
Naujausios
"Stacijų" skulptūrėlės sugrįžo į Skaistgirį
Po 12 metų į Joniškio rajono Skaistgirio parapijos Šv. Jurgio bažnyčios šventorių sugrįžo stacijų skulptūrėlės. Tiesa, ne originalai, kurie po restauravimo saugomi muziejuje, bet jų identiškos kopijos, pagamintos medžio meistro Sauliaus Alejūno rankomis.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Sudėtos septynios kompozicijos
Buvo atvertos ne tik Skaistgirio Šv. Jurgio bažnyčios durys, bet ir septynių koplytėlių (stacijų) langai, už kurių surikiuotos skulptūrėlės, pasakojančios Kryžiaus kelio istoriją.
Dar septynios kompozicijos nebuvo sudėtos dėl to, kad nespėjo nudžiūti dažai. Tačiau netrukus jos papildys šventorių.
Stacijas pašventino Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, kuriam mišias aukoti padėjo trys kunigai. Giedojo Šiaulių Šv. Mergelės Marijos nekalto prasidėjimo bažnyčios jaunimo choras.
Po šventinimo Skaistgirio kultūros namuose atidaryta fotogafijų paroda, kurioje Skaistgirio Šv. Jurgio bažnyčia pristatyta kaip neorenesansinės architektūros pavyzdys.
Surengtoje konferencijoje kalbėta apie bažnyčios koplytėlių istorinę vertę, jų išsaugojimo svarbą.
Skulptūrėles išdrožė tautodailininkas meistras Saulius Alejūnas iš Žagarės seniūnijos. Projektą skulptūrėlėms pagaminti rengė ir jį koordinavo buvusiJoniškio turizmo ir verslo centro vadybininkė Aušra Jokubaitė.
Tikimasi, kad stacijos patrauks ne tik daugiau vietinių tikinčiųjų, bet ir piligrimų.
Senosios skulptūrėlės restauruotos ir saugomos
Senosios 86 Skaistgirio bažnyčios kryžiaus kelio stočių skulptūrėlės buvo sukurtos maždaug prieš 160–170 metų. Jos 2001 metais restauruotos ir Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus perimtos saugoti.
Skulptūrėlių kompozicijos, sukuriančios Kristaus kančių kelio epizodus, stovėjo keturiolikoje bažnyčios šventoriaus koplytėlių po stiklu. Kiekviena skulptūrėlė buvo išdrožta iš vientiso liepos medžio gabalo. Jų autorius nėra tiksliai žinomas, tačiau pagal gyventojų prisiminimus sprendžiama, kad tai buvęs Augustinas Ulčinas. Jis stacijas galėjęs išdrožti apie 1860 metus.
Laiko apgadintos skulptūrėlės prieš kurį laiką buvo demontuotos ir iš koplytėlių perkeltos į Skaistgirio bažnyčios antrą aukštą. Jas, netinkamai laikant, apgadino juodasis puvinys.
Stacijų koplytėlės – barokinio stiliaus, papuoštos geležiniais kryžiais. Kadaise stacijų viršutinėje dalyje buvo vitražai, kurie remontuojant užmūryti.
Meistras gerai žinojo žmogaus anatomiją
Skaistgirio vidurinės mokyklos menotyrininkės, mokytojos, šviesios atminties Eufruzinos Ramonienės prisiminimuose rašoma, kad stacijų skulptūrėlių meistro būta ne bemokslio dievdirbio, bet susipažinusio su profesionalų darbais, turėjusio anatomijos žinių.
Šviesuolis, monografijos apie Skaistgirį idėjos autorius ir rengėjas Augustinas Drigotas dar saugoja išlikusius Onos Dantienės, gimusios 1891 metais, pasakojimus apie skulptūrėlių meistrą Augustiną Ulčiną. Ji perpasakoja mamos prisiminimus, kad meistras, apsistojęs jų namuose, dirbo be padėjėjų apie dvejus metus. Rytą atsibudusi dažnai rasdavo lovoje paguldytą „kokį nors „dievuką“.
Meistras mėgdavęs išgerti ir ne visuomet turėdavęs smuklininkui užsimokėti. Kai pastarasis klebonui pasiskundė dėl skolų, meistras tyčia padaręs vieną stacijų figūrėlę, panašią į smuklininką.
Skulptūrėlės į stacijas buvo sudėtos nedažytos. Tokios jos ir išbuvo maždaug iki 1920-ųjų.
Autorės nuotr.
SEPTYNIOS: Šventoriuje kol kas sustatytos septynių koplytėlių kompozicijos, kitų skulptūrėlės nespėjo išdžiūti.
KOPLYTĖLĖS: Stacijų koplytėlės – barokinio stiliaus, papuoštos geležiniais kryžiais.
SKULPTŪRĖLĖS: Į Skaistgirio parapijos Šv. Jurgio bažnyčios šventorių sugrįžo identiškos stacijų skulptūrėlės.
ŠVENTINIMAS: Koplytėles šventina vyskupas Eugenijus Bartulis.
PAMALDOS: Pirmiausia tikintieji traukė į bažnyčią pasimelsti mišiose, o po to – prie koplytėlių.