Ukrainiečiai nenoriai vertino politinius įvykius

Ukrainiečiai nenoriai vertino politinius įvykius

Ukrainiečiai nenoriai vertino politinius įvykius

Vakar Šiaulių rajono savivaldybėje apsilankę Ukrainos švietimo ir mokslo ministerijos, profesinių mokyklų atstovai pasakojo apie savo šalies mokymo sistemą, naujoves, norą perimti Lietuvos patirtį. Tačiau paklausti apie politinę situaciją Ukrainoje po savivaldos rinkimų, švietimo darbuotojai vengė klausimų ir atsakymų.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Išmoko kurti rekordus

Ukrainiečių delegacija, vadovaujama Ukrainos Švietimo ir mokslo ministerijos Profesinio-techninio mokslo departamento direktoriaus, docento Viačeslav Suprun, Šiaulius iš Kijevo pasiekė per parą – strigo lėktuvų reisai.

Ukrainos profesinės mokyklos jau penkerius metus bendradarbiauja su Šiaulių profesinio rengimo centro (ŠPRC) Prekybos ir verslo skyriumi: ukrainiečiai ir šiauliečiai važiuoja vieni pas kitus pasimokyti naujų dalykų, įgyti kitokios patirties, dėstytojai kelia kvalifikaciją.

Delegacijos nariai džiaugėsi, kad būtent iš šiauliečių perėmė patirtį, kaip savo mokymą populiarinti rengiant įvairius rekordus, kuriais ypač garsėja ŠPRC Prekybos ir verslo skyrius. Per trejus metus ukrainiečių profesinių mokyklų mokiniai pasiekė penkių maisto gaminimo rekordų.

Prekybos ir verslo skyriaus vedėja Renata Veršinskienė pasakojo, kad šio ukrainiečių vizito tikslas buvo daugiau sužinoti apie žemdirbiškų profesijų mokymą, todėl pasirinkta pažintis su Šiaulių rajonu, kuris garsėja derlingomis žemėmis, stipriais ūkiais.

Bedarbiais tėvynėje tampa ne iš karto

Delegacijos vadovas V. Suprun pasakojo, kad Lietuvoje kuriami stiprūs profesinių mokyklų skyriai, profesiniam rengimui skiriama lėšų iš Europos Sąjungos fondų, todėl Lietuvos profesinėse mokyklose materialinė bazė žymiai modernesnė, nei Ukrainoje.

„Ukrainoje kol kas teorinis pasirengimas labai stiprus, bet visa kita nėra taip stipru, todėl siekiame, kad mūsų mokiniai galėtų bendradarbiauti su pramonės įmonėmis ir įgytų daugiau praktikos“, – sakė V. Suprun.

Labiausiai Ukrainoje paklausios mašinų gamybos, statybininkų specialybės, tačiau Ukrainos abiturientai dažniau renkasi virėjo, konditerio, prekybininko, barmeno specialybes.

Iš pradžių Ukrainos profesines mokyklas baigę jaunuoliai įdarbinami beveik 80-čia procentų, nes pradedant studijuoti yra sudaromos sutartys su įmonėmis. Pagal sutartis jaunimas įmonėje dirba metus, tačiau ilgesniam laikui lieka dirbti tik apie pusė. Kiti dėl menkų atlyginimų, socialinių garantijų, gyvenamojo ploto renkasi emigraciją.

Ukrainoje mokslas profesinėse mokykloje nemokamas.

Ukrainos profesinės mokyklos siekia, kad jas baigę jaunuoliai būtų konkurencingi Europos rinkoje, tačiau to kol kas nėra, nes tik dabar Ukrainos profesinės mokyklos pradėjo orientuotis į Europos Sąjungos rinką.

Merą nustebino mokyklinių autobusų navigacija

Šiaulių rajono merui Antanui Bezarui delegacijos vadovas V. Suprun į atlapą įsegė Maidano ženklą – Ukrainos tautinės vėliavos spalvų juostelę.

A. Bezaras sakė puikiai menantis svetingą ir draugišką ukrainiečių charakterį, kai dažnai lankydavosi Vakarų Ukrainoje su Pavenčių cukraus fabriko, kuriame dirbo, reikalais.

Rajono merą labiausiai nustebino ukrainiečių pasakojimas, kad jų mokykliniuose autobusuose yra įrengtos navigacinės sistemos, kai vaikų tėvai kompiuteryje gali stebėti, kur juda mokyklinis autobusas, kur yra jų vaikas. Lietuvoje tokio vaikų saugumo nėra.

A. Bezaras džiaugėsi, kad Lietuvoje atgyja profesinio mokymo prestižas. Nors apgailestavo, kad Gruzdžių technikumas, rengęs vienus geriausių veterinarų Lietuvoje, – uždarytas, pastatas apleistas, stogas nudegęs.

Ukrainos ekonomika dirba karui

Vieno Ukrainos delegacijos narių iš Kijevo pasiteiravus, kaip jis vertina neseniai vykusius Ukrainos savivaldos rinkimus, politinę, ekonominę situaciją šalyje, jaunas vyras atsisakė kalbėti.

Nenori meluoti ar nenori sakyti tiesos? „Į šitą klausimą taip pat neatsakysiu“, – nudelbė akis jaunas Ukrainos ministerijos tarnautojas.

Delegacijos vadovui priminus, kad Lietuvoje ženkliai sumažėjo informacijos iš Ukrainos, jis iš pradžių atsakė, kad yra ne politikas, todėl į politiką nesikiša.

„Ramina tai, kad jau vyksta taikios derybos, ginkluotė išvesta iš antiteroristinės operacijos zonos. Pagaliau nebėra aukų“, – sakė ukrainietis.

Delegacijos vadovas priminė, kad savivaldos rinkimuose buvo labai mažas rinkėjų skaičius, nors tikėtasi, kad ukrainiečiai po tokių karinių išbandymų bus žymiai aktyvesni renkant savo tiesioginę valdžią.

„Priežastis tegul politikai analizuoja... Ukrainoje ekonomika nedirba – visi pinigai eina karui, gynybos pramonei – viskas. Medikų, pedagogų, kultūros darbuotojų atlyginimai labai mažinami... Todėl mūsų kadrai, mūsų švietimo įstaigos praktiškai niekam nereikalingos! Ką čia galima daugiau komentuoti?“ – kalbėjo Ukrainos delegacijos narys.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

VIZITAS: Ukrainiečių delegacija, vadovaujama Ukrainos Švietimo ir mokslo ministerijos Profesinio-techninio mokslo departamento direktoriaus, docento Viačeslav Suprun (kairėje) ir Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras apsikeitė dovanomis.

POLITIKA: Ukrainiečių delegacija, vadovaujama Viačeslav Suprun vengė klausimų apie Ukrainos ekonomiką, politiką. Svečias teigė, kad politines priežastis ir pasekmes turi analizuoti politikai.