­vi­zo­riu­mi ir sėd­mai­šiais. Kar­tais pra­di­nių kla­sių mo­ki­niai sė­di mo­kyk­lo­je sa­vo no­ru iki ket­vir­tos va­lan­dos, ka­da va­žiuo­ja ant­ras au­to­bu­sas, nes na­muo­se bū­ti jiems ne taip ma­lo­nu. So­cia­li­nė pe­da­go­gė tai­ko įvai­rius me­to­dus: aiš­ki­na­si vai­kų bū­se­ną per me­no te­ra­pi­ją,“ – pa­sa­ko­ja Ga­tau­čių Mar­cės Ka­ti­liū­tės pa­grin­di­nės mo­kyk­los di­rek­to­rius.

Nep­ri­tek­lius ir al­ko­ho­lis su­si­ję

Li­nas Čes­nu­lis nu­ste­bi­na, pa­teik­da­mas duo­me­nis, kad prieš še­še­rius me­tus mo­kyk­lo­je ne­mo­ka­mai bu­vo mai­ti­na­ma dvi­gu­bai dau­giau vai­kų – net 128. Ne­jau gy­ve­ni­mas taip pa­ge­rė­jo, be­dar­biai pra­dė­jo dirb­ti ir už­dirb­ti? Juk vi­si skun­džia­si, kad kai­nos be pro­to išau­go.

„Fak­tiš­kai tai ro­do pa­di­dė­ju­sias pa­ja­mas,“ – at­sa­ko di­rek­to­rius. Pas­vars­tę priei­na­me iš­va­dos, kad pa­ja­mų au­gi­mas daž­nu at­ve­ju su­si­jęs su mi­ni­ma­lios al­gos di­di­ni­mu. Pa­ki­lu­si ke­liais eu­rais ji daug šei­mų „iš­va­da­vo“ nuo pa­šal­pų, nes vals­ty­bės re­mia­mos pa­ja­mos iš­li­ko tos pa­čios – 102 eu­rai vie­nam as­me­niui. Iš kur žmo­nėms sem­tis oru­mo, kai jų iš­gy­ve­ni­mas brė­žia­mas ties to­kia men­ka su­ma?..

„Nep­ri­tek­lius ir al­ko­ho­lio var­to­ji­mas tie­sio­giai su­si­ję,“ – da­ro iš­va­dą L. Čes­nu­lis. Ge­ria­ma iš ne­vil­ties.

Jo nuo­mo­ne, di­des­nis ak­ci­zas al­ko­ho­liui grei­to efek­to ne­duos, nes bus ieš­ko­ma ki­tų ke­lių jam įsi­gy­ti. Suo­miai, kur griež­tes­ni ap­ri­bo­ji­mai, plė­to­ja al­ko­ho­lio „tu­riz­mą“ Es­ti­jo­je. Di­rek­to­rius tei­gė ne kar­tą pa­ts ma­tęs: iš Ta­li­no grįž­tan­čiuo­se kel­tuo­se į Hel­sin­kį blai­vių žmo­nių be­veik ne­bū­na.

Ri­zi­kos šei­mų ge­ro­kai su­ma­žė­jo

Jo­niš­kio so­cia­li­nių pa­slau­gų ir užim­tu­mo cent­ro so­cia­li­nė dar­buo­to­ja So­na­ta Bū­zie­nė, dir­ban­ti Ža­ga­rės se­niū­ni­jo­je, taip pat tei­gia, kad so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų ne­ga­li­ma va­din­ti ge­rian­čio­mis. Tarp jos pri­žiū­ri­mų – ab­so­liu­ti dau­gu­ma ne al­ko­ho­li­kai, bet ne­tu­rin­tys so­cia­li­nių įgū­džių suau­gę žmo­nės. Jie ne­su­ge­ba su­si­tvar­ky­ti na­muo­se, ne­ži­no, kaip pri­žiū­rė­ti kū­di­kį, ne­su­ge­ba vai­ko už­re­gist­ruo­ti ir nu­vež­ti pas rei­kia­mus gy­dy­to­jus, su­si­tvar­ky­ti do­ku­men­tų, jų vai­kai kar­tais ei­na į mo­kyk­lą ne­pa­si­ruo­šę pa­mo­koms, ne­tvar­kin­gais rū­bais. So­cia­li­nius dar­buo­to­jus pa­sie­kia sig­na­lai iš mo­ky­to­jų, dar­že­lio auk­lė­to­jų, kai­my­nų.

To­kios šei­mos lan­ko­mos, kont­ro­liuo­ja­mos, vyks­ta­ma jų pa­tik­rin­ti su po­li­ci­ja bent kar­tą per mė­ne­sį.

„Pas­ta­ruo­ju me­tu gir­tų neuž­ti­ko­me. Gal­būt ge­ria la­bai vė­lai va­ka­re, – svars­to S. Bū­zie­nė. – Tų šei­mų skai­čius yra la­bai su­ma­žė­jęs. Se­niau Ža­ga­rės se­niū­ni­jo­je tu­rė­jau net 36, da­bar li­ku­sios 15. Kai kas pa­si­tai­sė, da­lis emig­ra­vo. Ne­ma­žai vai­kų suau­go, o į so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų są­ra­šą pa­ten­ka tik tu­rin­čios ne­pil­na­me­čių.“

Kup­ro­tą tik gra­bas iš­tie­sins

Pa­sak so­cia­li­nės dar­buo­to­jos, al­ko­ho­liz­mo pro­ble­mos la­biau bū­din­gos be vai­kų gy­ve­nan­tiems as­me­nims, ku­rių nie­kas ne­kont­ro­liuo­ja, nes suau­gu­sie­ji tu­ri tei­sę pa­tys rink­tis gy­ve­ni­mo bū­dą. Su pa­sta­rai­siais su­si­du­rian­ti Ža­ga­rės se­niū­ni­jos so­cia­li­nio dar­bo or­ga­ni­za­to­rė Ire­na Čer­kaus­kie­nė sa­ko, kad nuo 2014 me­tų jiems ban­do­ma pa­dė­ti iš­gy­ven­ti tam tik­rais ap­ri­bo­ji­mais: 50 pro­cen­tų iš­mo­kos duo­da­ma pi­ni­gais, li­ku­si da­lis per­ve­da­ma į so­cia­li­nę kor­te­lę, ku­ria ga­li­ma at­si­skai­ty­ti per­kant mais­to pro­duk­tus, hi­gie­nos pre­kes konk­re­čio­je par­duo­tu­vė­je, bet ne al­ko­ho­lį ar ci­ga­re­tes. Ke­le­tas re­mia­mų as­me­nų pa­ma­žu tai­so­si, tai ma­ty­ti iš švie­sė­jan­čių vei­dų.

Gal pa­bran­gus al­ko­ho­liui ir ki­ti ma­žiau jo var­tos?..

„Kup­ro­tą tik gra­bas iš­tie­sins, – lin­guo­ja gal­va so­cia­li­nio dar­bo or­ga­ni­za­to­rė. – Žmo­gus tu­ri no­rė­ti ne­var­to­ti. Pa­ti ne­ma­čiau, bet te­ko gir­dė­ti pa­sa­ko­ji­mą: vy­ras so­cia­li­ne kor­te­le at­si­skai­tė už ka­vą, cuk­rų, ki­tus mais­to pro­duk­tus, o už du­rų jo jau lau­kė tas, ku­ris už pre­kes su­mo­kė­jo ma­žiau, bet gry­nais. Ir vėl ga­li alaus pirk­ti.“

„Bam­ba­lį“ vis tiek nu­si­pirks

13 me­tų Dau­no­ra­vos kai­me vei­kian­čios mais­to pre­kių ir gė­ri­mų par­duo­tu­vės sa­vi­nin­kė Vi­da Svei­kac­kie­nė tei­gia, kad di­des­nis ak­ci­zas al­ko­ho­liui nuo gir­ta­vi­mo žmo­nių neiš­gel­bės, o ma­žiems pre­ky­bi­nin­kams bus ries­ta. Jau da­bar klien­tų per­ka­mo­ji ga­lia ge­ro­kai su­ma­žė­ju­si. Kai­noms ky­lant, jie at­si­sa­ko vis dau­giau pro­duk­tų ar­ba la­bai ri­bo­ja jų kie­kį. Be to, yra ir pre­ky­bi­nin­kų kon­ku­ren­tų. Į Dau­no­ra­vą už­su­ka mais­to pre­kių par­duo­tu­vės ant ra­tų. Jos gė­ri­mų ne­ve­žio­ja, nes ne­tu­ri li­cen­ci­jos al­ko­ho­liui.

„Kol bu­vo li­tas, pre­ky­ba ėjo­si ge­rai. Kai įsi­ve­dė­me eu­rą, pir­mus me­tus žmo­nės ne­jau­tė di­de­lių kai­nų šuo­lių. Ta­čiau ant­rais me­tais kri­to­me į duo­bę. Kas čia ži­no, gal teks už­si­da­ry­ti ir į už­sie­nį va­žiuo­ti už­dar­biau­ti, ypač, jei­gu įsteigs spe­cia­li­zuo­tas al­ko­ho­lio par­duo­tu­ves,“ – svars­to Vi­da Svei­kac­kie­nė.

Jos skai­čia­vi­mu, 70 pro­cen­tų par­duo­tu­vės apy­var­tos su­da­ro bū­tent al­ko­ho­lis, dau­giau­sia – alus, li­ku­sius 30 pro­cen­tų – mais­tas.

Vers­li­nin­kės nuo­mo­ne, pa­di­di­nus al­ko­ho­lio ak­ci­zą tie, ku­rie ge­ria, šei­mai ma­žiau duo­nos par­neš, bet „bam­ba­lį“ vis tiek nu­si­pirks.

„Kaip tik ne­se­niai su­sė­dau su ke­liais vy­rais pir­kė­jais pa­si­kal­bė­ti, ko­dėl jie ge­ria? Sa­ko, nė­ra ką veik­ti, dar­bo ne­tu­ri­me. Gal­vo­ju: juk tik­rai, kai žmo­gus užim­tas, jam nė­ra ka­da alaus plemp­ti. To­dėl reik­tų la­biau ska­tin­ti dar­bo vie­tų kū­ri­mą. Tik užim­tu­mas žmo­nes iš­tem­pia iš al­ko­ho­lio liū­no,“ – įsi­ti­ki­nu­si V. Svei­kac­kie­nė.

Au­to­rės nuo­tr.

Ga­tau­čių Mar­cės Ka­ti­liū­tės pa­grin­di­nės mo­kyk­los di­rek­to­rius Li­nas Čes­nu­lis ma­no, kad al­ko­ho­lio var­to­ji­mas Lie­tu­vo­je daž­nai tie­sio­giai su­si­jęs su ne­pri­tek­liu­mi.

Dau­no­ra­vos kai­mo mais­to pre­kių ir gė­ri­mų par­duo­tu­vės sa­vi­nin­kė Vi­da Svei­kac­kie­nė sa­ko, kad pa­di­di­nus al­ko­ho­lio ak­ci­zą ge­rian­tie­ji tie­siog ma­žiau pirks mais­to, veiks­min­giau, no­rint nuo to at­pra­tin­ti, bū­tų jiems duo­ti dar­bo.

Jei bus ne tik di­di­na­mas ak­ci­zas al­ko­ho­liui, bet ir stei­gia­mos spe­cia­li­zuo­tos par­duo­tu­vės, šios par­duo­tu­vė­lės Dau­no­ra­vo­je sa­vi­nin­kė neat­me­ta ga­li­my­bės, kad teks už­si­da­ry­ti ir emig­ruo­ti.