Sklypai yra, bet naudotis negali

Sklypai yra, bet naudotis negali

Sklypai yra, bet naudotis negali

Šiauliuose Naujojo Medelyno kvartale ir dar keliose teritorijose žemės savininkai negali kurtis jau bene dešimtmetį. Žemės pelkėtos, neprivažiuojamos, o mokesčius už žemę tenka mokėti. Po daugybės prašymų Savivaldybėje sudaryta darbo grupė problemai spręsti.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Problema – ne vien mokesčiai

Vaclovas Vingras, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, vadovauja darbo grupei.

Probleminės vietovės – Naujojo Medelyno kvartalas ir teritorijos prie Garažų, Pataičių gatvių.

Naujajame Medelyne sklypus semia vanduo. Čia Savivaldybė sugebėjo nutiesti vienintelę Sprudeikos gatvę, dalijančią kvartalą perpus. Teritorija prie Garažų gatvės apsupta melioracijos grioviais – iki sklypų neprivažiuosi.

Kvartaluose buvo suplanuoti iki 20 arų sklypai nuosavybės teisėms į žemę atkurti. Vien Naujajame Medelyne sklypai išdalyti 480 savininkų. Tie, kurių sklypai yra arčiau miesto komunikacijų ar prie Sprudeikos gatvės, dar kuriasi. Bet dauguma negali naudotis atgauta žeme.

V. Vingro teigimu, miesto Tarybai bus siūloma savininkus atleisti nuo žemės mokesčių.

Plėtra nemotyvuota, bet ieškos lėšų

V. Vingro teigimu, miesto bendruoju planu buvo suplanuota nemotyvuota miesto plėtra. Gyventojų mažėja. Savivaldybės rūpestis sutvarkyti teritorijas naujuose kvartaluose – nutiesti gatves, elektros, vandentiekio, nuotekų linijas.

„Tai labai brangu, o mes dar nesame baigę tvarkyti senųjų miesto mikrorajonų – Kalniuko, Šimšės, – sako V. Vingras. – Tai ir ekologinė problema, nes Naujojo Medelyno teritorija yra per arti Rėkyvos ežero, kurį vandeniu maitina aukštapelkė. Ji kaip kempinė sugeria vandenį, o mes vieną tos kempinės kraštą turėsime nukanalizuoti.“

Naujų kvartalų infrastruktūrai planuoti ir įrengti būtų panaudotos europinės paramos lėšos. Savivaldybei taip pat tektų prisidėti.

Konkursai jau yra rengiami specialiesiems planams – transporto bei paviršinio vandens nuotekų sistemoms parengti. Realūs darbai planuojami tik 2014-2020 metų finansavimo laikotarpiu.

„Žmonės dabar sako, kodėl atidavėte žemę tokiose vietose, – sako V. Vingras. – Bet lygiai taip pat galime klausti, kodėl ėmėte? Tai juk buvo abipusis reikalas.“

Džiaugsmo seniai nebėra

Lietuvos žemės savinininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas Evaldas Danilovas suskaičiavo, jog apie 600 sklypų išdalyta minėtose trijose teritorijose.

Žemę, pasak E. Danilovo, prieš dešimtmetį Naujajame Medelyne atgavo garbaus amžiaus – 60–80 metų žmonės. Jie neturi nei lėšų, nei jėgų patys kelius ar kitas komunikacijas nutiesti.

„Bent privažiavimus ir elektrą Savivaldybė įrengtų, toliau jau kiekvienas kaip nors kurtųsi“, – sakė E. Danilovas

Jis stebisi, kodėl Naujasis Medelynas – vietovė, kuri sovietmečiu urbanizacijai netiko ir buvo suprojektuota tik medelynui auginti, vėliau architektams pasirodė tinkama gyventi.

E. Danilovas yra įtrauktas į darbo grupę. Jo nuomone, visi savininkai, nepaisant savo socialinės padėties, kol negali naudotis savo sklypais, turėtų būti atleisti nuo žemės mokesčio.

„Už 20 arų sklypą reikia mokėti 200 litų per metus, – sakė Žemės savininkų sąjungos atstovas. – Tiems, kas gauna tik pensiją, tai nemaži pinigai. Ne vienas jau norėtų atgal atiduoti tuos sklypus. Seniai žmonėms nebėra džiaugsmo, kad juos atgavo – tik vienas vargas.“

Jono TAMULIO nuotr.

ŽEMĖ: Sklypai čia išdalyti prieš dešimtmetį, žemės pelkėtos, neprivažiuojamos, todėl statybos čia nekyla.