
Naujausios
LAIŠKAI PREZIDENTEI
Vyriausybė gerai mato centus skurdžių piniginėse, bet nemato Lietuvos
Arvydas JANAVIČIUS, Šiaulių universiteto profesorius
Gerbiamoji Prezidente, aš, Arvydas Juozapas Janavičius, branduolinės fizikos specialistas, ŠU profesorius, šių metų pradžioje energetikos ministrui Arvydui Sekmokui parašiau laišką, kuriame pasiūliau dvigubai pigesnį (du milijardai dolerių), pastatomą tik per 4 metus ir visiškai saugų JAV firmos reaktorių. Gavau iš viceministro R. Švedo atsakymą, kad reaktorius geras, bet dabar ieškoma strateginio investuotojo.
Suradę strateginį investuotoją, jau mokame už benziną brangiau negu Latvijoje ar Estijoje. O jei dar rasime strateginį investuotoją planuojamam suskystintų dujų terminalui, tai tas pats bus ir su dujomis. Juk pas mus laisva rinka — egzistuoja tik Laisvosios rinkos instituto visiems žinomos ponios sekamos pasakaitės. O apie mūsų Konkurencijos tarnybą galima ir pamiršti.
Atėjo metas iš tikrųjų įvesti laisvąją rinką ir konkurenciją prekyboje, pramonėje ir moksle. Juk negalima užsienio investuotojams žadėti nuolaidų, mokant pelno mokestį, nes tai prieštarauja ne tik laisvos rinkos logikai, bet ir Europos Sąjungos įstatymams ar bent jau nuostatoms. Juk užsienio investuotojai labiausiai kenčia nuo mūsų biurokratų savivalės ir korupcijos. Pavyzdžiui, Šiaulių savivaldybės architektė viešai didžiavosi, pasiuntusi, žinoma kur, užsienio investuotojus. Visi žino, kas pradėjo statyti namą ar sugalvojo iškabą verslui pasikabinti, kokie galiūnai dirba savivaldybių architektūros skyriuose. Tuo labiau, kad jie ir patys dažnai slaptai užsiima projektavimo verslu. Apie tai, kaip terorizuojami nepriklausomi projektuotojai ir smulkūs verslininkai, siaubo filmus galima statyti.
O darbo vietų kūrimas? Tai kam jas kurti, kad normalių įmonių pelnas ir taip keliskart didesnis, negu Vakarų Europos šalyse, nes pas mus pigi žemė, žaliavos (išskyrus kurą) ir maži darbuotojų atlyginimai. Esant pigiai darbo jėgai, nesant realios konkurencijos, nereikia nei mokslo, nei technologijų. Nesirūpinama ir Lietuvos mokslininkų išradimų patentavimu. Pigūs ir neekspertuojami mūsų patentai galioja tik Lietuvoje.
Apie nesirūpinimą technologijomis ir elektronikos pramonės ateitimi liudija Puslaidininkių instituto prijungimas prie Mokslo centro, lydimas atlyginimų ir etatų mažinimo. Aukštąsias mokyklas verčiant viešosiomis įstaigomis sustiprės valdininkų diktatas, o lėšų ir valstybės turto švaistymas būdingas daugeliui šio tipo įstaigų. Reformos reikėjo, bet ne tokios.
Pas mus specialistų ir patarėjų ieškoma užsieniuose. Neabejoju, kad Lietuvos energetikai ir branduolinės fizikos specialistai atominę elektrinę būtų paruošę uždarymui keliskart pigiau. Ir dėl naujos statybos reikia sprendimus pirmiausiai priimti ne tik politikams, bet tariantis su Lietuvos mokslininkais, kol jų dar turime.
Linkėčiau Prezidentei ištesėti rinkiminius pažadus apie monopolijų sudaužymą, biurokratų ir valdininkų savivalės pažabojimą. Be tikros konkurencijos ir tikros demokratijos nebus nei darbo vietų, nei normalių atlyginimų.
Juoką kelia „Sodros“ problemos. Jeigu iš profesoriaus atlyginimo išskaitoma daugiau kaip 30 procentų, tai kodėl negalima tiek pat išskaityti iš turtingų piliečių? Negi Lietuvoje krizė tik seneliams, vaikams ir motinoms, nes pagal Premjerą A. Kubilių taip ir yra.
Šiauliuose atstačius nepriklausomybę, turėjome per 20 vidurinių mokyklų, o dabar turime 8 gimnazijas. Svarstome, kiek kartų sumažėjo šiauliečių, ir kokia mūsų ateitis. Daug kas priklausys, gerbiamoji Prezidente, kaip Jūs gydysite sergančią Lietuvą. Linkiu Jums sėkmės.
citata: Linkėčiau Prezidentei ištesėti rinkiminius pažadus apie monopolijų sudaužymą, biurokratų ir valdininkų savivalės pažabojimą.
Jono TAMULIO nuotr.