Skaitytojui reikalinga besikeičianti biblioteka

Skaitytojui reikalinga besikeičianti biblioteka

Skai­ty­to­jui rei­ka­lin­ga be­si­kei­čian­ti bib­lio­te­ka

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vie­šo­ji bib­lio­te­ka šven­čia 40-me­tį. Kaip per tuos me­tus kei­tė­si bib­lio­te­ka, kal­bė­jo­mės su jos va­do­ve Ire­na Ži­lins­kie­ne. Nau­jos kny­gos, in­ter­ne­tas, pa­slau­gus bib­lio­te­ki­nin­kas – da­ly­kai, ku­rių la­biau­siai rei­kia šian­die­ni­niam skai­ty­to­jui.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Bib­lio­te­ko­je – ne tik kny­gos

Vie­šo­sios bib­lio­te­kos fi­lia­lai įsi­kū­rę įvai­rio­se mies­to vie­to­se, tu­ri sa­vo pa­va­di­ni­mus ("Sau­lės“, „Var­sos“, „Šal­ti­nė­lio“, „Ai­do“, Lie­po­rių, Rė­ky­vos). Bib­lio­te­kos di­rek­to­rė I. Ži­lins­kie­nė sa­ko, kad ne­re­tai bib­lio­te­kos fi­lia­lai yra ir bend­ruo­me­nių su­si­bū­ri­mo vie­ta (Lie­po­rių, Rė­ky­vos, „Ai­do“ ir ki­ti), to­dėl bib­lio­te­ką ga­li­ma drą­siai va­din­ti bend­ruo­me­ni­ne.

Bib­lio­te­kos va­do­vė džiau­gia­si, kad vi­sus tuos 40 me­tų bib­lio­te­ka tu­rė­jo skai­ty­to­jų, lan­ky­to­jų. Nuo pat įsi­kū­ri­mo pra­džios bib­lio­te­ka ne­bu­vo vien tik kny­gų iš­da­vi­mo vie­ta. Skai­ty­to­jams bu­vo or­ga­ni­zuo­ja­mi su­si­ti­ki­mai su ra­šy­to­jais, poe­tais, žy­miais žmo­nė­mis, ren­gia­mos pa­ro­dos ir net iš­vy­kos.

Da­bar bib­lio­te­kos pa­slau­gų spekt­ras ypač pla­tus. Čia ga­li­ma ras­ti elekt­ro­ni­nių kny­gų, už­si­sa­ky­ti pe­rio­di­nių lei­di­nių ir kny­gų in­ter­ne­tu, vyks­ta edu­ka­ci­niai už­siė­mi­mai, kū­ry­bi­nės dirb­tu­vės, pa­ro­dos, įvai­rūs ren­gi­niai, ak­ci­jos, mo­ky­mai, kon­sul­ta­ci­jos, eks­kur­si­jos, vei­kia klu­bai, Ko­mik­sų cent­ras, mo­bi­li ko­mik­sų skai­tyk­la.

Ne­se­niai kar­tu su Jel­ga­vos mies­to bib­lio­te­ka ir Lie­po­jos cent­ri­ne moks­li­ne bib­lio­te­ka (Lat­vi­ja) pra­dė­tas įgy­ven­din­ti pro­jek­tas „Ino­va­ty­vių bib­lio­te­kos spren­di­mų skir­tin­goms kar­toms plėt­ra pa­sie­nio re­gio­ne“ (jo ver­tė – 222 tūkst. eu­rų). Jau nuo atei­nan­čių me­tų ko­vo bib­lio­te­kos „Sau­lės“ fi­lia­le (vei­kia Gy­ta­rių pro­gim­na­zi­jo­je) bus ga­li­ma mo­ky­tis net sep­ty­nių už­sie­nio kal­bų (lat­vių, ang­lų, vo­kie­čių, ru­sų, pran­cū­zų, is­pa­nų, ita­lų), ge­rin­ti sa­vo įgū­džius tiek in­di­vi­dua­liai, tiek gru­pė­se.

Kartu bus įkur­ta ir šei­mos erd­vė, ku­rio­je vai­kai ga­lės leis­ti lai­ką, kol jų tė­ve­liai mo­ky­sis kal­bų.

Bib­lio­te­kos sėk­mė pri­klau­so ir nuo dar­buo­to­jo

I. Ži­lins­kie­nė sa­ko, kad bib­lio­te­kos fi­lia­lo ar sky­riaus po­pu­lia­ru­mui, lan­ko­mu­mui di­de­lę įta­ką tu­ri ne tik kny­gų pa­si­rin­ki­mas, pa­slau­gų spekt­ras, pa­to­gi ar ne­pa­to­gi bib­lio­te­kos vie­ta, bet ir jos dar­buo­to­jai. Kiek jie yra kant­rūs, pa­slau­gūs, ma­lo­nūs bend­rau­da­mi su skai­ty­to­ju.

Va­do­vė džiau­gia­si, kad dau­gu­ma dar­buo­to­jų bū­tent to­kie, be to, no­riai įsi­trau­kia į nau­jo­vių paieš­kas, ra­šo pro­jek­tus.

„Au­gin­da­mi sa­vo skai­ty­to­jus, au­go ir dar­buo­to­jai, jie ne­ga­li at­si­lik­ti nuo la­biau iš­si­la­vi­nu­sio skai­ty­to­jo. Jei­gu bib­lio­te­ko­se ne­dirb­tų žmo­nės, ku­rie my­li sa­vo dar­bą, skai­ty­to­ją, bū­tų blo­gai, žmo­nės nei­tų į bib­lio­te­ką“, – sa­ko I. Ži­lins­kie­nė.

Kei­čia­si skai­ty­to­jas, kei­čia­si ir bib­lio­te­ka

„Skai­ty­to­jui da­bar la­bai svar­bu, kad bib­lio­te­ka bū­tų ge­rai pa­sie­kia­ma, kad jo­je bū­tų dau­giau pa­slau­gų. Da­bar tur­būt neį­si­vaiz­duo­ja­ma, jei­gu bib­lio­te­ko­je ne­bū­tų ko­pi­ja­vi­mo pa­slau­gos, in­ter­ne­to, Wi­Fi, nes daug kas atei­na čia mo­ky­tis, dirb­ti. Taip pat rei­ka­lau­ja­ma iš bib­lio­te­ki­nin­ko, kad jis su­ge­bė­tų pro­fe­sio­na­liai ap­tar­nau­ti, nes ki­ti atei­na daug ko ne­ži­no­da­mi ir no­ri, kad bib­lio­te­ki­nin­kas jam pa­dė­tų, su­ras­tų, ko rei­kia“, – pa­sa­ko­ja I. Ži­lins­kie­nė.

Ar­tė­jant bib­lio­te­kos 40-me­čiui bu­vo su­reng­ta skai­ty­to­jų ap­klau­sa. Pa­sak va­do­vės, su­lauk­ta ne­ma­žai ge­rų at­si­lie­pi­mų, pa­lin­kė­ji­mų, o kai kur dar rei­kia pa­si­temp­ti.

„Vie­nas iš pa­lin­kė­ji­mų bu­vo gy­vuo­ti dar daug me­tų ir ne­nus­to­ti keis­tis. Šiau­lie­čiui jau ne­bū­tų priim­ti­na bib­lio­te­ka, ku­ri sto­vi vie­to­je“, – įsi­ti­ki­nu­si bib­lio­te­kos va­do­vė.

Vie­nas iš įdo­mes­nių pa­siū­ly­mų bu­vo, kad bib­lio­te­ko­je skam­bė­tų mu­zi­ka. Ki­ti skai­ty­to­jai pa­gei­dau­ja, kad bū­tų ty­lu.

Vis dar trūks­ta nau­jų kny­gų

Nors bib­lio­te­kos nuo­lat kei­čia­si, ga­li pa­siū­ly­ti vis dau­giau pa­slau­gų, ta­čiau joms vis dar ne­pa­kan­ka­mai ski­ria­ma lė­šų nau­joms kny­goms įsi­gy­ti. O skai­ty­to­jai jų pa­gei­dau­ja. Tai at­si­spin­di ir Šiau­lių bib­lio­te­kos at­lik­to­je ap­klau­so­je.

Per me­tus bib­lio­te­ka gau­na tik 22 tūks­tan­čius eu­rų nau­joms kny­goms įsi­gy­ti. O po­pu­lia­rių nau­jų kny­gų kai­nos pra­si­de­da nuo 10 eu­rų.

„Ge­riau­sia do­va­na bib­lio­te­koms – tai kny­ga, nes ją ga­lės per­skai­ty­ti šim­tai žmo­nių. Ir ne­ma­nau, kad po­pie­ri­nė kny­ga ka­da nors iš­nyks. Yra daug jau­nų žmo­nių, ku­riems pa­tin­ka skai­ty­ti po­pie­ri­nes kny­gas. Yra net to­kių, ku­rie pir­miau kny­gą per­skai­to bib­lio­te­ko­je, o pa­skui spren­džia, ar ją nu­si­pirk­ti“, – sa­ko I. Ži­lins­kie­nė.

Bū­tent kuo dau­giau lė­šų nau­joms kny­goms įsi­gy­ti sa­vo va­do­vau­ja­mai bib­lio­te­kai ir no­rė­tų pa­lin­kė­ti di­rek­to­rė 40-me­čio pro­ga.

Apie bib­lio­te­ką

Cent­ra­li­zuo­ta Šiau­lių mies­to bib­lio­te­kos sis­te­ma bu­vo įkur­ta 1977 me­tais. Tuo­met ji tu­rė­jo 7 sky­rius, 9 fi­lia­lus ir va­di­no­si Šiau­lių mies­to cent­ri­nė bib­lio­te­ka. Dir­bo apie 70 dar­buo­to­jų. Dau­gu­ma fi­lia­lų bu­vo įsi­kū­rę dau­gia­bu­čių na­mų pir­muo­siuo­se aukš­tuo­se.

Da­bar­ti­nį var­dą bib­lio­te­ka ga­vo 1995 me­tais.

1997 me­tais bib­lio­te­ko­je įku­ria­ma žais­lo­te­ka, iš pra­džių su­lau­ku­si įvai­rios skai­ty­to­jų reak­ci­jos, vė­liau tai ta­po vi­siš­kai įpras­tu ir nor­ma­liu da­ly­ku, o skai­ty­to­jai ėmė lauk­ti vis dau­giau nau­jo­vių.

1998 me­tais pra­si­dė­jo bib­lio­te­kos kom­piu­te­ri­za­ci­ja: pra­de­da­mas kur­ti bib­lio­te­kos elekt­ro­ni­nis ka­ta­lo­gas, pra­de­da­ma nau­do­ti LI­BIS pro­gra­mi­nė įran­ga, pre­nu­me­ruo­ja­mos duo­me­nų ba­zės, Bib­liog­ra­fi­jos-in­for­ma­ci­jos sky­riu­je ati­da­ry­ta pir­mo­ji in­ter­ne­to skai­tyk­la (2001 m.).

2005 me­tais Skai­ty­to­jų ap­tar­na­vi­mo sky­riu­je įdieg­ta au­to­ma­ti­zuo­ta skai­ty­to­jų ap­tar­na­vi­mo po­si­ste­mė, pra­dė­ti pla­tin­ti vie­nin­gi LI­BIS elekt­ro­ni­niai skai­ty­to­jų pa­žy­mė­ji­mai.

Po me­tų pra­si­de­da bib­lio­te­kos fi­lia­lų ir sky­rių re­no­va­ci­jos dar­bai. Iki 2009 me­tų su­tvar­ky­ti še­ši iš jų.

Nuo 2009 me­tų įgy­ven­di­nant pro­jek­tą „Bib­lio­te­kos pa­žan­gai“ įkur­ta 40 vie­šo­sios in­ter­ne­to priei­gos dar­bo vie­tų var­to­to­jams.

2010 me­tais prie „Ai­do“ fi­lia­lo pa­sta­ty­tas kny­gų grą­ži­ni­mo įren­gi­nys.

2015 me­tais įkur­tas Ko­mik­sų cent­ras ir trys mo­bi­lios ko­mik­sų skai­tyk­los. Už šį pro­jek­tą Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bių vie­šų­jų bib­lio­te­kų aso­cia­ci­ja Šiau­lių bib­lio­te­kai su­tei­kė no­mi­na­ci­ją „Ori­gi­na­liau­sių ino­va­ci­jų bib­lio­te­ka“.

Tais pa­čiais me­tais ge­riau­sio bib­lio­te­ki­nin­ko var­das su­teik­tas Ri­tai Bo­žie­nei, bib­lio­te­kos „Šal­ti­nė­lio“ fi­lia­lo ve­dė­jai, už ne­tra­di­ci­nių bib­lio­te­kų pa­slau­gų ini­cia­ty­vas ir plėt­rą, vyk­dant kul­tū­ri­nės edu­ka­ci­jos pro­jek­tus ir ska­ti­nant ma­žų­jų šiau­lie­čių kū­ry­biš­ku­mą bei pa­trio­tiš­ku­mą sa­vo gim­ta­jam mies­tu.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vie­šo­sios bib­lio­te­kos di­rek­to­rė Ire­na Ži­lins­kie­nė la­biau­siai sa­vo bib­lio­te­kai lin­ki nau­jų kny­gų – bus jų, bus ir skai­ty­to­jų.