
Naujausios
Užsidirbęs pinigų, grįžo namo
Akmenės rajono sporto centro naujuoju direktoriumi tapo Mantas Mačius, kurio ikišiolinė dešimties metų darbo biografija yra iš dviejų apylygių dalių – Akmenėje ir Anglijoje.
Emigracijoje jam buvo svarbiausia užsidirbti pinigų, kiek tėvynėje nebūtų pajėgęs. Sugrįžo namo, kad galėtų dirbti, kas miela – mokyti vaikus bokso.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Pasirinkimus diktavo išgyvenimo galimybės
Agluonų kaime užaugęs, Akmenėje mokslus baigęs M. Mačius įstojo į Lietuvos kūno kultūros akademiją, kuri vėliau tapo Sporto universitetu.
2007 metais įgijo bokso ir sportinių imtynių trenerio kvalifikaciją ir iškart emigravo į Didžiają Britaniją.
Po penkerių metų grįžo į gimtąjį rajoną ir vos ne kitą dieną pradėjo dirbti Akmenės rajono sporto centre bokso mokytoju. Jau praėjo vėl penkeri metai.
„Kai gavau brandos atestatą, tuomet bene pirmą kartą apsvarsčiau realias išgyvenimo galimybes – ar tėvai turės iš ko mane leisti į mokslus“, – mena M. Mačius.
Jis nesidrovi to pripažinti. Nieko keisto, kad Lietuvoje dažnai keturis vaikus auginančiai šeimai trūksta lėšų juos išmokslinti.
Todėl apsisprendė pirmiausia eiti į kariuomenę. Tačiau pakeitė sprendimą, kai tėvas pasakė: „Mane mama išleido į mokslus ir aš bent pirmus metus tikrai išleisiu. Per tą laiką gal kaip nors užsikabinsi“.
Pavyko dar geriau – buvo priimtas į valstybės finansuojamą vietą.
Diplomuotas specialistas nebandė ieškoti darbo Lietuvoje. Iš anksto apsisprendęs užsidirbti pinigų užsienyje. Ne vienas, o kartu su būsima žmona Raimonda. Jiedu artimai ėmė draugauti studijų metu. Abu buvo iš to paties Akmenės rajono, studijavo tame pačiame universitete, ji – lengvąją atletiką.
Pora įsivaizdavo per vienerius metus pakankamai užsidirbs, kad galėtų grįžti į namus ir pakenčiamai materialiai įsikurti. Iškelti vestuves.
„Toks klaidingas įspūdis susidarė, pamačius, kaip iš užsienio grįžę lietuviai ten uždirbtus pinigus, atrodė, lengvai leidžia“, – sakė M. Mačius.
Realybė pasirodė kitokia. Nes pirmais metais išlaidoms Anglijoje prireikė beveik viso poros uždarbio.
Tik pritapus svetimoje šalyje santaupos didėjo. Galėjo susituokti, sulaukti pirmagimio. O kai šeima ėmė laukti dar vienos atžalos, nusprendė grįžti į Lietuvą.
Mantą Akmenės rajono sporto centro direktorius buvo pakvietęs tapti bokso mokytoju. Būtent apie tokį darbą jis svajojo per visus tuos penkerius emigracijos metus.
Prioritetai – tik Lietuvoje
Šeima nekart girdėjo klausiant: „Ar nesigailit, kad grįžote?“ Atsako įtikinamai – ne.
„Maža tebuvo pramogų, nes mes jų neieškojome, o dirbome, kad sutaupytume ateičiai, – paaiškina M. Mačius. – Jei ne toks tikslas, tai finansiniu atžvilgiu emigracijoje iš tiesų gali sau daug leisti. Bet tokiu atveju mūsų šeima per penkerius metus tikrai nebūtų užsidirbusi pinigų butui, sodybai.“
Dėl to akmeniškių šeima liko patenkinta emigracija.
„Tačiau buvo kita emigravimo medalio pusė, kai negali gauti darbo pagal savo specialybę dėl nepakankamo anglų kalbos mokėjimo ir kitų specifinių dalykų,“ – sakė M. Mačius.
Būtent dėl to aukštąjį išsilavinimą turį sporto specialistai nejautė komforto Anglijoje, dirbdami su tautiečiais ir kitų valstybių emigrantais, kurių mintims nepritarė.
„Beveik visi pikti ant savo šalių, dievagojosi niekada ten negrįšią, – mena M. Mačius. – Aš pateisinu tokį požiūrį, nes taip kalba žmonės, kurių jaunystė eina ar praėjo be įdirbio. Nesimokę, nesitobulinę. Ir neplanuojantys savo ateities, o besitenkinantys šiandienos malonumais.“
Nepasitikėjo ateitimi akmeniškių šeima ir dėl pačių Anglijos piliečių neigiamo požiūrio į emigrantus. Esą jie užima vietinių darbo vietas. Todėl gali dirbti labai gerai, o staiga koks anglas išrėžia į akis: „Važiuok į savo šalį“.
Taip atsitiko Raimondai, kai ji fabrike dirbo kolektyvo vyresniąja.
„Visąlaik jautiesi svetimšalis, žinodamas, kad ir artimo vietinio bendradarbio gali būti paniekintas“ – sakė M. Mačius.
Emigrantų šeima nematė tokių galimybių savo vaikams, kokios jiems prieinamos Lietuvoje.
„Čia gali nuo obels nusiraškyti obuolį su kirminiuku ar išsimaudyti kur pamatęs vandens telkinį, – vertina M. Mačius. – Nes Anglijoje tiek gamtos nėra, o aš esu jos vaikas, noriu, kad ir maniškiai tokie užaugtų. Tai mūsų prioritetai“.
Autoriaus nuotr.
Akmenės rajono sporto centro naujasis direktorius Mantas Mačius: „Mūsų šeima nesigaili, kad grįžo į Lietuvą ir nespjauname į Anglijoje patirtus išbandymus – juk žinome, kas yra uždirbama duona“.