„Zapad 2017“ – Rusijos geopolitikos strategijos etapas?

„Zapad 2017“ – Rusijos geopolitikos strategijos etapas?

„Za­pad 2017“ – Ru­si­jos geo­po­li­ti­kos stra­te­gi­jos eta­pas?

Dr. Ne­ri­jus BRA­ZAUS­KAS

Rug­sė­jo 14–20 die­no­mis vyks bend­ri Ru­si­jos Fe­de­ra­ci­jos ir Bal­ta­ru­si­jos Res­pub­li­kos stra­te­gi­niai ka­ri­niai mo­ky­mai „Za­pad 2017“, pa­grįs­tai ke­lian­tys grės­mę ne tik Bal­ti­jos ša­lims, bet ir me­tan­tys iš­šū­kį NA­TO or­ga­ni­za­ci­jai.

To­kie mo­ky­mai jau bu­vo su­reng­ti ir anks­čiau, ta­čiau ar­tė­jan­tys yra vi­siš­kai ki­to­kie, nes jie vyks pa­ki­tu­sio­je geo­po­li­ti­nė­je si­tua­ci­jo­je, ku­rio­je tu­ri­me ma­ty­ti skep­tiš­ką JAV pre­zi­den­to Do­nal­do Trum­po po­žiū­rį į kai ku­rias NA­TO ša­lis, sa­va­nau­diš­kai min­tan­čias ame­ri­kie­čių ga­lia ir fi­nan­sais, su­dė­tin­gą Uk­rai­nos ke­lią į Va­ka­rų ci­vi­li­za­ci­ją ir te­be­si­tę­sian­tį ka­rą su Ru­si­jos re­mia­mais se­pa­ra­tis­tais, Eu­ro­pos Są­jun­gos ir JAV san­kci­jas Ru­si­jai, geo­po­li­ti­nį Bal­ta­ru­si­jos li­ki­mą, eu­ro­pi­nį Gor­di­jo maz­gą, pre­zi­den­to rin­ki­mus Ru­si­jo­je 2018 me­tais, skir­tin­gas Eu­ro­pos Są­jun­gos ly­de­rių po­zi­ci­jas eko­no­mi­nia­me žai­di­me su Ru­si­ja etc.

Prie šių fak­to­rių pri­dė­ki­me nau­jau­sių lai­kų is­to­ri­ją – 2008 me­tais Ru­si­ja su­ren­gė pra­ty­bas „Kau­ka­zas 2008“, o prieš jas „Pir­ma­sis ka­na­las“ vi­suo­me­nę ob­jek­ty­viai in­for­ma­vo, kad ka­riai „pa­gal sce­na­ri­jų su­nai­ki­na są­ly­gi­nius te­ro­ris­tus, ku­rie mė­gi­na pra­si­verž­ti per vals­ty­bi­nę sie­ną“.

Net­ru­kus bu­vo su­ras­ti tik­rie­ji te­ro­ris­tai, re­zi­da­vę Pie­tų Ose­ti­jos ir Ab­cha­zi­jos re­gio­nuo­se. Ru­si­jai rei­ka­lin­gas bu­vo ne tik Baku–Tbilisio–Džeichano naf­to­tie­kis, bet ir sig­na­las Gru­zi­jai dėl ša­lies orien­ta­ci­jos į Va­ka­rus, ku­rį tuo­met iš­gir­do, pa­vyz­džiui, klus­nio­ji Bal­ta­ru­si­ja.

Gru­zi­jos te­ri­to­ri­jos oku­pa­ci­ja bu­vo pir­mas žings­nis at­ku­riant Ru­si­jos ga­lią bu­vu­sio­se są­jun­gi­nė­se res­pub­li­ko­se. Ir jis pa­ro­dė, kad Va­ka­rų ša­lys į Ru­si­jos ag­re­si­ją rea­guo­ja tik dip­lo­ma­tiš­kai, o tai pa­ren­gė dir­vą Kry­mo oku­pa­ci­jai ir anek­si­jai 2014 me­tais. Ja bu­vo sie­kia­ma ne su­si­grą­žin­ti „is­to­ri­nę tė­vy­nę“, bet su­truk­dy­ti eu­roin­teg­ra­ci­jos pro­ce­sus Uk­rai­no­je ir su­skal­dy­ti šią vals­ty­bę. Ir rei­kia pri­pa­žin­ti, kad Ru­si­jai tai pa­vy­ko pa­da­ry­ti.

Šian­dien, ma­no gal­va, Ru­si­ja tu­ri ke­lis tai­ki­nius: Bal­ta­ru­si­ją, ku­rio­je Ru­si­jos ka­riai po pra­ty­bų ga­li lik­ti ne­ri­bo­tam lai­kui, Bal­ti­jos ša­lis ir Len­ki­ją (gal­būt ir ki­tas bu­vu­sias „Var­šu­vos pa­kto“ vals­ty­bes), NA­TO or­ga­ni­za­ci­ją, ku­ri tik­ri­na­ma ir pro­vo­kuo­ja­ma, po­pie­ri­nę Nep­rik­lau­so­mų vals­ty­bių san­drau­gą.

Ru­si­jos gy­ny­bos mi­nis­te­ri­ja vi­suo­me­nei skel­bia, kad „da­bar­ti­niai mo­ky­mai yra Ru­si­jos ir Bal­ta­ru­si­jos gink­luo­tų­jų pa­jė­gų bend­ro­jo pa­si­ren­gi­mo už­bai­gi­mo eta­pas ir vyks po­li­go­nuo­se, įsi­kū­ru­siuo­se Bal­ta­ru­si­jos Res­pub­li­ko­je, Ru­si­jos Fe­de­ra­ci­jos Ka­li­ning­ra­do, Le­ning­ra­do, Psko­vo sri­ty­se“.

Ga­li­ma tik nu­ma­ny­ti, ką su­po­nuo­tų už­bai­gi­mo dis­kur­sas, nors spė­čiau, kad jis su­si­jęs su geo­po­li­ti­niais Ru­si­jos in­te­re­sais Bal­ta­ru­si­jo­je. Tie­siog Pu­ti­nui at­si­bo­do žais­ti su Lu­ka­šen­ka, o ir Są­jun­gi­nė vals­ty­bė jam iš vi­so ne­rei­ka­lin­ga. Tą su­pran­ta ir ne­pa­kei­čia­ma­sis Bal­ta­ru­si­jos va­do­vas, pa­sta­ruo­ju me­tu pa­vė­luo­tai mez­gan­tis san­ty­kius su Va­ka­rais. Tie­sa, Pre­zi­den­tui Lu­ka­šen­kai dar kil­niai bu­vo leis­ta at­švęs­ti 63-ią­jį gim­ta­die­nį ir nu­si­kas­ti bul­ves...

Ru­si­ja ofi­cia­liai pri­sta­ty­da­ma pra­ty­bas vėl kar­to­ja, kad su­ma­ny­mas toks, jog „į Bal­ta­ru­si­jos Res­pub­li­kos ir į Ru­si­jos Fe­de­ra­ci­jos Ka­li­ning­ra­do sri­ties te­ri­to­ri­ją pra­si­skver­bė ekst­re­mis­ti­nės gru­pės, tu­rin­čios tiks­lą reng­ti te­ro­ris­ti­nius ak­tus ir des­ta­bi­li­zuo­ti si­tua­ci­jas Są­jun­gos vals­ty­bė­se“. Eksp­loa­tuo­ja­mas te­ro­riz­mo to­pas, jau ta­pęs pa­grin­di­ne Ru­si­jos už­sie­nio po­li­ti­kos kor­ta, ku­ria de­ma­go­giš­kai ma­ni­pu­liuo­ja­ma Si­ri­jo­je ir ne tik jo­je.

Dar įdo­miau, kad mi­nė­tos gru­pės tu­ri už­sie­nio pa­lai­ky­mą, gau­na ma­te­ria­li­nes-tech­ni­nes prie­mo­nes, gink­luo­tę ir ka­ri­nę tech­ni­ką, nau­do­ja­mą ore ir jū­ro­je. Aki­vaiz­du, kad tai re­pe­ti­ci­ja ne prieš te­ro­ris­ti­nę or­ga­ni­za­ci­ją, bet prieš šiuo­lai­ki­nę vals­ty­bę.

Ir tai pa­tvir­ti­na Ru­si­jos gy­ny­bos mi­nist­ro pa­va­duo­to­jas Alek­sand­ras Fo­mi­nas, pa­ga­liau iš­gir­dęs NA­TO Ge­ne­ra­li­nio sek­re­to­riaus Jen­so Stol­ten­ber­go ra­gi­ni­mus reng­ti skaid­rias pra­ty­bas, tei­kę­sis 2017-08-29 su­reng­ti spau­dos kon­fe­ren­ci­ją apie pa­si­ruo­ši­mą ka­ri­niams mo­ky­mams, ku­rią pra­dė­da­mas pa­ko­men­ta­vo ne­va nea­dek­va­tų ko­le­gų už­sie­ny­je ir ži­niask­lai­dos dė­me­sį sklei­džiant mi­tus apie „taip va­di­na­mą Ru­si­jos grės­mę“. Ge­ne­ro­las-lei­te­nan­tas ga­li­mą įsi­ver­ži­mą ir Lie­tu­vos, Len­ki­jos, Uk­rai­nos oku­pa­ci­ją pa­va­di­no „pa­ra­dok­sa­lia ver­si­ja“, ne­tu­rin­čia nie­ko bend­ro su tik­ro­ve.

Są­ry­šius su rea­ly­be at­sklei­džia Bal­ta­ru­si­jos gy­ny­bos mi­nist­ro pir­ma­sis pa­va­duo­to­jas Ole­gas Be­lo­ko­ne­vas, si­mul­ta­niš­kai su­ren­gęs spau­dos kon­fe­ren­ci­ją apie „Za­pad 2017“, ku­rios pra­džio­je iš­sa­miai pri­sta­tė ne bū­si­mas pra­ty­bas, bet NA­TO ke­lia­mą grės­mę, jos su­reng­tus ir nu­ma­ty­tus ka­ri­nius mo­ky­mus, nea­dek­va­tų rea­ga­vi­mą.

Vė­liau bu­vo pa­tei­kia­ma ta pa­ti iš Ru­si­jos gau­ta sta­tis­ti­nė in­for­ma­ci­ja, bet at­si­ra­do įdo­mus mo­men­tas – pri­sta­ty­da­mas dvi be­si­kau­sian­čias pu­ses ge­ne­ro­las-ma­jo­ras aiš­ki­no, kad „Šiau­rie­čiai“ (Bal­ta­ru­si­ja ir Ru­si­ja) ko­vos su „‚Vakariečiais‘, su suin­te­re­suo­tų vals­ty­bių koa­li­ci­ja (Veiš­no­ri­ja, Ves­ba­ri­ja, Lu­be­ni­ja)“. Že­mė­la­pis ro­do, kad ag­re­so­rei Lie­tu­vai pri­skir­tas ant­ra­sis pa­va­di­ni­mas, fik­ciš­kai įvar­di­jan­tis rea­lią geog­ra­fi­nę te­ri­to­ri­ją.

Tai­gi šį­kart tu­rė­tų bū­ti su­reng­tos Bal­ti­jos ša­lių oku­pa­ci­jos pra­ty­bos ne­va lai­kan­tis ES­BO 2011 m. priim­to Vie­nos do­ku­men­to, pa­gal ku­rį vals­ty­bės pri­va­lo kas­met pa­teik­ti in­for­ma­ci­ją apie ka­ri­nes pa­jė­gas, gy­ny­bos pla­na­vi­mą, ri­zi­kos ma­ži­ni­mą, ka­ri­nio ak­ty­vu­mo ste­bė­ji­mą, ka­rių skai­čių etc.

Vie­nas iš la­bai ti­kė­ti­nų pra­ty­bų sce­na­ri­jų – ru­sų ka­riai, Tro­jos ark­lys, pa­si­liks Bal­ta­ru­si­jo­je, o tai leis Ru­si­jai rea­li­zuo­ti sa­vo geo­po­li­ti­kos stra­te­gi­ją. Ed­war­das Lu­cas dar 2008 me­tais įžval­gio­je kny­go­je apie nau­ją­jį šal­tą­jį ka­rą ra­šė, kad Pu­ti­nas sie­kia Bal­ta­ru­si­ją tie­siog pri­jung­ti prie Ru­si­jos, o Lu­ka­šen­kos pre­zi­den­ta­vi­mą pa­nai­kin­ti ar­ba for­ma­li­zuo­ti.

Da­bar atė­jo tin­ka­mas me­tas, nu­lem­tas Ru­si­jos iš­pro­vo­kuo­to NA­TO ak­ty­vu­mo, mer­dė­jan­čios Ru­si­jos ir Bal­ta­ru­si­jos Są­jun­gi­nės vals­ty­bės, ru­siš­ko­sios geo­po­li­ti­nės stra­te­gi­jos tęs­ti­nu­mo. Mi­chai­las Saa­kaš­vi­lis ne­se­niai per­spė­jo: „Ma­nau, kad Ru­si­ja ruo­šia­si užim­ti ir anek­suo­ti Bal­ta­ru­si­ją“. Krem­lius bi­jo, kad Mins­ke ne­kil­tų spal­vo­to­ji re­vo­liu­ci­ja, o bal­ta­ru­siai neuž­si­no­rė­tų pul­ti į Va­ka­rų ci­vi­li­za­ci­jos glė­bį. Kad šie pro­ce­sai bręs­ta, ga­li­ma įsi­ti­kin­ti ma­tant ne­pap­ras­tai frag­men­tuo­tą Bal­ta­ru­si­jos vi­suo­me­nės struk­tū­rą.

Dar aiš­kes­nę ži­nu­tę pa­sau­liui šian­dien siun­čia iš­ra­din­gie­ji bal­ta­ru­siai, ku­rie in­ter­ne­te „tro­li­na“ – įku­ria vir­tua­lią „Veiš­no­ri­jos“ vals­ty­bę, atei­ties Bal­ta­ru­si­jos, orien­tuo­tos į Va­ka­rus, mo­de­lį.

Bal­ta­ru­si­jos pra­ra­di­mas Ru­si­jai bū­tų ka­tast­ro­fa, dėl to ji da­bar pa­da­rys vis­ką, kad tai neį­vyk­tų. Mū­sų kai­my­nų oku­pa­ci­ja ir anek­si­ja bū­tų at­sa­kas ir į NA­TO plėt­rą (Kry­mo anek­si­ja te­bu­vo jo pra­džia), ji leis­tų mi­li­ta­ri­zuo­ti stra­te­giš­kai svar­bią ir prieš NA­TO ša­lis nu­kreip­tą te­ri­to­ri­ją, ji pa­ten­kin­tų Pu­ti­no pro­pa­gan­dos už­liū­liuo­tą Ru­si­jos vi­suo­me­nę, bet svar­biau­sia, kad pa­dė­tų to­liau vyk­dy­ti ga­lios po­li­ti­ką. Ru­sai įgy­tų bu­fe­ri­nę zo­ną, ku­rio­je ga­lė­tų gra­sin­ti ir regz­ti „hib­ri­di­nius ka­rus“, pro­vo­ka­ci­jas, konf­lik­tus, ki­ber­ne­ti­nes ata­kas etc. prieš Bal­ti­jos ša­lis, Len­ki­ją ir Uk­rai­ną.

Ki­taip sa­kant, bū­tų tę­sia­ma „hib­ri­di­nė stra­te­gi­ja“, pa­reng­ta pa­gal taip va­di­na­mą Ge­ra­si­mo­vo dokt­ri­ną (2013), api­brė­žian­čią ne­ka­ri­nių prie­mo­nių vaid­me­nį spren­džiant tarp­vals­ty­bi­nius konf­lik­tus. Šio­je dokt­ri­no­je nu­sa­ky­ta, kad ne­ka­ri­nių ir ka­ri­nių prie­mo­nių san­ty­kis yra 4:1, o tai liu­di­ja, kaip bus gi­na­mas „ru­siš­ka­sis pa­sau­lis“ ir vyk­do­mos ne­va taik­da­riš­kos ope­ra­ci­jos.

Šio­je ka­ri­nė­je dokt­ri­no­je svar­bų vaid­me­nį vai­di­na eko­no­mi­nės san­kci­jos ir blo­ka­da, dėl to grei­tu lai­ku ne­tu­rė­si­me nu­steb­ti, kai Bal­ta­ru­si­jos naf­tos pro­duk­tai iš Bal­ti­jos ša­lių uos­tų pe­reis į Ust Lu­gos uos­tą, ir tai bus pa­teik­ta kaip dar vie­na Ru­si­jos per­ga­lė. Tai­gi oku­pa­vus Bal­ta­ru­si­ją bū­tų įves­tos ka­ri­nės pa­jė­gos, ga­lin­čios grei­tai ir efek­ty­viai smog­ti ne tik Bal­ti­jos ša­lims, pa­reng­tas plac­dar­mas atei­ties ka­rui su NA­TO, įgy­ven­di­na­ma mi­nė­ta dokt­ri­na, ku­rios ele­men­tų yra ir bū­si­mų pra­ty­bų sce­na­ri­ju­je, eta­puo­se.

Bal­ti­jos ša­lys, Len­ki­ja ir gal­būt ki­tos bu­vu­sios „Var­šu­vos pa­kto“ ša­lys ga­li tap­ti Ru­si­jos ag­re­si­jos ob­jek­tu. Krem­lius la­bai no­ri iš­ban­dy­ti penk­tą­jį Šiau­rės At­lan­to su­tar­ties straips­nį, bet to jis da­bar ne­da­rys, nes tam dar nė­ra pa­si­ren­gęs. Jo stra­te­gi­jo­je pir­miau­sia yra li­ku­sios NVS ša­lys, o ta­da ateis lai­kas ir XXI a. NA­TO na­rėms.

Iki to me­to bus įreng­ta ka­ri­nė inf­rast­ruk­tū­ra, tę­sia­mas ag­re­sy­vus in­for­ma­ci­nis ka­ras, vyk­do­mos ki­ber­ne­ti­nės ata­kos, puo­se­lė­ja­mas kul­tū­ri­nis ir ka­ri­nis pa­vel­das, įve­da­mos eko­no­mi­nės san­kci­jos, re­mia­mos ru­sų tau­ti­nės ma­žu­mos, su­kur­tos ir pa­reng­tos X Liau­dies Res­pub­li­kos.

Ru­si­ja ateis gel­bė­ti sa­vo tau­tie­čių, kai šie pa­pra­šys, o šį vaid­me­nį ji jau at­li­ko Gru­zi­jo­je ir Uk­rai­no­je. Tie­sa, mums ver­ta pri­si­min­ti ir VSD per­spė­ji­mą, kad „neat­mes­ti­na pro­vo­ka­ci­jų ar ty­či­nių in­ci­den­tų ga­li­my­bė Lie­tu­vos ir Len­ki­jos pa­sie­ny­je ka­ri­nių mo­ky­mų ‚Zapad 2017‘ me­tu“.

Ar­tė­jan­čios pra­ty­bos liu­di­ja Ru­si­jos ir Va­ka­rų prieš­prie­šą, žy­min­čią vie­ną es­mi­nių nau­jo­jo šal­to­jo ka­ro, ku­rį Lu­cas pa­grįs­tai su­sie­jo ne su ideo­lo­gi­ja, bet su ga­lia, mo­men­tų. Bal­ta­ru­si­ja šian­dien yra geo­po­li­tiš­kai pa­ran­kiau­sia vie­ta pa­teik­ti at­sa­ką Va­ka­rams, tai­kan­tiems Ru­si­jai san­kci­jas, izo­lia­ci­ją, ins­pi­ruo­jan­tiems nau­jo­jo geo­po­li­ti­nio že­mė­la­pio per­brai­žy­mą ne tik Eu­ro­po­je.

NA­TO al­jan­sas pa­brė­žia, kad jis ne­sie­kia konf­ron­ta­ci­jos su Ru­si­ja ir ne­ke­lia jai grės­mės. Ta­čiau pa­sta­ro­ji tei­gia prie­šin­gai ir ag­re­sy­vią re­to­ri­ką vi­sų pir­ma nau­do­ja siek­da­ma sa­vo vi­daus po­li­ti­kos tiks­lų.

Ru­si­ja da­bar tes­tuo­ja mū­sų ir NA­TO par­tne­rių pa­si­ren­gi­mą, o pra­ty­bų me­tu ji su­rengs puo­la­mų­jų ka­ri­nių veiks­mų re­pe­ti­ci­ją. Ga­li­me tik džiaug­tis, jog NA­TO ša­lys su­vo­kė, kad Ru­si­jos grės­mė Eu­ro­pai ir pa­sau­liui nė­ra tik trau­muo­tų bal­tų iš­si­gal­vo­ji­mas.

2016 m. Var­šu­vo­je įvy­kęs NA­TO aukš­čiau­sio­jo ly­gio va­do­vų su­si­ti­ki­mas pa­siun­tė aiš­kią ži­nią, kad Ru­si­jos veiks­mai ke­lia grės­mę sau­gu­mui, pa­ker­ta nu­si­sto­vė­ju­sias Eu­ro­pos sau­gu­mo tai­syk­les ir tvar­ką. Bu­vo pa­brėž­ta, kad „NA­TO ne­ke­lia grės­mės jo­kiai vals­ty­bei. To­kio­je dva­sio­je mes lie­ka­me at­vi­ri pra­smin­gam dia­lo­gui su Ru­si­ja“.

Ta­čiau pa­sta­ra­jai ne­rei­kia konst­ruk­ty­vių san­ty­kių su NA­TO, nes ji pri­pa­žįs­ta tik „kie­to­sios ga­lios“ tak­ti­ką, jos ver­ty­bės yra ki­tos. Jas ga­li­ma pa­va­din­ti re­van­šis­ti­nė­mis, im­pe­ri­nė­mis ar ne­tgi paaug­liš­ko­mis, ta­čiau tai es­mės ne­kei­čia – NA­TO ša­lys tu­ri bū­ti pa­si­ren­gu­sios ka­ri­niam konf­lik­tui su ne­nus­pė­ja­mą­ja Ru­si­ja. Jos ir yra pa­si­ren­gu­sios, o tai liu­di­ja ir rugp­jū­čio pa­bai­go­je pa­siųs­ta ži­nu­tė, kad „NA­TO ba­ta­lio­nai Bal­ti­jos ša­ly­se ir Len­ki­jo­je yra vi­siš­kai pa­si­ruo­šę ir vei­kian­tys“. Pap­ras­tai kal­bant, po­ten­cia­liam ag­re­so­riui kul­tū­rin­gai ir aiš­kiai pa­sa­ko­ma, kad mi­nė­tos ša­lys gin­sis.

Be­je, šio­mis die­no­mis Vie­šin­to­se pra­dė­jo veik­ti JAV do­va­na – il­go nuo­to­lio vi­du­ri­nių ban­gų siųs­tu­vas Neu­tel NX-200, trans­liuo­jan­tis „Lais­vo­sios Eu­ro­pos“ bei „Lais­vės ra­di­jo“ pro­gra­mas Ru­si­jos, Bal­ta­ru­si­jos ir Uk­rai­nos gy­ven­to­jams. Tai at­sa­kas į Ru­si­jos pro­pa­gan­dą ir ga­li­my­bė ki­taip mąs­tan­tiems mi­nė­tų ša­lių gy­ven­to­jams su­vok­ti, ką Bal­ti­jos ša­lims, NA­TO prie­ša­ki­nių pa­jė­gų ba­ta­lio­no ka­riams Es­ti­jo­je pa­sa­kė pre­zi­den­tas Trum­pas, teig­da­mas, kad mū­sų ko­va „pra­si­de­da mū­sų min­ty­se, mū­sų va­lio­se ir mū­sų sie­lo­se“. Iš tie­sų Va­ka­rų ko­va pir­miau­sia pa­grįs­ta „minkš­tą­ja ga­lia“.

Pas­ku­ti­nis Ru­si­jos tai­ki­nys bū­tų Nep­rik­lau­so­mų vals­ty­bių san­drau­ga (NVS), ku­ri, kaip ži­nia, bu­vo įsteig­ta „re­mian­tis tau­tų is­to­ri­niu bend­ru­mu ir tarp jų su­si­klos­čiu­siais ry­šiais“. Is­to­ri­nį bend­ru­mą nu­sta­tė Ru­si­ja, So­vie­tų Są­jun­gos tei­sių ir pa­tir­čių pe­rė­mė­ja, o jo ne­bu­vi­mą šian­dien liu­di­ja Gru­zi­ja, Uk­rai­na.

Pa­ra­dok­sa­lu, bet šios ša­lys iš­sto­jo bū­tent dėl Ru­si­jos ag­re­si­jos, nors NVS įsta­tuo­se vie­nas iš tiks­lų yra „drau­giš­kas gin­čų ir konf­lik­tų tarp Sand­rau­gos vals­ty­bių spren­di­mas“. Kai Ru­si­ja iš­spręs Bal­ta­ru­si­jos klau­si­mą, ji pa­ju­dės ki­tų li­ku­sių Sand­rau­gos vals­ty­bių link, nes tai vie­nin­te­lė erd­vė, ku­rio­je dar ga­li­ma įgy­ven­din­ti geo­po­li­ti­nes Krem­liaus am­bi­ci­jas. O tai da­ry­ti grei­tai ska­ti­na ne tik nau­jie­ji ga­lios cent­rai – Ki­ni­ja, In­di­ja, Bra­zi­li­ja – bet ir bū­ti­ny­bė iš­lai­ky­ti Pu­ti­no re­ži­mą, iš­de­gin­ti li­ku­sius de­mok­ra­ti­jos dai­ge­lius Ru­si­jo­je ir ras­ti lė­šų bei šal­ti­nių po­stnaf­ti­nia­me pa­sau­ly­je.

Tai­gi „Za­pad 2017“ yra Ru­si­jos geo­po­li­ti­kos stra­te­gi­nis ėji­mas, po ku­rio Pu­ti­nas švęs per­ga­lę, ku­ri jam leis lik­ti ca­ro sos­te ir iš­di­džiai ste­bė­ti 2018 me­tų Pa­sau­lio fut­bo­lo čem­pio­na­tą. Ra­di­ka­lių per­mai­nų aki­vaiz­do­je in­ter ar­ma si­lent Mu­sae, bet ką jos be­ga­li po Sta­no ir Zvon­kaus dai­nuš­kos...