Skenduoliai: Šiaulių apskritis nelyderiauja

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių apskrityje šiemet skendo 8 asmenys.
Šiemet šalies upėse, ežeruose ir tvenkiniuose jau nuskendo 81 gyventojas, tarp jų 3 vaikai, praneša Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD). Rodikliai beveik penktadaliu aukštesni už praeitų metų duomenis.

Tik ugniagesių statistika

Pernai per tą patį laikotarpį vanduo pasiglemžė 69 gyvybes, tarp jų buvo ir 7 vaikai. Šiais metais ugniagesiams gelbėtojams pavyko išgelbėti 11 skęstančių gyventojų.

Ugniagesių gelbėtojų statistikos duomenimis, daugiausia nuskendusių žmonių šiemet ištraukta Vilniaus (16 skenduolių), Klaipėdos (12) ir Panevėžio (10) apskrityse.

Šiemet Šiaulių apskrityje užfiksuotos 8 žūtys vandens telkiniuose: po 2 – Akmenės ir Pakruojo rajonuose, po vieną – Joniškio, Kelmės, Radviliškio ir Šiaulių rajonuose.

Vyrų nuskendo 4 kartus daugiau nei moterų. Iš vandens telkinių buvo ištraukti 58 vyrai ir 13 moterų, o 10-ies skenduolių tapatybė nenustatyta. Nuskendusiųjų amžiaus vidurkis – 53 metai.

Daugiausia skenduolių ištraukta iš upių (33 nuskendę žmonės) ir tvenkinių (30), teigiama PAGD pranešime. Ežeruose ištraukti 9 skenduoliai, likusieji – kitose vietose: pelkėse, grioviuose ir kitur.

PAGD Komunikacijos skyriaus atstovė Vida Šmigelskienė atkreipia dėmesį, kad šie skaičiai nurodo tik ugniagesių darbo rezultatus. Į statistiką neįtraukti skendimo atvejai, kai skenduolio kūną ištraukia kaimynai, artimieji, o toliau įvykio aplinkybes aiškinasi kitos tarnybos. Todėl bendras skenduolių skaičius šalyje yra didesnis.

Akcentuoja vaikų saugumą

Ugniagesiai gelbėtojai nuolat primena, kad dažniausiai nuskęstama, kai neatsargiai elgiamasi vandenyje. Nereikėtų maudytis nežinomose, nuošaliose vietose. Geriau rinktis paplūdimį arba vietą, kur maudosi daugiau žmonių ir kur yra budintys gelbėtojai. Pavojinga šokinėti į vandenį nežinomoje vietoje, nes galima susižaloti atsitrenkus į dugne esančius daiktus. Nereikėtų maudytis iškart po valgio, išgėrus alkoholinių gėrimų. Ypač pavojinga išdykauti valtyje, vaikščioti joje, ją supti, nes valtis gali apvirsti.

V. Šmigelskienė „Šiaulių kraštui“ sako, kad pastaruoju metu, atostogaujant šeimoms, labai svarbu užtikrinti vaikų saugumą. Kartais neužtenka prižiūrėti mažametį vaiką vyresniam broliui ar seseriai.

„Sako „neik prie tvenkinio“, bet vaikas labai greitai tą taisyklę užmiršta. Jeigu tas tvenkinys jį labai traukia, jam labai įdomu, jis nebepaiso (nurodymo – ŠK). Jeigu tėvų priežiūros nėra, labai didelė tikimybė, kad gali tekti vaiką gelbėti, o kartais ir išgelbėti nebepavyksta“, – teigia ugniagesių gelbėtojų atstovė.

Ji pažymi, kad pastaruoju metu poilsiaujančių tėvų dėmesį išblaško ir telefonai. Užtenka vos kelių sekundžių nusukti žvilgsnį nuo atžalos, ir įvyksta „tai, ko nebegalima pakeisti“.